Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkursy, sport i taniec - w gimnazjum nr 14 na pewno nie brak atrakcji

Paulina Czarnota
Fot.archiwum szkoły
Nauka i rozwijanie talentów uczniów - na to stawiają w tej szkole na pierwszym miejscu. Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu zależy na wszechstronnym rozwoju swoich uczniów. W "czternastce" nauczyciel jest nie tylko wychowawcą, ale również doradcą. A do tego, w parze z nauką idzie... taniec.

W tej szkole uczniowie na monotonię nie mogą narzekać. Gimnazjum dba o uczniów pod każdym względem. Nie tylko uczy, ale również pomaga w odkrywaniu i rozwijaniu talentów.

BAT na ucznia
Uczniom z Gimnazjum nr 14 na pewno nie można zarzucić braku inwencji twórczej.
Szkoła w 2000 roku wprowadziła dodatkowy blok zajęć integracyjno-twórczych, zwany blokiem aktywności twórczej (BAT). Są to zajęcia pozalekcyjne, w których uczestniczą wszyscy uczniowie. Zadaniem zajęć jest kształtowanie kreatywności wśród młodzieży oraz umiejętności pracy w zespole.

- Na zajęciach uczniowie wykonują różne projekty, wykorzystując przy tym umiejętności z wszystkich przedmiotów - opowiada Dorota Feliks, wicedyrektorka szkoły.

Często szkoła organizuje też obozy dydaktyczne i naukowe. Młodzież w ramach BAT-u spędza czas w placówkach oświatowych i kulturalnych, wychodzi do muzeum oraz teatru. W maju uczniowie klas drugich jadą na dziesięć dni do Grecji: objadą cały kraj, aby jak najwięcej zwiedzić. Później stworzą folder z wycieczki.
Tutor - nauczyciel doradca

Od września ubiegłego roku Gimnazjum nr 14 wprowadziło innowacyjny program - tuto-ring, w ramach projektu "Tutor we wrocławskim gimnazjum". Kim jest tutor? Z łaciny to obrońca, opiekun młodych. A w praktyce - to nauczyciel, który ma pod opieką dziesięcioro uczniów. Spotyka się z nimi regularnie, w grupie oraz indywidualnie. Ma być nie tylko wychowawcą, ale również doradcą, który wesprze ucznia i zmotywuje go. Nie ocenia, tylko pomaga w osobistym rozwoju. Do każdej klasy przypisanych jest trzech tutorów.

- Widać już pierwsze efekty tutoringu, bowiem w tym semestrze żaden uczeń nie był zagrożony oceną niedostateczną - cieszy się Dorota Feliks, nauczycielka języka polskiego, wicedyrektorka szkoły.

Szkoła od samego początku istnienia prowadzi różnorodne zajęcia w ramach wychowania fizycznego. Uczniowie dwie godziny w tygodniu spędzają na sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym. Ale nie tylko. Obowiązkowo mają zajęcia taneczne, podczas których uczą się głównie tańców towarzyskich, m.in. walca angielskiego i wiedeńskiego, rumby, salsy, tanga, cha-chy i jive'a.

- Swoje umiejętności taneczne pokazujemy później podczas bali karnawałowych i widowisk muzyczno-tanecznych na deskach Centrum Sztuki Impart - mówi z uśmiechem Paulina Zyskowska, uczennica trzeciej klasy. Jak uczniowie spędzą czwartą godzinę wychowania fizycznego, zależy tylko od nich. Mają do wyboru: piłkę nożną, tenis stołowy, siatkówkę, koszykówkę, taniec, turystykę i rekreację, narciarstwo zjazdowe, szachy i pływanie.

Uczniowie tej szkoły są niezwykle ambitni. Chętnie uczestniczą w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, jak również ogólnopolskich. I to z sukcesami. To laureaci m.in. Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista i konkursu Liga Naukowa, w którym sprawdzane są umiejętności humanistyczne i matematyczne.
Konkursy to ich prawdziwy żywioł

Sukcesy odnoszą też w ogólnopolskim konkursie "Autorytet w czasach trudnych", który organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej.
Czwartego kwietnia w Warszawie odbędzie się finał, do którego zakwalifikowało się trzech uczniów z Wrocławia, w tym dwaj z Gimnazjum nr 14.
Pochwalić mogą się również znakomitym samorządem uczniowskim. Od 8 lat startują w konkursie na Najlepszy Samorząd Uczniowski i najczęściej znajdują się w ścisłej czołówce. Można o sukcesach uczniów tego gimnazjum pisać bez końca, bez wątpienia są to młodzi ludzie, którzy chcą zdobywać wiedzę i rozwijać swoje talenty.

Gimnazjum nr 14
Gimnazjum nr 14 przy ul. Hugona Kołłątaja powstało w 1999 roku. Obecnie szkoła liczy 530 uczniów, którzy uczą się w 18 oddziałach. W szkole dostępne są pracownie: językowe, informatyczna, pracownie przedmiotowe (wyposażone w sprzęt multimedialny, w tym profesjonalna pracownia chemiczna), centrum informacyjne (w skład którego wchodzi biblioteka z dostępem do internetu). Uczniowie mogą również korzystać z sali teatralnej, w której m.in. wystawiane są przedstawienia szkolnego teatru Narvani, oraz z sali gimnastycznej. Od roku można korzystać z nowego boiska, na którym odbywają się również między-szkolne zawody sportowe. W szkole znajdują się 22 sale. Gimnazjum oferuje swoim uczniom naukę trzech języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

Adres internetowy szkoły: www.gim14wroc.prv.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto