Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Fabularyzowana gra historyczna dla niepodległej (ARTYKUŁ I GALERIA)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Myśl globalna ma rację bytu jedynie, gdy jest przekładana na myśl lokalną. Dlatego to szczególne Święto Niepodległości, w Międzyborzu mogliśmy świętować w jedyny słuszny sposób. Autor tekstu: Anna Kamzol

Aktywność fizyczna, rywalizacja, przygoda z rodziną i przyjaciółmi, grywalizacja, niecodzienne zadania – to opis każdej edycji Historycznej Gry Miejskiej „Mamy Niepodległą!”, którą świętujemy corocznie Święto Niepodległości w naszym miasteczku. W tym roku zrobiliśmy to już po raz czwarty. Padł rekord liczby zaangażowanych – blisko 120 osób świętowało ten szczególny dzień z nami w Międzyborzu.

Historyczna Gra Miejska jest tworzona przez harcerzy i instruktorów z Hufca ZHP Syców i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzyborzu przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Międzybórz. Z roku na rok przybywa uczestników, nowych miejsc do eksplorowania podczas gry oraz ciekawych form na punktach.

W tegorocznej edycji uczestnicy skupiali się na poznawaniu Międzyborza z czasów pierwszej połowy XX wieku. Gdy Polska odzyskiwała niepodległość, ówczesny Neumittelwald żył troszkę inaczej. Jako organizatorzy w tym roku skupiliśmy się na przekazaniu uczestnikom naszej Gry tego, jak funkcjonowało wtedy miasto, jak wyglądało i czym żyło. Zwracaliśmy ich uwagę na detale architektoniczne, założenia urbanistyczne i styl życia. Doświadczali tego na punktach: odbijali więźnia z celi dzisiejszego Urzędu Miasta i Gminy, poszukiwali zabytków miasta na wystawie Stowarzyszenia „ORiN” w kościele ewangelickim, gimnastykowali się na punkcie sprawnościowym w parku, poznawali układy i muzykę międzywojennych czasów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, ratowali życie poszkodowanym w piwnicach dzisiejszego Ośrodka Zdrowia, strzelali z replik pneumatycznych na dziedzińcu Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury, łamali szyfry i logogryfy w zabytkowym budynku salek katechetycznych, wyszukiwali skarby za pomocą wykrywaczy metali na obrzeżach miasta, trudzili się podczas mobilnego dyktanda ortograficznego.

Mechanika gry opierała się na rywalizacji patroli. Grupy po prawidłowym wykonaniu zadania otrzymywały pocztówkę międzywojennego Międzyborza uwzględniającą styl i stan zabudowy, założenia ówczesnego ładu przestrzennego. Na punktach patrole zbierały także pieniądze – ówczesne marki, za które na końcu Gry mogły wykupić budynki Międzyborza z 1918 roku i wybudować je na makiecie. Wspólnymi siłami udało się zbudować coś, czego dotychczas nikt nie zrobił. Na podstawie zbieranych ponad rok wspomnień najstarszych mieszkańców Międzyborza, archiwum zdjęciowego, nielicznych źródeł historycznych, zdjęć lotniczych po bombardowaniu miasta, stworzyliśmy realną wizualizację, odzwierciedlenie stanu faktycznego z 1918 roku.

Za ogromny wkład w wydarzenie pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w fabułę i tworzenie Gry oraz punktowym – którzy podczas święta 11 listopada nie zawiedli. W tym roku mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli placówek oświatowych Międzyborza: Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Orła Białego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyborzu, Związku Strzeleckiego z Sycowa, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Syców im. 7 Łużyckiej Dywizji Piechoty Chorągwi Dolnośląskiej, zaangażowanym mieszkańcom Międzyborza. Zapraszamy do nas za rok! Już trwają prace nad przygotowaniem piątej edycji Gry. Tegoroczna edycja także była nieodpłatna. Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego.

Partycypowanie w najważniejszych sprawach i decyzjach własnego miasta, jasne reagowanie na potrzeby innych, czy kontynuowanie i rozpowszechnianie historii oraz tradycji lokalnej – to sposób, w jaki możemy realizować i pokazywać w dzisiejszych czasach miłość do swojej Ojczyzny. Stać nas na coś więcej niż melancholijne składanie kwiatów pod pomnikami. Stać nas na radosny patriotyzm! Dla wszystkich pokoleń! Mamy Niepodległą!
Autorka jest inicjatorką i koordynatorką Historycznej Gry Miejskiej „Mamy Niepodległą!” w Międzyborzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto