Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kibic, Cezar i Wiktoria - razem na jednej grządce

Andrzej Gębarowski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Marcin Osman
W małym warzywniku możemy wypróbować trudniejsze do uprawy odmiany pomidorów, ogórków, sałaty, buraków ćwikłowych, cebuli i kapusty. Dziś kilka propozycji takich odmian.

Każdego roku pojawiają się nowe odmiany warzyw. Warto śledzić publikacje na ten temat, gdyż niektóre mogą się okazać szczególnie przydatne w uprawie amatorskiej, na działce czy w przydomowym ogródku warzywnym.

Dokonując wyboru, nie zawsze trzeba się kierować łatwością uprawy, ponieważ troskliwa, a nawet kłopotliwa opieka nad roślinami, która jest niemożliwa w warunkach uprawy polowej, działkowcom może wręcz (i powinna!) sprawiać przyjemność. W końcu liczą się wyśmienity smak i wysoka wartość odżywcza danej odmiany, a niekoniecznie równomierne dojrzewanie czy tendencja do pękania przy nadmiarze wilgoci.

Nie musi nas także zniechęcać niższa odporność na choroby, jeśli jest rekompensowana innymi zaletami. Przed chorobami łatwiej się na małym areale obronić, dbając - na przykład - o prawidłowe sąsiedztwo roślin i bioróżnorodność upraw.

Większość działkowców wybiera jednak tzw. odmiany sprawdzone, które mają dobry smak i nie są zbyt trudne w pielęgnacji. Tym bardziej, że wielu z wymienionych wcześniej cech nowych odmian trudno się w opisach producenckich doszukać, bo eksponowane są na ogół zalety, a wady pozostawia się do odkrycia klientowi.
Kilkanaście wymienionych poniżej odmian warzyw można polecić do małych warzywników, nie ryzykując nadmiernej mitręgi związanej z ich uprawą.

Pomidory: bardzo wczesny Atut F1, wczesne Beta, Julia F1 i Kibic, średnio późne Atlas i Krakus. Z odmian o malinowej barwie owoców godne polecenia są Malinowy Ożarowski, Malinowy Henryka F1, Bawole Serce. Ta ostatnia odmiana ma szczególnie duże i ciężkie owoce, do 600 g. Ciekawostką jest Złoty Ożarowski o pomarańczowych owocach.

Ogórki: wczesne Maksimus F1 i Zefir F1 - odmiany konserwowe i do kwaszenia, odporne na mączniaka; średnio wczesne Cezar F1 i Frykas F1 - odmiany konserwowe i do kwaszenia, odporne ma mączniaka i plamistość bakteryjną.

Marchew: bardzo wczesna Karo F1, średnio wczesny Atol F1, późna Maxima.

Cebula: wczesna Kuba F1 - do bezpośredniego spożycia; Wiktoria Skierniewic - odmiana średnio późna, o łagodnym smaku i bardzo plenna; Amigo, Aldobo, Ibis i Wolf F1 - odmiany zimujące.

Burak ćwikłowy: Boro, Moneta, Patryk - odmiany stosunkowo najbardziej odporne na chwościka, który w minionych sezonach dał się burakom we znaki.
Kapusta biała: Murdoc F1 - odmiana na zbiory wiosenne, letnie i jesienne, wyrównane główki o stożkowym kształcie, o wadze średnio 2 kg, smak słodko pikantny, polecana do bezpośredniego spożycia, na surówki i sałatki; Zuleima F1 - odmiana późna, główki odporne na pękanie, o wadze średnio 5 kg, do kwaszenia i surówek.

Kalafior: Hermon F1- okres wegetacji 70 dni. Róża biała, kulista, odporna na dzielenie się róż; LimbaraF1 - odmiana nowej generacji, średnio późna, o okresie wegetacji 85 dni. Róża biała, kulista, zbita, ciężka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto