Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipska: Nazwy pomników przyrody pełnią funkcję promocyjną

kk
Jest kolejny głos w sprawie braku nazw dla pomników przyrody. Oto stanowisko radnej Małgorzaty Lipskiej:

Brak nazw w projektach uchwał o ustanowieniu pomników przyrody, przedłożonych na najbliższą sesję Rady Miasta Oleśnicy, wzbudził moje zdziwienie, ale też utwierdził w przekonaniu, że inicjatorem tych uchwał nie jest żaden z dotychczasowych pomysłodawców. Nie były to jedyne zastrzeżenia do tekstów uchwał.
Po konsultacji z panem Markiem Nienałtowskim oraz zaprzyjaźnionym specjalistą ds. ochrony przyrody złożyłam wczoraj wniosek o zmiany w projektach uchwał.

Proponuję nadać następujące nazwy drzewom:
1) buk zwyczajny na Podzamczu - Bolesław,
2) dąb szypułkowy przy ul.Lwowskiej 25-29 - Dąb Dragonów,
3) sześć platanów klonolistnych przy ul.Brzozowej - Szpaler Platanów,
4) wierzba biała na Podzamczu - Wierzba Konradów,
5) lipa szerokolistna na Pl. Książąt Śląskich - Helma Fischer.
Bolesław to pierwszy znany książę oleśnicki. Regiment Dragonów to nazwa jednostki wojskowej stacjonującej w budynku obok dębu. Konrad to imię wielu książąt piastowskich. Helma Fischer to graficzka tworząca w Oleśnicy w XIX i XX w., pozostawiła po sobie wiele rysunków miasta.
Nie sądziłam, że potrzebne jest szczegółowe uzasadnienie dla nazw, skoro na czele rady stoi pan Wiesław Piechówka, oleśnicki przewodnik turystyczny a w radzie zasiadają oleśniczanie.
Przede wszystkim - brak nazwy w uchwale jest naruszeniem prawa. W art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.) wskazuje się, że uchwała rady gminy w sprawie ustanowienia pomnika przyrody określa m.in. „nazwę danego obiektu lub obszaru”. Informacji tej w projektach uchwał nie ma, co stanowi naruszenie przywołanego przepisu prawa.
Nazwy pomników przyrody pełnią funkcję promocyjną. Nadawanie nazw ma na celu popularyzację ochrony przyrody, ale też umiejscowienie drzewa w kulturze lokalnej społeczności i wzrost świadomości u osób nie związanych z danym miejscem.

Drzewa uznane za pomniki przyrody mogą być także świadkami historii. Są umiejscowione w bliskim otoczeniu zabytków, w parkach, przy często uczęszczanych alejach spacerowych, mogą więc zostać wzbogacone o tablice informacyjne o osobach lub wydarzeniach z historii miasta i w ten sposób wyznaczyć szlak spacerowy dla turystów. Celem mej propozycji objęcia ochroną pomnikową Dębu Jegrów i Starego Parku Teatralnego z 2015 r. oraz innych inicjatyw w zakresie pomników przyrody jest nie tylko ochrona przyrody, ale także promocja Oleśnicy poprzez jej historię.

Propozycje nazw przekazane w 2012 r. przez stowarzyszenie Dla Oleśnicy i Towarzystwo Przyrodnicze Ziemi Oleśnickiej, które wspólnie opracowały szlak drzew – pomników historii, stanowiły spójną koncepcję. Autor projektu uchwały nie przedstawił własnych propozycji. W tej sytuacji propozycja uzupełnienia projektu jest uzasadniona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto