Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie auta elektryczne w centrum Wrocławia [LISTA MIEJSC]

Błażej Organisty
Pawel Relikowski / Polska Press
W listopadzie we Wrocławiu swoją działalność rozpoczyna wypożyczalnia aut elektrycznych Vozilla. Użytkownicy skorzystają z 200 nissanów leaf. Za każdą minutę jazdy zapłacimy złotówkę. Wypożyczone samochody będą mogły jeździć buspasami. Ale zabiorą aż 200 miejsc parkingowych w centrum Wrocławia zwykłym kierowcom. Wypożyczalnie elektrycznych aut powstaną w miejscu dotychczasowych parkingów.

Od 4 listopada wrocławianie i turyści będą mogli wypożyczać elektryczne samochody z miejskiej wypożyczalni Vozilla. Do dyspozycji użytkowników czeka 200 nissanów leaf, w tym 10 vanów. Będzie można z nich korzystać na terenie całego Wrocławia. Samochody będą stały na miejscach parkingowych, na których zostawił je poprzedni użytkownik.

Przywileje użytkowników

Urząd miejski wyznaczył dodatkowo 200 dedykowanych miejsc w centrum miasta (pełna lista tutaj - kliknij). Darmowe miejsca parkingowe przeznaczone tylko i wyłącznie autom z wypożyczalni Vozilla są pomalowane w zielono-białą kopertę. Będą również oznaczone znakami pionowymi. Wolne w danym momencie miejsca wskaże aplikacja. W przyszłości ma pojawiać się więcej takich miejsc parkingowych, np. pod centrami handlowymi.

- Chcemy zapewnić użytkownikom wypożyczalni pewność zaparkowania w ścisłym centrum miasta. Dlatego wyznaczyliśmy dedykowane miejsca - wyjaśnia Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Dedykowane miejsca parkingowe to niejedyny przywilej użytkowników miejskich samochodów na prąd. Kolejnym jest możliwość jazdy buspasami. - Zakładamy, że dzięki temu nasi klienci ominą korki - informuje Miłosz Franaszek z firmy Enigma, z którą miasto uruchomiło wypożyczalnię na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki takiej formie współpracy miasto nie dokłada ani złotówki to uruchomiania wypożyczalni. Zadaniem samorządu było wyznaczenie i oznakowanie dedykowanych miejsc parkingowych.

Buspasy, po których będą mogły się poruszać samochody Vozilla: ul. Reymonta/Pomorska, Podwale, Trzebnicka, Piłsudskiego, pl. Teatralny, św. Jadwigi, Traugutta, Jedności Narodowej, Szewska, Robotnicza.

Kolejnym przywilejem jest możliwość wjazdu elektrycznym nissanem tam, gdzie samochody spalinowe mają zakaz. Na przykład na ul. Szewską, św. Jadwigi, na Ostrów Tumski, most Piaskowy czy Młyński. W przyszłości auta z miejskiej wypożyczalni mają być włączone do inteligentnego systemu sterowania ruchem ITS.

1 minuta = 1 złotówka

Koszt jazdy samochodem z wypożyczalni to złotówka za każdą minutę. Rejestracja w systemie jest bezpłatna. Przy rejestracji należy podać dane karty kredytowej lub wpłacić zadatek, jak w przypadku rowerów miejskich. Po skończonej jeździe, opłata zostanie pobrana z konta automatycznie. Użytkownicy znajdują, rezerwują, wypożyczają i zwracają auto za pomocą aplikacji. Muszą zrobić to na terenie Wrocławia. Jeżeli zostawią nissana poza granicami miasta, naliczy się opłata manipulacyjna. Zarząd Enigmy jeszcze nie zdecydował, ile będzie wynosiła. W każdym razie kierowca będzie musiał pokryć koszty transportu odstawienia auta z powrotem do Wrocławia.

Producent określa zasięg nissanów na 250 km i maksymalną prędkość 145 km/h. Firma Enigma zrobiła, które wykazały, że podczas jazdy po mieście bateria wystarczy na przejechanie 160 km. Prezes zarządu Enigmy, Paweł Luksic, zapewnia, że hipoteczyczna sytuacja, w której samochód wyczerpuje się na środku skrzyżowania jest bardzo mało prawdopodobna. Po pierwsze kierowca przed rozpoczęciem jazdy może sprawdzić stan akumulatora i zasięg. Po drugie samochody są wyposażone w system bieżącego ostrzegania.

- Gdy wyczerpuje się bateria, następuje automatyczne ograniczenie prędkości. Samochód zwalnia nawet do 5 km/h, co pozwala na oszczędzanie pozostałej energii. Można wtedy przejechać jeszcze kilka kilometrów, aby spokojnie zaparkować - zapewnia prezes. Użytkownicy nie muszą martwić się o ładowanie aut. Będzie robił to za nich operator systemu na około 30 stacjach zlokalizowanych na terenie miasta.

Nissany są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, działającą na zasadzie dżojstika. Silnik pracuje praktycznie bezgłośnie. Auta i ich użytkownicy mają ubezpieczenie OC, AC i NW. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek z własnej winy, za wyrządzone szkody odpowie do jednego lub 2 tys. zł. Firma Enigma ustali precyzyjną kwotę przed uruchomieniem sytemu.

Proste jak jazda rowerem?

Przedstawiciele operatora wypożyczalni zapewniają, że jazda elektrycznymi samochodami z automatyczną skrzynią to czysta przyjemność, i że jest łatwa jak jazda rowerem. Ale czy dla wszystkich? Okazuje się, że niekoniecznie. Andrzej Świsulski, instruktor jazdy, twierdzi, że osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z automatyczną skrzynią biegów, na początku mogą mieć problemy, przede wszystkim z koncentracją.

- Jeżeli ktoś wsiada do nieznanego mu samochodu, to najpierw musi się do niego przyzwyczaić, także do automatycznej skrzyni biegów. Kierowca skupia się wtedy na technice prowadzenia auta, a nie na tym co dzieje się wokół. To może stwarzać problemy. Prowadząc kursy zauważam także, że około 70 procent kursantów ma blokadę przed przesiadką z samochodu z manualną skrzynią do auta ze skrzynią automatyczną – wskazuje Świsulski, właściciel OSK Kursant.

Do tego dochodzi kwestia braku sprzęgła. - Osoby przyzwyczajone do manualnej skrzyni, automatycznie działają lewą nogą, co jest niebezpieczne. Mocno wciskają nią hamulec, wtedy samochód staje dęba, jak przy awaryjnym hamowaniu i może dojść do kolizji – przyznaje instruktor.

Miasto tłumaczy, że wypożyczalnia powstała, aby ruch w centrum miasta stał się płynniejszy. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Enigmy, jeden samochód współdzielony może zastąpić od 9 do 13 prywatnych, które przez 90 procent doby stoją nieużywane. Elżbieta Urbanek twierdzi, że auta elektryczne skutecznie przyczynią się do walki z korkami i smogiem.

Do systemu miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych można będzie zapisywać się od połowy października. Od tego czasu można będzie także testować auta.

Umowa miasta i firmy Enigma obowiązuje przez 5 lat.

Zobacz na następnej stronie listę likwidowanych miejsc parkingowych

Lokalizacje 200 dedykowanych miejsc parkingowych:

1.

Pl. Solny – 4 miejsca;

2.

Szajnochy – 3 miejsca;

3.

Ruska -3 miejsca;

4.

Rzeźnicza -3 miejsca;

5.

Kiełbaśnicza -3 miejsca;

6.

Łaciarska -4 miejsca;

7.

Uniwersytecka - 4 miejsca;

8.

Wita Stwosza – 4 miejsca;

9.

Piaskowa – 3 miejsca;

10.

Kotlarska -4 miejsca;

11.

Kraińskiego – 4 miejsca;

12.

Styki i Kossaka – 4 miejsca;

13.

Purkyniego – 4 miejsca;

14.

Al. Słowackiego - 4 miejsca;

15.

Ofiar Oświęcimskich – 3 miejsca;

16.

Leszczyńskiego -4 miejsca;

17.

Nowa -4 miejsca;

18.

Modrzejewskiej -4 miejsca;

19.

św. Antoniego -2 miejsca;

20.

Włodkowica – 3 miejsca;

21.

Cieszyńskiego – 4 miejsca;

22.

Ostrów Tumski – 4 miejsca;

23.

Staromłyńska – 2 miejsca;

24.

pl. Kościuszki – 4 miejsca;

25.

ks. Witolda – 3 miejsca;

26.

Dubois - 6 miejsca;

27.

Sokolnicza – 4 miejsca;

28.

pl. Orląt Lwowskich – 4 miejsca;

29.

pl. Legionów – 4 miejsca;

30.

Gabrieli Zapolskiej – 4 miejsca;

31.

Bałuckiego – 3 miejsca;

32.

Dworzec Główny (ul. Sucha)- 3 miejsca;

33.

Rejtana – 3 miejsca;

34.

Kołłątaja – 3 miejsca;

35.

Dobrzyńska – 4 miejsca;

36.

Mazowiecka – 3 miejsca;

37.

pl. Powstańców Warszawy – 4 miejsca;

38.

Hoene-Wrońskiego – 4 miejsca;

39.

Wybrzeże Wyspiańskiego – 4 miejsca;

40.

Łukasiewicza – 3 miejsca;

41.

Norwida – 3 miejsca;

42.

Wystawowa – 4 miejsca;

43.

Jedności Narodowej – 3 miejsca;

44.

Wielka – 4 miejsca;

45.

Bolesława Drobnera – 3 miejsca;

46.

Curie-Skłodowskiej - 3 miejsca;

47.

Joliot-Curie – 4 miejsca;

48.

Na Grobli – 3 miejsca;

49.

Piłsudskiego – 3 miejsca;

50.

Kamienna - 4 miejsca;

51.

Andrzeja Waligórskiego – 3 miejsca;

52.

Odrzańska – 3 miejsca;

53.

Powstańców Śląskich – 4 miejsca;

54.

al. Hallera – 3 miejsca;

55.

pl. Pereca – 3 miejsca;

56.

Hercana – 3 miejsca;

57.

Bujwida – 3 miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto