18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubomierz: Filmowe miasteczko

Romuald M. Łuczyński
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych fot. Polskapresse
Małe miasteczko na Pogórzu Izerskim, w dolinie niewielkiej rzeczki Oldzy, otoczone nadrzecznymi łąkami i łanami pól. Ulokowało się między dwiema głównymi drogami do Jeleniej Góry: ze Zgorzelca i z Bolesławca, przy dawnej drodze handlowej z Lwówka Śl. i Wlenia w kierunku Gryfowa Śl. Leżący na terenie księstwa świdnicko-jaworskiego Lubomierz był jednym z najbardziej na zachód wysuniętych miasteczek tego księstwa. Teraz łatwo tu trafić, bo kierunek wyznaczają charakterystyczne płoty z napisem "Sami swoi".

Lubomierz należy do najstarszych śląskich miast - początkowo funkcjonował jako osada targowa, przekształcona następnie w miasto. W 1291 r. ks. świdnicki Bolko I nadał miasteczku prawa miejskie i zezwolił mieszkańcom na produkcję i sprzedaż pieczywa, mięsa, obuwia, warzenie piwa i tłoczenie wina, sprzedaż soli i prowadzenie łaźni. Nadał również Lubomierzowi prawo dorocznego targu w dniu 15 sierpnia.

Zobacz też: Dolnośląskie zamki i pałace

Już w 1278 r. Jutta von Lybinthal wraz z synami założyła tu klasztor sióstr benedyktynek. Miasteczko i kilkanaście okolicznych wsi związanych było z nim aż do sekularyzacji w 1810 r., kiedy budynki klasztorne przeznaczono m.in. na sąd, szkołę, pomieszczenia administracyjne i mieszkalne. W pierwszej połowie XVIII stulecia, za rządów opatki Marty Tanner wzniesiono budynki klasztoru i wielką świątynię barokową, przeznaczoną dla około 7 tysięcy wiernych. Wnętrze kościoła pw. św. Maternusa posiada cenne malowidła ścienne i bogaty wystrój rzeźbiarski. Polichromie wyszły spod pędzla Georga Wilhelma Neunhertza, jednego z najwybitniejszych śląskich malarzy doby baroku.

Opatka klasztoru bardzo wcześnie otrzymała prawo sądownicze w stosunku do mieszkańców miasteczka i podległych jej sąsiednich wsi. Znamy relacje z XVI wieku o stosowaniu w klasztornych dobrach tortur za morderstwa, prostytucję i wiarołomstwo. Na przykład w 1513 r. niejaka Barbara Neumann została przebita włócznią i pogrzebana żywcem za zabicie noworodka. W 1548 r. za podwójny gwałt okaleczono przy lubomierskim pręgierzu Philipa Bretnera, a następnie ścięto mu głowę na pobliskim Wzgórzu Szubienicznym. Czasy były jednak takie, że i ofiary podlegały karze. Zgwałcone dziewczęta wychłostano przy pręgierzu i wypędzono z klasztornych posiadłości. Z kolei Barbara Gehlen za uprawianie prostytucji została w 1583 r. zaszyta w worku i utopiona. Kilkanaście lat później przebito włócznią i żywcem zakopano Annę Winkler. I za co? Za cudzołóstwo. Nieco później ścięto jej partnera.

Poczytaj o skarbach Sudetów w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

Ale miało być kino... Pierwszy film kręcono w Lubomierzu w 1958 r. - był to "Krzyż Walecznych" Kazimierza Kutza. Filmowa kariera miasteczka tak naprawdę rozpoczęła się od nakręcenia tu w 1967 r. scen do "Samych swoich" Sylwestra Chęcińskiego. Potem przyszedł czas na "Nie ma mocnych", "Maratończyka", "Daleko na Zachodzie". Od 1997 r. co roku Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych „Sami Swoi” zaprasza do Lubomierza na Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. W dawnym Domu Płócienników można zwiedzić Muzeum Kargula i Pawlaka, w którym zgromadzono rekwizyty filmowe, a wśród nich sławny płot, przy którym Kargul tłukł garnki, a Pawlak obcinał rękawy koszul – obaj nie wiedzieli, że niszczyli własne.

Zobacz też:
Zalesie: Biblia w obrazkach w kościele św. Anny

Kłodzko: Most na Młynówce ewenementem
Maszkara, Rudnica i Lew - zobacz co kryje Hutniczy Grzbiet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto