Międzybórz: Konkursy, akcje w lesie, święto biblioteki oraz zbiórka zniczy w Badurówce (GALERIA i ARTYKUŁ)

Minione dwa miesiące w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu były czasem intensywnej pracy. Młodzi ludzie pomagali w zbiórce żołędzi, brali udział w konkursach, obchodzili Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i organizowali zbiórkę zniczy.

Uczniowie klas siódmych i ósmych Badurówki 5 października br. wzięli udział w zbiórce żołędzi przeznaczonych na zimowe dokarmianie zwierząt oraz do produkcji sadzonek drzew. Akcję zorganizował leśniczy leśnictwa Ligota Polska Tomasz Stempin. Zanim uczniowie przystąpili do pracy, udzielił im krótkiej instrukcji zbierania i segregacji żołędzi. Czas spędzony w lesie był okazją do wspólnej pracy, zabawy, integracji i podziwiania piękna natury oraz prostym sposobem na zaangażowanie się w działania na rzecz przyrody. Po zakończonej zbiórce uczestnicy odpoczęli przy wspólnym ognisku. Uczniami opiekowały się wychowawczynie: Małgorzata Wasiela oraz Małgorzata Zielińska. Inicjatywę zbiórki wsparł burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Jarosława Głowacki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu Franciszek Fąka.

Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II
16 października br. w Badurówce odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski pt.: „Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II”. Termin konkursu nie był przypadkowy. 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, który nie był Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. W tym dniu obchodziliśmy czterdziestą rocznicę tego wydarzenia – przypomina nauczycielka Małgorzata Zielińska. W stulecie obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę uczestnicy konkursu poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co oznacza słowo patriotyzm. Mottem konkursu były słowa Ojca Świętego: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego”. Trud poetyckich zmagań podjęło 41 uczniów ze szkól podstawowych gminy Międzybórz. Konkurs poprowadzili uczniowie: Agata Zielińska oraz Jan Wyrwas. Wybór najpiękniejszych interpretacji okazał się bardzo trudny, gdyż wszyscy recytowali z pasją i wrażliwością. Występy uczestników oceniło jury w składzie: wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Międzyborzu Mieczysława Czapka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowinie Sycowskiej Józef Gąbka, nauczycielka religii w Szkole Podstawowej w Międzyborzu Julia Firuta oraz bibliotekarka w Szkole Podstawowej w Międzyborzu Anna Florczak. Czas oczekiwania na werdykt, dzięki wspólnemu śpiewaniu oraz zabawom, minął jednak szybko i „słodko”. Cukierki z cytatami św. Jana Pawła II oraz ciasteczka pomogły pokonać stres konkursowy.
W poszczególnych kategoriach wiekowych nagrodzeni zostali:
Klasy I – IV
I MIEJSCE :
WERONIKA ŚWITOŃ- KLASA IV SP BUKOWINA
II MIEJSCE :
BARTOSZ ŚWITOŃ- KLASA II A SP MIĘDZYBÓRZ
III MIEJSCE:
ANTONINA DYNOWSKA KLASA II A SP MIĘDZYBÓRZ
WYRÓŻNIENIA:
MARTYNA DUŚ - KLASA III SP MIĘDZYBÓRZ
DAWID CHRZUŚCIEL - KLASA I B SP MIĘDZYBÓRZ
LAURA CHRZUŚCIEL - KLASA III SP MIĘDZYBÓRZ
NATANIEL KANCLERSKI - KLASA I SP BUKOWINA
MARTA NIWA - KLASA IV C SP MIĘDZYBÓRZ
KLASY V – 3 GIM.
I MIEJSCE :
OLIWIA GORAJ - KLASA VI C SP MIĘDZYBÓRZ
MAJA TOKARSKA - KLASA VII B SP MIĘDZYBÓRZ
II MIEJSCE:
HANNA STASZAK - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
III MIEJSCE:
OIWIA WEWIÓR - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
WYRÓŻNIENIA:
MAGORZATA BIESIADECKA - KLASA VI SP BUKOWINA
FIIP PIETRZAK - KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
NICOLA RYCHEL - KLASA V C SP MIĘDZYBÓRZ
WIKTORIA SMOLIS - KLASA VIII SP BUKOWINA
DOMINIKA ZIELIŃSKA - KLASA V A SP MIĘDZYBÓRZ
SPECJALNA NAGRODA GRAND PRIX (za najpiękniejszą recytację konkursową) – MILENA JARZUMBEK – KLASA VI A SP MIĘDZYBÓRZ
Organizatorami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu: Julia Firuta, Alicja Wyrwas oraz Małgorzata Zielińska. Aranżację muzyczną przygotował zespół wokalny pod opieką Ireny Pudłowskiej. Konkurs, jak co roku, wsparła Piekarnia-Cukiernia „Kołacz” oraz Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Dziesiątka”.

Książka to przyszłość
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego hasło w roku 2018 brzmiało „Książka to przyszłość”. Z tej okazji biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu przygotowała propozycje działań odpowiednich do różnych poziomów edukacyjnych, by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie:

◦ DLA KLAS I-IV: „Bajkowe czwartki”, podczas których zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane bajki lub baśnie, a dzieci wykonywały do nich ilustracje;

◦ DLA KLAS V: projekt czytelniczy „Legendy polskie” zakończony rywalizacją klas 5;

◦ DLA KLAS VI-VII: projekt czytelniczy „Czas na mity” zakończony rywalizacją klas w poszczególnych poziomach edukacyjnych;

◦ DLA KLAS VIII: konkurs na plakat „Balladyna”

◦ DLA KLAS III gimnazjum: konkurs na lapbook o starożytności
Celem ogłoszonych konkursów było zachęcenie uczniów do czytania, zainteresowanie literaturą i poezją oraz pokazanie różnorodnej działalności biblioteki.
Ostatni tydzień października to słodki tydzień dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej wypożyczających książki. A na koniec miesiąca podsumowane zostało czytelnictwo uczniów na poszczególnych poziomach. Najlepsi czytelnicy:

• w klasach I-III: Julia Borkowska, 2a

• w klasach IV-VI: Agata Krajewska, 4b

• w klasach VI-VII, III gimnazjum: Agata Kamzol, 3a.
Wyniki pracy uczniów klas I-IV oraz VIII i III gimnazjum zaprezentowane zostały na wystawach przygotowanych w szkole i w bibliotece szkolnej, a najciekawsze prace zostały nagrodzone. Natomiast klasy V-VII miały okazję zaprezentować efekt swojej miesięcznej przygody z lekturą na podsumowaniu projektu, które odbyło się dnia 24 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Uczniowie doskonale bawili się podczas przygotowanych prezentacji i wykazali doskonałą znajomością treści przeczytanej literatury. Poszczególne drużyny odpowiadały na pytania konkursowe, odgadywały zasłonięte obrazki po odsłonięciu 1, 2 lub 3 elementów, rozwiązywały przygotowane zagadki, a także prezentowały swoje umiejętności w kalamburach oraz w przygotowanej scence do wybranego utworu (legendy lub mitu). Wszyscy angażowali się we wspólne dzieło klasy, dlatego każdy otrzymał słodką nagrodę.
- Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zaangażowanie podczas realizacji projektu – mówi nauczycielka prowadząca bibliotekę Anna Florczak. - Dziękujemy wszystkim nauczycielkom języka polskiego oraz wychowawcy klasy VI c za przygotowanie uczniów i pomoc w organizacji imprezy czytelniczej. Dziękujemy też za pracę w jury: pani dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyborzu, Justynie Koziarskiej oraz pani Ewie Hazubskiej.
Zdjęcia z projektu i wyniki konkursów można zobaczyć na facebooku biblioteki: www.facebook.com/bibliosp

Spotkanie z ilustratorką
Uczniowie klas 2 Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury miały możliwość uczestniczyć w spotkaniu autorskim pani Joanny Zagner-Kołat, która jest ilustratorką książek dla dzieci. Spotkanie przeprowadzone zostało w formie warsztatów plastycznych, które dzieciom bardzo się podobały. Miła atmosfera i dobry humor towarzyszyły wizycie tego wspaniałego gościa. Na zakończenie pani Joanna podpisywała książki, które dzieci mogły kupić.
Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Międzyborzu.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”
W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu wzięli udział w zbiórce zniczy w kolorze białym i czerwonym.
Akcja od lat przebiega pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Telewizji Wrocławskiej. Celem działań jest włączenie się uczniów w ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Dolnośląscy uczniowie od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia, zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę.
Podarowane przez uczniów Badurówki symboliczne lampki zapłonęły na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie.
Akcję przeprowadzili uczniowie pod opieką pani Julii Firuty i pani Małgorzaty Zielińskiej.

Artykuł powstał we współpracy z Małgorzatą Zielińską i Anną Florczak - dziękuję

Beata Samulska

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3