18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księga wieczysta

Redakcja
Fot. Paweł Relikowski/Polskapresse
Księgi wieczyste, to państwowy (prowadzony przez sądy) rejestr nieruchomości, czyli mieszkań, domów, działek budowlanych i innych tego typu obiektów.

Dla każdego mieszkania zawierają one takie podstawowe informacje jak: adres, powierzchnia, liczba pokoi, liczba kuchni, liczba łazienek, liczba przedpokojów, opis pomieszczeń przynależnych (np. piwnica, komórka, garaż). Znajdują się w nich także dane właściciela lub właścicieli (imię, nazwisko, numer PESEL), a także informacje, czy mieszkanie jest zastawem kredytu mieszkaniowego (tak zwana hipoteka) i jaki to kredyt (w jakim banku, jaka kwota kredytu, do kiedy ma być spłacony itp.).

Czytaj też: Forma własności mieszkania

W księgach wieczystych wpisuje się dane kolejnych właścicieli danej nieruchomości. Gdy nieruchomość zmienia właściciela, to dane poprzedniego są wykreślane (lub, w wersji elektronicznej, umieszczane na szarym tle), a wpisywane są dane nowego. Jednak wszystkie dane poprzedniego (i wcześniejszych właścicieli) nadal są widoczne. Księgi wieczyste pełnią więc podobną rolę w stosunku do nieruchomości co karta pojazdu w stosunku do samochodu (też zapisuje się w niej dane jego kolejnych właścicieli).

Księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że każdy może się zapoznać z ich treścią. Wszelkich wpisów w nich dokonują sądy rejonowe, dbając o to, aby zapisywać tylko informacje zgodne ze stanem faktycznym oparte na poprawnie sporządzonych dokumentach. Przyjmuje się, że informacje zapisane w księgach są prawdziwe (zgodne ze stanem faktycznym).

Księgi wieczyste objęte są tak zwaną rękojmią wiary publicznej, co między innymi oznacza, że jeśli kupisz mieszkanie od osoby, która jest wpisana do księgi wieczystej jako właściciel, a w rzeczywistości nie jest właścicielem, to i tak transakcja taka jest ważna i nikt ci tego mieszkania nie odbierze.

Gdy kupisz mieszkanie, Twoje dane jako właściciela zostaną wpisane do ksiąg wieczystych. Stanie się to po upływie kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy od momentu kupna. Sąd rejonowy prześle wtedy listem poleconym odpowiednie zawiadomienie, które zawierać też będzie wypis z księgi dotyczący Twojego niedawno kupionego mieszkania.

W księgach wieczystych znajdują się nie tylko pojedyncze mieszkania, ale także całe budynki.

Jest możliwe, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do ksiąg wieczystych. Może się to zdarzyć w dwóch przypadkach:

- gdy kupujesz spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Mieszkanie takie może, ale nie musi być wpisane do ksiąg;
- gdy kupujesz mieszkanie nowe (od dewelopera).

W obu wypadkach po dokonaniu transakcji kupna powinieneś wystąpić o wpis mieszkania do ksiąg wieczystych z wpisaniem Ciebie, jako właściciela. Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł, a za dokonanie w niej pierwszego, założycielskiego wpisu trzeba zapłacić 200 zł.

Czytaj też: Koszty, które musimy ponieść przy zakupie mieszkania

Musisz się koniecznie zapoznać z zawartością ksiąg wieczystych dotyczących mieszkania, które zamierzasz kupić. Jeśli mieszkanie nie jest wpisane w księgach wieczystych, to powinieneś się zapoznać się z wpisem dotyczącym całego budynku, w którym to mieszkanie się znajduje. Najprostszą (i bezpłatną) metodą zapoznania się z zawartością ksiąg wieczystych dotyczącą danego mieszkania (domu) jest wejście na stronę internetową administrowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto