Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice już grają we Wrocławiu PROGRAM

Małgorzata Matuszewska
Katowice zapraszają m.in. na koncert RGG Trio
Katowice zapraszają m.in. na koncert RGG Trio Gosia Frączek
Katowice – Miasto Muzyki UNESCO od 15 do 21 sierpnia prezentują się we Wrocławiu, w ramach Koalicji Miast dla Kultury, projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Rozmowa z Rafałem Kałębasiakiem, współorganizatorem prezentacji.

Od 15 sierpnia Katowice zapraszają wrocławian do Arsenału. W programie prezentacji w ramach Koalicji Miast dla Kultury są koncerty. Czy muzyczny program wynika z tego, że jesteście Miastem Muzyki UNESCO?
Rzeczywiście, Katowice noszą od grudnia 2015 roku ten prestiżowy tytuł, którym poszczycić się może tylko dwadzieścia miast na świecie. Wśród nich są takie metropolie jak Liverpool – miasto rodzinne Beatlesów czy hiszpańska Sewilla – kolebka flamenco. Dlatego podczas katowickiego tygodnia w ramach Koalicji Miast chcemy przenieść odrobinę życia muzycznego Katowic do Wrocławia.

Macie wyjątkowe muzyczne tradycje…
I to niemal od zawsze. To przecież w Katowicach, dzięki Wydziałowi Muzyki Rozrywkowej, rozwijał się polski jazz. Mamy największy halowy festiwal bluesowy na świecie – Rawa Blues Festival. Tu tworzy NOSPR, tu jest też kolebka polskiego hip hopu. Część katowickich atutów pokażemy we Wrocławiu.

Będą też artyści znani we Wrocławiu…
Mnóstwo. Zależy nam na pokazaniu, że muzyka tworzona w Katowicach jest muzyką o skali ogólnoświatowej. Stąd kilka projektów, w których nasi artyści współpracują z muzykami ze świata. I tak na przykład VOŁOSI zagrają z gruzińskim zespołem 33A. VOŁOSI to jeden z najbardziej cenionych dziś polskich zespołów nurtu world music, stworzony przez dwóch klasycznie wykształconych muzyków i dwóch górali z Podbeskidzia.

Czym jest Biuro Dźwięku Katowice, które zagości w Rynku?
To rodzaj akademii muzyki eksperymentalnej, działającej od kilku lat i dobrze znanej już w Katowicach. Miejsce, w którym młodzi pasjonaci muzyki eksperymentalnej, tworzonej na wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych, spotykają się, by pod okiem profesjonalistów rozwijać swój talent. BDK to dziś spore środowisko, bo na spotkania i warsztaty przyjeżdżają chętni z całej Polski. Przez tydzień BDK będzie mieć filię we Wrocławiu, prezentując to, co już powstało i spotykając się z artystami z Wrocławia.

Powstanie coś ciekawego?
Będziemy próbować tworzyć nową muzykę Wrocławia. W BDK poszukujemy dźwięku, rytmu, pulsu miasta. Ambasada BDK we Wrocławiu będzie się mieścić w kamienicy przy Rynku 25 i jako Centrala Eksperymentów Dźwiękowych zaprosi na warsztaty, koncerty, słuchowiska i prezentować dźwiękowe instalacje.

Ponoć w Katowicach bardzo trudno dostać się na koncert w sali NOSPR-u.
To prawda, bo choć od otwarcia sali minęły dwa lata, to wszystkie koncerty są oblegane. Podobnie oblegane są koncerty Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, która też koncertuje w tej sali. AUKSO będzie we Wrocławiu, razem z zespołem Medulla, założonym przez braci Steczków, na co dzień grających w AUKSO. AUKSO kieruje Marek Moś, dyrygent wybitny i znany w całej Polsce. We Wrocławiu również stanie na czele swojej orkiestry.

A 10 września będzie „dogrywka”?
Wtedy do Wrocławia zawita NOSPR z przebojowym projektem Miuosh x Jimek x NOSPR. Koncert zbiegnie się z urodzinami miasta. 11 września przypada 151. rocznica nadania Katowicom praw miejskich. Przez cały ten weekend świętujemy w stolicy Górnego Śląska. Koncert NOSPR-u będzie przeniesieniem tego święta do Wrocławia.

We Wrocławiu prawie nie będzie muzyki poważnej. Czemu?
Rzeczywiście, w sierpniowym programie jest jej najmniej, choć koncert Medulla&AUKSO 19 sierpnia angażuje całą orkiestrę. Z muzyki poważnej jesteśmy najbardziej znani, a chcemy przełamać to wyobrażenie o Katowicach. Pokazać, że nie tylko muzyką poważną stoimy. Oczywiście to nasza chluba, ale najlepiej przyjechać na spotkanie z nią do Katowic. Będzie za to sporo jazzu, choćby na koncercie CallTrane w hołdzie Johnowi Coltrane’owi i na koncercie Silesia plays Savory.

Coltrane’a znają wszyscy, ale nie wszyscy znają Savory’ego. Kim był?
William Savory urodził się w 1916 roku, był technikiem radiowym w latach 30. i 40. w Stanach Zjednoczonych. Miał możliwość nagrywania koncertów wykonywanych na żywo w amerykańskim radio. To były koncerty gwiazd: Billie Holliday, Elli Fitzgerald, Louisa Armstronga i dziesiątek innych wyjątkowych artystów jazzowych. Powstała wyjątkowa kolekcja winylowych płyt, „święty Graal” w świecie jazzu. Wszyscy wiedzieli, że istnieje, ale nikt nie wiedział, gdzie jest. Kilka lat temu znalazło ją i kupiło National Jazz Museum w Harlemie.

Będziecie grać tę muzykę z płyt?
Nie. Loren Schoenberg, twórca muzeum i saksofonista, postanowił ożywić kolekcję, grając utwory w niej znalezione. Do tej pory grali je kilka razy w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie trafili do Europy. We Wrocławiu będzie pierwsze w Europie wykonanie utworów z tzw. kolekcji Savory’ego. Schoenberg gra ten materiał zawsze z miejscowymi muzykami. W Polsce zaprosił RGG Trio, zespół katowickich muzyków, będzie im towarzyszył puzonista Samuel Blaser. Zagrają muzykę lat 30. i 40. Bardzo czekam na ten koncert.

Jesteście znani z Wydziału Jazzu…
Katowicka Akademia Muzyczna jako pierwsza otworzyła Wydział Muzyki Rozrywkowej, potem zamieniony w Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. To było miejsce, w którym wychowało się pokolenie polskich jazzmanów, a także piosenkarzy, którzy studiowali pod koniec lat 80. i w latach 90. Wśród nich są m.in.: Stanisław Sojka, Lora Szafran, Krystyna Prońko, Mieczysław Szcześniak, Ewa Uryga, Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz, Maciej Obara, Krzysztof Zawadzki, Michał Tokaj, Sławomir Kulpowicz, Jerzy Głód, Piotr Wyleżał.

Skąd się wzięło hasło „Katowice Miasto Ogrodów”?
Taki tytuł miał program, który stworzyliśmy, kandydując do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Na początku byliśmy „brzydkim kaczątkiem” wyścigu, potem okazało się, że nasz program jest tak dobry, że trafiliśmy do finałowej piątki. Staliśmy się „czarnym koniem”, mieliśmy spore szanse. Cieszymy się, że tytuł trafił w dobre ręce i że teraz uzupełnimy program ESK naszymi propozycjami w ramach Koalicji Miast. Miasto Ogrodów to przewrotna próba złamania stereotypu śląskiego miasta – miejsca szarego, brudnego, nieatrakcyjnego i nudnego. To już od dawna nie jest prawdą, o czym przekonują się wszyscy, którzy trafiają do Katowic na nasze wydarzenia. Przyjeżdża do nas wiele tysięcy ludzi z całej Polski, którzy odkryli nowe miasto.

Macie sporo zieleni?
„Miasto Ogrodów” to utopijne hasło przełamujące stereotyp, ale także koncepcja odwołująca się do idei, urbanistycznej, stworzonej w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku, która w Katowicach została zrealizowana w postaci osiedla Giszowiec. Film „Paciorki jednego różańca” Kazimierza Kutza opowiada o zniszczeniu i częściowym ocaleniu tego osiedla. Z połączenia tej utopii, także utopii urbanistycznej, konieczności przełamania stereotypu, narodziło się Miasto Ogrodów. Cały czas powtarzamy jednak, że ogrody, na których nam najbardziej zależy, to ogrody kwitnące w głowach ludzi, pobudzone działaniami kulturalnymi. Program, z którym startowaliśmy do miana ESK jest cały czas kontynuowany, hasło zostało bardzo dobrze przyjęte, choć bez kontrowersji się nie obyło. Ale trzeba też pamiętać, że w 42 procentach Katowice to tereny zielone – parki, lasy.

PROGRAM PREZENTACJI

16 sierpnia, godz. 19
Brzoska i Gawroński: Elektropoezja
Miasto myli nam tropy
Brzoska i Gawroński to duet poetycko-muzyczny. Wykonują „Elektropoezję”, gdzie wiersze Brzoski przeplatają się z muzyką elektroniczną Gawrońskiego. We Wrocławiu towarzyszyć im będzie jeszcze perkusja Przemysława Borowieckiego i wizualizacje autorstwa Moniki i Doroty Proby.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Wstęp wolny

17 sierpnia, godz. 19
Transkaukazja: VOŁOSI&33A
Muzyczne spotkanie na szczycie, a przynajmniej na poziomie 770 metrów nad poziomem morza, bo tak wysoko położone jest gruzińskie Tbilisi. To tam po raz pierwszy VOŁOSI spotkali się i zagrali z jednym z najbardziej rozpoznawalnych gruzińskich zespołów 33A charyzmatycznego Niaza Diasamidze. W Polsce wystąpili dotąd tylko raz – w Warszawie. Uczestnicy wszystkich ich koncertów wychodzili naładowani energią płynącą prosto z gór – Beskidów i Kaukazu. Spotkania smyczków z gruzińskim tradycyjnym, trójstrunowym instrumentem panduri.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

18 sierpnia, godz. 19.30
Bloki i familoki we Wrocławiu
Połączenie instalacji muzycznej, imprezy electro i pracy społecznej. Efekt rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego wśród mieszkańców Katowic, który zbierał opinie o aglomeracji, ruchach miejskich, inwestycjach regionu, postawach wobec władzy czy stosunku do tożsamości lokalnej. Te rozmowy zostały przetransponowane w cykl utworów muzycznych, stanowiący imprezę-reportaż o współczesnej katowickiej klasie kreatywnej.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

19 sierpnia, godz. 19.30
Medulla&AUKSO
Muzyka klasyczna spotka się z muzyką określaną jako „industrialna”. Projekt przygotowany przez Piotra Steczka, muzyka Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO (we Wrocławiu pod batutą Marka Mosia), jest emanacją muzycznego pejzażu miasta. Miejsca, w którym najlepsze orkiestry występują na terenie dawnej kopalni węgla. Stworzony specjalnie dla Wrocławia projekt spróbuje połączyć te dwie, pozorne sprzeczności – industrialną przeszłość i kulturalną teraźniejszość.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

20 sierpnia, godz. 18.30
Larmo w Bogucicach. Koncert dzielnicy
Zanurzenie w przemysłową przeszłość Katowic za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego w projekcie Larmo w Bogucicach (20 sierpnia). Najstarsza dzielnica Katowic będzie tłem dla muzycznej opowieści o przemianach miasta, a wszystko na kanwie muzyki… Lady Pank do filmu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

21 sierpnia
godz. 19.30
Silesia plays Savory
Absolutna europejska premiera. Ożywienie zapomnianych nagrań gigantów jazzu lat 30. XX wieku – Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Louisa Armstronga. Wszystkie zostały zarejestrowane na winylowych płytach przez Williama Savory’ego, który nagrywał najczęściej koncerty transmitowane na żywo w amerykańskim radiu. Loren Schoenberg, dyrektor muzeum i saksofonista zarazem, wraz z zapraszanymi muzykami wykonuje najwspanialsze utwory z kolekcji. Do pierwszego europejskiego wykonania zaprosił katowickie RGG Trio. Wspomoże ich inna ważna postać – znakomity puzonista Samuel Blaser.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

godz. 21
CallTrane
Projekt w hołdzie gigantowi jazzu Johnowi Coltrane’owi. Jego muzyka była źródłem inspiracji dla znakomitego saksofonisty związanego z Katowicami Macieja Obary. Wraz ze swoim kwartetem Maciej Obara International skomponował utwory w hołdzie Coltrane’owi. Żeby wejść głębiej w idee przyświecające Coltrane’owi i w ducha czasów, w których tworzył, katowicki aktor Dariusz Chojnacki uzupełnia koncert wierszami niedawno zmarłego guru afroamerykańskiej poezji – Amiri Baraki. Całość wizualnie spina „żywopisanie” znakomitego grafika (a prywatnie wielbiciela i znawcę jazzu) Mariana Oslislo.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Wstęp wolny

15 sierpnia – 21sierpnia
Biuro Dźwięku Katowice
Jedyna i wyjątkowa akademia muzyki eksperymentalnej otwiera filię we Wrocławiu. BDK stawia sobie za cel integrację i aktywizację lokalnych twórców muzyki elektronicznej. Jego katowickie działania obejmują warsztaty, spotkania, publiczne sesje koncertowe oraz kwadrofoniczne eksperymenty. We Wrocławiu BDK uruchomi Centralę Eksperymentów Dźwiękowych, miejsce współpracy artystów katowickich z twórcami z pozostałych miast Koalicji i gośćmi z zagranicy. Trzy piętra kamienicy przy Rynku 25 zajmie przestrzeń warsztatowa, miejsce prezentacji koncertów i słuchowisk, wreszcie sala pogłosowa dedykowana instalacjom dźwiękowym.
Kamienica Rynek 25

Wstęp wolny

15 sierpnia| – 21 sierpnia
Wystawa Philipa Paqueta „Graphicology”
Belgijski rysownik i twórca komiksów Philip Paquet znany jest też z wielkiej miłości do jazzu. Jego komiksowy album o Louisie Armstrongu przyniósł mu światową sławę. Wraz z Brussels Jazz Orchestra stworzył projekt Graphicology – rodzaj komiksu o historii jazzu z muzyką na żywo. Koncertowi BJO na kwietniowym Katowice JazzArt Festivalu towarzyszyła wystawa rysunków Paqueta, w tym wielu stworzonych specjalnie dla Katowic. Teraz będzie ją można oglądać w przestrzeni Arsenału.
Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto