Mieszkanie - kupić czy wynająć?

Z początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?
 materiały prasowe

Tradycja bycia na swoim
Z danych Eurostatu wynika, że 80% Polaków mieszka we własnych mieszkaniach. Z wynajmu częściej korzystają mieszkańcy zamożnych krajów Zachodniej Europy. Na taki podział mają wpływ dwa czynniki. Pierwszy to wysokie ceny nieruchomości w tych krajach, drugi to uwarunkowania kulturowe. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, częściej się przeprowadzają, stąd brak potrzeby inwestowania we własne mieszkanie. Z kolei w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wciąż duże znaczenia ma tradycja i przyzwyczajenia, które sprawiają, że nieruchomość wolimy posiadać na własność.
Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i niezależności. Można go sprzedać, przekazać dzieciom w spadku, ponadto dokonując remontów i inwestując w lokal zwiększamy wartość własnej nieruchomości, a nie cudzej.

Wkład własny i dopłaty od Państwa
Od stycznia 2015 roku, w życie weszły przepisy zmieniające uregulowania prawne w zakresie otrzymywania kredytu hipotecznego. Wcześniej wymagany był 5% wkład własny, obecnie jest to 10%. Oznacza to, że kupując mieszkanie za 300 tysięcy, aby zaciągnąć kredyt musimy mieć co najmniej 30 tysięcy złotych własnych oszczędności.
- Równocześnie zmiany zaszły także w programie Mieszkanie dla Młodych, które neutralizują skutki podwyższonego udziału własnego. Klienci kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym i korzystający z programu MDM, mogą liczyć na dopłatę do kredytu w wysokości co najmniej 10%. Takie zmiany mają pomóc zwłaszcza młodym osobom podjąć decyzję o kupnie własnego M - komentuje Alicja Kaczmarczyk, prokurent firmy Budrem.
Na uzyskaniu kredytu hipotecznego i zakupie mieszkania nasze wydatki się nie kończą. Lokale sprzedawane przez deweloperów są w stanie surowym. Co to oznacza? Mieszkanie w stanie deweloperskim obejmuje ściany przygotowane do malowania lub pomalowane na biało, sufity, okna, parapety zewnętrzne, drzwi, a także podłączenia instalacji oraz mediów.

Czytaj też: Jak przywrócić ratę kredytu w CHF do poziomu z grudnia

Wsparcie dla najemców
Wynajem mieszkania sprawdza się głównie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni swoich dalszych życiowych planów. Studenci, którzy nie wiedzą gdzie będą mieszkać po uzyskaniu dyplomu, czy osoby często zmieniające pracę z pewnością wybiorą tę formę za mieszkania. Dodatkowo, jeśli dzielimy lokal z kimś, to koszty są zdecydowanie mniejsze niż miesięczna kwota raty kredytu hipotecznego. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy chcemy wynajmować mieszkanie sami. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy niskie stopy procentowe, często wynajem kosztuje nas dokładnie tyle samo co miesięczna rata kredytu. Oczywiście i tutaj powstają programy, ułatwiające najem lokalu np. „Fundusz Mieszkań na wynajem” z powstały z inicjatywy BGK. Ten program, ma na celu zachęcić Polaków do większej mobilności w poszukiwaniu pracy. Cena miesięcznego najmu ma być niższa nawet o kilkanaście procent w porównaniu do średniej ceny rynkowej. Mieszkania oferowane przez BGK, to głównie lokale 2 i 3 pokojowe, z urządzonymi kuchniami i łazienkami, wyposażone w sprzęt AGD.

Czytaj także: Zmiany cen mieszkań w polskich miastach

Dwie możliwości, jeden wybór
Stając przed wyborem: kupić czy wynająć, musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jak widzimy nasze życie za kilkanaście lat. Oczywiście idealną sytuację mają osoby, które zaciągają kredyt na krótki okres czasu, przy stosunkowo wysokim wkładzie własnym. Większość młodych Polaków nie może sobie pozwolić na taki komfort.
- Wynajmując mieszkanie zdarza się, że płacimy tyle, ile wynosi miesięczny koszt kredytu. Banki, zwłaszcza teraz oferują bardzo korzystne formy zaciągania kredytów hipotecznych, których nie należy się obawiać – mówi Alicja Kaczmarczyk. Wiele osób kupuje lokal z przeznaczeniem na wynajem, który przeważnie z powodzeniem pokrywa ratę kredytu, jest to zatem doskonała inwestycja - dodaje. Przy wynajmowaniu mieszkania płacimy głównie za to, że mieszkamy w danym miejscu, jednak nigdy nie mamy pewności, czy z początkiem kolejnego miesiąca nie dostaniemy wypowiedzenia umowy. Własne mieszkanie daje większe poczucie stabilności, ale jego zakup stanowi najczęściej zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Z kolei miesięczny koszt wynajmu nieruchomości często jest podobny do raty kredytu, który spłacamy. Zatem decyzja o zakupie bądź wynajmie własnego M musi być poparta przede wszystkim planami na przyszłość, a te zawsze warto ustalać z głową.

Materiał prasowy

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.10.2015, 23:29

Ja się możę trochę pochwalę, ale też wolę zakup niż wynajem. Miałem nieco odłożonego kapitału, resztę pożyczyłem i udalo mi się zakupić super mieszkanie. Jestem super szczęsliwy. Nie sądziłem, że kiedyś będzie mnie stać na taki standard, a jednak się udalo, choć wymagało to trochę wyrzeczeń. Teraz mam mieszkanie w Panoramice u nas w Łodzi i wiem, że może ono tylko zyskiwać na wartości, więc w przyszłości na pewno nie stracę.

17.09.2015, 11:46

Oglądałem jedno mieszkanie i też mi się bardzo budynek spodobał. Zgadzam się w 100%, mieszkania dla ludzi z klasą jak i sam budynek ;) ciekawy z zewnątrz, bogaty w środku, super!

15.09.2015, 13:47

No właśnie... Po co płacić komuś jeżeli lepiej jest już kłaść na swoje. Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie w Łodzi i jestem bardzo zadowolony. Co prawda na początku mieliśmy z żoną drobne problemy z kredytem ale udało się załatwić sprawę. Teraz mieszkamy w najwyższym bloku w Łodzi, w świetnej okolicy i niezłej lokalizacji.

03.03.2015, 11:45

Mieszkanie zawsze lepiej kupić, ale warto też kupić właśnie pod wynajem.
Właśnie czytałam o tym artykuł http://zysker.pl/artykuly/2015/03/01/kredyt-na-mieszkanie-na-wynajem-pomysl-na-inwestycje/ Pieniądze od wynajmującego można wtedy przeznaczyć na spłatę kredytu, jeśli się go dostanie ;)

08.02.2015, 23:42

Polski system bankowy jest niezmiernie ciekawym tworem... Chcecie wziąć legalny kredyt na dom, leczenie lub nawet drobniejsze zakupy z zamiarem uczciwego spłacania i nie dostajecie... bo nie macie zdolności finansowej, jesteście za starzy, niewiarygodni itp. itd. - schody, schody, coraz większe schody... A wystarczy zgubić dowód, zostać okradzionym albo nieświadomie pozwolić żeby ktoś choćby dowód skserował. Żadne blokady ani zgłoszenia nie pomogą... od razu macie kredyt do spłacania czasem nawet na paręset tysięcy... Ciekawe, nie?

08.02.2015, 11:34

Prosta kalkulacja wykazuje, że kupno mieszkania jest korzystniejsze niż wynajem.Często miesięczna rata spłaty kretytu na zakup plus czyńsz są niższe niż opłata za wynajem. Więć, udałem się do banku, "kretyt? tak, oczywiście! Proszę siadać".Schody zaczęły się, gdy powiedziałem, że samotny emeryt i aż tyle lat.I nieważne, że wysoka emerytura, bez zobowiązań, alimentów i dobre zdrowie..Nie powiedziano mi wprost że "nie", ale warunki były zaporowe,W jednym z banków kwidzyńskich dano by kredyt na zakup, ale pod hipotekę mieszkania.Jakiego mieszkania!!Gdyby banki były elastyczne ,to w 5 minut wymyśliłyby zabezpieczenia co z kredytem gdy emeryt umrze. No cóż,zbieram na to mieszkanie i wynajmuję. Ja tracę i bank traci

04.02.2015, 12:09

Kupiłbym mieszkanie, ale niestety z racji wieku żaden bak nie da mi kredytu. Zwłaszcza jako osoba po rozwodzie z alimentami. Dla banku nie jestem wiarygodnym klientem i te wszystkie bzdury, że kredyt można dostać po prostu śmieszą mnie.
Na rynku królują oferty MDM, które nie obejmują osoby po... 36? roku życia. Brak alternatyw.

04.02.2015, 09:47

Nie zgadzam się wielu ludzi z chęcią by wzięło takowe kredyty na mieszkanie ale bank im nie przyzna bo maja np. za niski dochód np. 1200 do 1400 zł na miesiąc plus odlicz pozostałe koszty zywnosci mieszkania paliwa lub miesięcznych biletów i nie masz z czego spłacać kredytu

02.02.2015, 17:00

Tak, a najlepiej wziac kredyt we francjszkach.

01.02.2015, 09:18

I tu się mylisz, zakup nieruchomości jest najlepszą inwestycją i lokatą kapitału ale obecne pokolenie tego nie rozumie bo woli kasę przepuszczać na dobre fury, zabawę, wystawne życie a nie myśli o przyszłości. Dla ścisłości: nie mam na myśli zakupu apartamentu i zadłużenie się na całe życie ale zakup choćby niewielkiej kawalerki niekoniecznie nowej w miarę swoich możliwości (są też do remontu).
W przyszłości takie mieszkanie możesz sprzedać, zamienić na większe za dopłatą a nawet wynająć (dodatkowa kasa), w życiu różnie się układa ale ty z góry zakładasz że nic się nie uda i długo nie pożyjesz. Szkoda.

30.01.2015, 15:28

Kupno mieszkania-to chore ambicje co niektórych POlaczków rodem z poprzedniego totalitarnego Komunistycznego okresu !. Sprawdżcie; czy np. Niemcy,Amerykanie przywiązują wagę,by mieszkanie było "własnościowe" !?. Ponad 60 % właśnie mieszkanie wynajmuje,ponieważ nie przywiązują się do podwórka z dziecinnych lat jak pokolenie proKomunistyczne,a kupić własnościowe poprostu się nie opłaci finansowo.Ponadto; życie jest niestety krótkie wbrew temu co nam przekazuje CBOS,czy inna POpierana przez pseudorządy PO-PSL,że POlacy żyją coraz dłużej :D. Sprawdżcie ile żyło poprzednie pokolenie ,a ile powojenne tzw."obecne"... ?..

30.01.2015, 11:03

Według mnie kupno jest lepszym pomysłem, jednak dobry wybór miejsca w jakim zamieszkamy może dać satysfakcję z dobrze wydanych oszczędności. Mieszkanie pod Warszawą może i jest tańsze ale długie dojazdy to bardzo duży koszt. Ja zdecydowanie wybrałbym Pragę dojazd z tej dzielnicy nie stanowi już Problemu bo lada moment otwierają drugą linię metra, a sama dzielnica szybko się zmienia. Obserwuję obecnie prace na terenie Konesera i powiem, że mógłbym tam zamieszkać. Całość wygląda naprawdę super pasuje do klimatu Pragi, a kawiarnie i sklepy jakie mają powstać wewnątrz będą nowym miejscem gdzie będzie można spędzać czas. Wydaje mi się, że takie mieszkanie jest lepsze bo nawet jeśli kiedyś postanowimy je sprzedać lub wynająć to na pewno znajdziemy chętnych.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3