Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lwowski pieróg pieczony

SPGW
Oto przepis na wyśmienity lwowski pieróg zapiekany. Na gorąco smakuje ze śmietaną lub z kwaśnym mlekiem, na zimno nadaje się do wszystkich mięs, wędlin, a także do czerwonego barszczu, kapuśniaku i wielu innych zup i ...

Oto przepis na wyśmienity lwowski pieróg zapiekany. Na gorąco smakuje ze śmietaną lub z kwaśnym mlekiem, na zimno nadaje się do wszystkich mięs, wędlin, a także do czerwonego barszczu, kapuśniaku i wielu innych zup i sosów.

We Lwowie, a przede wszystkim w miejscowościach ościennych Lwowa, był znany na co dzień. Dziś pieczemy go jedynie okazjonalnie np. na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, a w moim przypadku dochodzą jeszcze spotkania opłatkowe i święconego jajka w naszym Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w oddziale jeleniogórskim. Przy jedzeniu go, wspominamy nasze młode lata spędzone we Lwowie.
Przepis nadesłał nasz Czytelnik, Bogusław Puluj z Jeleniej Góry

składniki na ciasto:
1 kg mąki
10 dag drożdży
3 całe jaja
ok. 10 dag tłuszczu roztopionego (olej)
ok. 0,5 litra mleka
sól

składniki na farsz:
3 kg ziemniaków
1 duża cebula
1 szklanka kaszy gryczanej
sól, pieprz

sposób przyrządzania:
Ugotować 3 kg ziemniaków, odcedzić i na gorące wsypać kaszę gryczaną (surową), cebulę podsmażoną na złoto (razem z tłuszczem), sól i pieprz. Wszystko dobrze podusić, wymieszać i odstawić do wystygnięcia.

Drożdże rozetrzeć w małej ilości cukru, mleka i mąki. Gdy zwiększą objętość o 100 proc., dodać resztę mąki, mleko rozmącone z jajami, posolić i zarobić ciasto. Wyrabiać ręką - wybijać tak, aby jak najwięcej powietrza weszło w ciasto i było pulchne. Pod koniec wyrabiania, gdy jest gładkie, lśniące i odstaje od ręki, wlewać po trochę stopiony tłuszcz, ciągle wyrabiając. Wyrównać powierzchnię ciasta, przykryć i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Gdy zwiększy swą objętość o 100 proc., wyłożyć na stolnicę część ciasta (w zależności od tego, jaki duży pieróg chcemy upiec), rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm, rozłożyć na szeroką, wysmarowaną tłuszczem blachę i na środek nałożyć farsz. Zawinąć dwa boki i połączyć je. Odstawić na krótko do wyrośnięcia, następnie posmarować pieróg jajkiem i włożyć do gorącego (ok. 200 st. C) piekarnika. Piec ok. 40 min.
Smacznego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto