Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królik spod Przemkowa

Krzysztof Kucharski
Aż trudno uwierzyć, że są miejsca, gdzie na własne uszy można wysłuchać treli lelka kozodoja. Kiedyś na obrzeżach gęstych borów Niziny Śląsko-Łużyckiej, w okolicach Przemkowa, zwierzyny było pełno.

Aż trudno uwierzyć, że są miejsca, gdzie na własne uszy można wysłuchać treli lelka kozodoja. Kiedyś na obrzeżach gęstych borów Niziny Śląsko-Łużyckiej, w okolicach Przemkowa, zwierzyny było pełno. Patrząc z perspektywy stołu, przepiórki, kuropatwy, zające, dzikie króliki, że o jeleniach i dzikach nie wspomnę, biegały w zasięgu wzroku. Należało tylko posiadać coś do strzelania. Jednym z dań, które znaleźć można w starych książkach kucharskich z Łużyc, Saksonii, Czech i Moraw, ale też całego Śląska, jest królik duszony ze śliwkami.
Owego królika podawano na książęcych i magnackich
stołach, ale jadali go też gorzej urodzeni. Dziś królik stracił na popularności i już mało kto te zwierzęta hoduje. Kiedyś w ten sposób swoje menu uzupełniali właściciele działek, ale było to w czasach, gdy po działkach nie grasowali złodzieje ani wandale. Królika z naszego menu wyparł wciskający się wszędzie, tuczony chemicznie drób. Najczęściej niesmaczny i niezdrowy, ale leżący w każdym najmniejszym sklepiku. Upominam się o miejsce należne w hierarchii smakowej królikowi, który regionalnym przysmakiem był!

KRÓLIK DUSZONY ZE ŚLIWKAMI
*- 1 kg króliczego mięsa
– udziec, comber
* 1 garść suszonych śliwek bez pestek
* 1 liść laurowy
* 2 szklanki czerwonego, wytrawnego wina
* 3 średnie cebule
* 3 łyżki sklarowanego masła
* 5 suszonych moreli
* 1/2 szklanki słodkiej śmietany (18 proc.)
* 1 łyżeczka startego tymianku
* pieprz i sól do smaku
Śliwki wypłukać, osączyć i godzinę moczyć w winie. Pod koniec moczenia dodać umyte morele (bez pestek). Mięso umyć, osuszyć, pokroić na kawałki, oprószyć tymiankiem, pieprzem, solą, obsmażyć na sklarowanym maśle. Cebulę obrać, pokroić na ćwiartki, dodać do mięsa. Włożyć liść laurowy, wlać pół szklanki wody i dusić 35 minut. W połowie duszenia dodać śliwki z winem (morele odłożyć). Gdy mięso będzie miękkie, włożyć morele i chwilkę razem dusić. Następnie wlać śmietanę, wymieszać, przyprawić sos do smaku. Wyłożyć potrawę na ogrzany półmisek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto