(© Marcin Oliva Soto)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dotarliśmy do rankingu szkół jazdy. Sprawdź, gdzie uczyć się jeździć, żeby zdać egzamin za pierwszym razem. Podpowiadamy, które szkoły są najlepsze i czym należy się kierować przy wyborze szkoły.

W Jeleniej Górze działa kilkadziesiąt szkół nauki jazdy. Od małych, które rocznie mają kilkunastu uczniów, po takie, gdzie szkoli się ich kilkuset. W takim gąszczu ofert niełatwo się zorientować.

- Co roku mamy o kilka procent lepszy wynik - cieszy się Bogdan Krawiec, który od pięciu lat prowadzi szkołę jazdy w Szklarskiej Porębie. W tym roku zajęła ona pierwsze miejsce w rankingu z wynikiem zdawalności: 49 proc. Oznacza to, że prawie połowa uczniów zdaje egzamin już za pierwszym razem. Pytany, w czym tkwi sukces, odpowiada krótko: ciągłe szkolenie się.

On i jego kolega, który pracuje w szkole, są nie tylko instruktorami, ale mają też uprawnienia egzaminatorów. - Wiemy, na co zwracają uwagę egzaminatorzy - mówi Bogdan Krawiec.
Dobrym wynikiem może pochwalić się też jedna z najstarszych szkół jazdy w stolicy Karkonoszy: OSK Sucheccy (40,2 proc.). Tu recepta na sukces jest nieco inna.

- Przede wszystkim staramy się wpłynąć na naszych kursantów, by się nie stresowali - mówi współwłaścicielka szkoły Helena Suchecka. Zapewnia, że jej mąż kocha to, co robi, i do uczniów ma anielską cierpliwość.

Większość szkół jazdy nie może się pochwalić tak imponującymi wynikami. Średnio tylko co czwarta osoba egzaminowana w Jeleniej Górze zdaje za pierwszym razem. Rekordziści przystępują do egzaminu nawet kilkunastokrotnie. Jedni zrzucają winę na egzaminatorów, którzy czepiają się szczegółów. Inni wiedzą, że sami sobie są winni.

Czym zatem kierować się przy wyborze szkoły? Paweł Broniszewski, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze, podpowiada, że powinniśmy zapytać znajomych, którzy naukę mają już za sobą. I sprawdzać rankingi. Bo zdawalność w poszczególnych szkołach bardzo się różni.

- Nie można kierować się tylko ceną i bliskością szkoły od domu - tłumaczy Broniszewski. Trzeba też pamiętać, aby dobrze poznać żelazne punkty każdego egzaminu. - Miejsca, gdzie zawsze jedzie się podczas egzaminu, nie są sekretem. Na naszej stronie jest mapa takich miejsc - wyjaśnia.
Zdanie znajomych nie zawsze jednak jest trafne, o czym przekonała się pani Natalia. - Gdybym miała jeszcze raz wybór, to na pewno bym poszła do innej szkoły - mówi. Narzeka głównie na nieodśnieżony zimą plac.

Wiadomo, że o sukcesie na egzaminie często decydują nie tyle same umiejętności, co spokój. - Wszystko trzeba robić dokładnie i powoli. Mądry egzaminator na pewno nie będzie nikogo poganiał - zapewnia Paweł Broniszewski.

Pięć najlepszych szkół
Odsetek osób zdających egzamin za pierwszym podejściem
1. ABS Bogdan Krawiec 49%
2. OSK Radar 40,5%
3. OSK Sucheccy 40,2%
4. OSK Zapłon 38,5%
5. OSK Nauka Jazdy Kozłowski 38,5%

Wiadomości

Komentarze (23)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Patryk (gość)

Polecam szkołę KOSZAK. Wyklady na temat konkretnie I jasno. Jazdy w godzinach przystepnych w dodatku można samemu wybrać kiedy komu pasuje. tłumaczą dokładnie i rzetelnie. Jak ktoś kumaty to napewno zda. Ja zdalem za pierwszym razem. Polecam naprawdę dobra szkoła.

Ja (gość)

A ja polecam Pana Mariana Andrzejewskiego super gosc z mojej rodziny ja moj brat i moja siostra zdalismy za pierwszym razem bez zadnego problemu

kursant (gość)

POLECAM SZKOLE BUJAK .Kadra super dobre podejscie Sala wykladowa z prawdziwego zdarzenia ,samochody ,ktorymi sie uczymy sprawne i przygotowane do jazdy Goraco polecam

iwona (gość)

Bardzo Polecam szkole BUJAK .Bardzo dobre podejscie do kursantow ,sala na wyklady przygotowana bardzo dobrze ,chodzilam do Bujaka i zdalam za drugim razem Chce podziekowac Panu Bogdanowi Smoleniowi za tak profesjonalne podejscie do ludzi a takze calemu zespolowi Dziekuje i Polesam SZKOLE BUJAK

stefan (gość) (Gucci)

No własnie. BUJAK rozminał sie z prawda takż epodczas podsawiania swoich motocykli na plac WORD-u, rzekomo egzaminatorzy nie mieli sprawnych mszyn. Dlaczego?
Moim zdaniem bardzo dobrze szkoli pan Koszak, face ma praktykę i podejście. Dlaczego go nie ma w zestwieniu skora zdawalnośc w jego szkole wynosi co najmniej 50 proc. Macanie kursantek i składanie niemoralnch propozycji dyskwalifukuje szkołę podana wyzej!!!

stefan

Ula (gość)

Gorąco polecam szkołę " U Romana". Zdałam za pierwszym razem :D chociaż początki były kiepskie... Pan Michał profesjonalny w każdym calu i baaaardzooooo cierpliwy. Świetna atmosfera. Pan Roman pomaga załatwić wszelkie formalności... Polecam wszystkim z czyściutkim sumieniem ;)

Kursantka (gość)

Polecam ABS, zdałam egzamin za pierwszym razem. Bardzo rzetelny i miły instruktor. Przyjemna atmosfera podczas jazdy i punktualność. Pan Bogdan potrafi nauczyć zasad ruchu drogowego i dość szybko opanować jazdę.

sylwiasylwunia (gość)

ELKA-BUJAK NIE POLECAM!!!! Dziewczyny uważajcie na szefa szkółki Jana Bujaka. Odbyłam z nim kilka jazd po czym, zaczął składać mi niemoralne propozycje. Był bardzo natarczywy, macał po nodze i pocałował w policzek podczas jazdy. Zaproponował w sposób bezczelny pomoc w zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Oferował przejażdżki swoim nowym autem Qashqai z przyciemnianymi szybami, w którym rzekomo mielibyśmy się całować. Podczas jazdy w lesie naciskał mnie, abym zatrzymała auto. Okropne przeżycie.... Nikomu nie życzę i stanowczo nie polecam. Po tym paskudnym incydencie natychmiast zmieniłam szkółkę.

Kursant (gość)

Z czystym sumieniem polecam szkołę "U Romana", jedna z najlepszych szkół nauki jazdy na terenie Jeleniej Góry.

Ździch (gość)

hahaha widziałem ten wypadek i zdecydowanie odradzam spotkanie z takim rowerzystą, który po wjechaniu w stojący samochód twierdzi że było to wymuszenie.

Kave (gość)

Zdecydowanie odradzam szkołę "U Romana". Dziś miałem wypadek z samochodem z tej szkoły. Instruktor wraz z uczącą wymusił pierwszeństwo przejazdu przy trasie rowerowej. Instruktor zrzucał winę na rowerzyste, ale po dojechaniu policji okazało się, że to był błąd prowadzących samochodu. Instruktor nie zgadzał się z władzami i widocznie znał stare przepisy. Pozdrawiam i odradzam