Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Niemcy pytają prokuraturę o katastrofę na Witce

Katarzyna Wilk
Woda przerwała tamę w Niedowie, czy zawinił człowiek?
Woda przerwała tamę w Niedowie, czy zawinił człowiek? Polskapresse
Do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wpłynęło od niemieckiej prokuratury w Görlitz oficjalne pismo w sprawie powodzi z 7 sierpnia br. Strona niemiecka zwraca się z wnioskiem o wyjaśnienie okoliczności związanych z przelaniem się wody i zerwaniem tamy na zbiorniku Witka.

- A także o zbadanie okoliczności, które towarzyszyły powodzi, i ustalenie, czy zawinił człowiek - tłumaczy prokurator Violetta Niziołek z jeleniogórskiej prokuratury.

Jak wyjaśnia prokurator Niziołek, pismo z Niemiec nie będzie miało wpływu na zakres postępowania, które już zostało wszczęte przez prokuraturę w Jeleniej Górze. To zawiadomienie pokrywa się z toczącym się już śledztwem. Dotyczy ono kilku wątków. Jednym z nich jest sprawdzenie właśnie kwestii przerwania zapory na zbiorniku na Witce oraz tego, jak to wpłynęło na zalanie terenów polskich i niemieckich. Drugi wątek sprowadza się do kwestii systemu powiadamiania o zagrożeniach służb zarządzania kryzysowego, co dotyczy głównie Bogatyni.

Sprawa jest skomplikowana. Dlatego prokurator okręgowy powołał specjalny zespół prokuratorów z Wydziału VI ds. Przestępczości Gospodarczej, który ma ją wyjaśnić i zapewnić sprawny tok postępowania.

Prokuratorzy zabezpieczyli ogromne ilości dokumentów dotyczące budowy i konserwacji tamy na Witce. Do ich przeanalizowania trzeba powołać biegłych z zakresu budowy zapór wodnych. Ich praca i opinie będą miały duże znaczenie przy ustalaniu w jakim zakresie i czy zawinił właściciel zapory w Niedowie - kopalnia Turów.

Już wcześniej ze strony niemieckiej padły oskarżenia, że to właśnie przerwanie tamy w Niedowie spowodowało największą w historii falę powodziową na Nysie Łużyckiej i w efekcie zalanie części Görlitz. Ponadto Niemcy zarzucają Polakom zbyt późne poinformowanie o katastrofie na Witce, w efekcie mieli mieć za mało czasu, by przygotować się na przyjęcie wody. Straty oszacowali na 50 mln euro. W Görlitz zalane zostały ulice biegnące m.in. wzdłuż Nysy Łużyckiej. Są to np. Uferstraße, Hotherstraße czy Rothenburger Straße. Na tej pierwszej zalanych zostało też kilka aut zaparkowanych na ulicy. Sporo straciła fabryka Yeti przy Zur Tischbrücke 20, która szyje i napełnia śpiwory. Ogromne straty odniósł też klasztor St. Mariental w Ostritz.

Obecnie pracownicy elektrowni Turów i wynajętych firm zewnętrznych prowadzą roboty zabezpieczające przy przepompowni na rzece Witka, ocalałej po przerwaniu zapory w Niedowie w czasie powodzi.

Trwa demontaż urządzeń przepompowni. Do tej pory usunięto już pozostałości po beto-nowo-ziemnych nasypach zerwanej zapory. Ważne jest także, że rzeka Witka płynie od kilku dni ponownie swoim korytem sprzed powodzi. Po 7 sierpnia i przerwaniu zapory woda wróciła do swojego historycznego biegu, sprzed wybudowania tamy, co utrudniało zarówno prace związane z odbudową zapory, jak i rekonstrukcję drogi Zgorzelec - Bogatynia.
Współpraca: KAB

Teraz mają działać razem

Po powodzi z 7 sierpnia i tragedii, jaka dotknęła zarówno Polskę, jak i Niemcy, poczyniono ważne ustalenia.
Aby lepiej przygotować się do różnego rodzaju zagrożeń, w tym właśnie hydrologicznych, zorganizowane zostaną wspólne polsko-niemiecko-czeskie ćwiczenia.
Ma powstać także specjalne centrum informacyjne na styku granic trzech państw, do którego mają spływać wszelkie ważne raporty i meldunki, w tym także te pogodowe.

Czy doświadczenia sierpniowej powodzi zmienią sposób reagowania na sytuacje kryzysowe? Komentuj!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto