Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki dach wybrać, budując dom?

Mariusz Urbanke
Materiały promocyjne
Zanim wybierzemy projekt domu, zastanówmy się dobrze nad kształtem dachu. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów budynku. Powinien więc odpowiadać zarówno naszym potrzebom czy gustom, jak i formalnym wymaganiom obowiązującym na działce.

Jeżeli zamierzamy budować dom według projektu indywidualnego, możemy swoje propozycje co do kształtu dachu i rodzaju pokrycia przedstawić architektowi. Jeśli natomiast wybierzemy projekt gotowy, to kształt dachu oraz rodzaj pokrycia dachowego będzie już w nim określony przez autora projektu. Do podstawowych decyzji, jakie należy podjąć podczas planowania wyglądu domu, należy wybór dachu płaskiego lub spadzistego.

W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ten drugi rodzaj - nie tylko wygląda efektownie, ale daje możliwość zaprojektowania poddasza użytkowego, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia budynku.
- Przy wyborze projektu zwracajmy także uwagę na pokrycie, jakie jest w nim zalecane - radzi dekarz Krzysztof Dobrosiński. - Na przykład dzięki dachówkom cementowym czy ceramicznym uzyskamy estetyczną powierzchnię dachu stromego. Z kolei, jeśli planujemy użytkowe poddasze, takie pokrycie zapewni odpowiednią temperaturę i dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Moda na różne rodzaje dachów stromych często się zmienia, jednak niektóre z nich, zwłaszcza te o najprostszych kształtach, przetrwały niezmienione do naszych czasów.

MASZ INNY PROBLEM - RADĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Kształt dachu w dużej mierze zależy od architektury całego domu - czy jest on na planie kwadratu czy na przykład w kształcie liter L czy U.
- Dokonując wyboru kształtu dachu, warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie kosztuje więcej niż prosty o tej samej powierzchni - radzi nasz ekspert. - Ponadto ekipa dekarska powinna niezwykle sta-rannie wykonać wentylację podpołaciową oraz obróbki na styku dachu z przegrodami pionowymi (kominy, boczne ściany lukarn, ściany attykowe). Pamiętajmy także, że wszelkie elementy "wystające" poza płaszczyznę dachu (na przykład lukarny) wymagają dokładnego ocieplenia. W ten sposób mamy gwarancję, że ciepło nie będzie uciekać przez nie z wnętrza budynku i nie będziemy pono-sić zwiększonych nakładów na energię grzewczą potrzebną do ich ogrzania. To problem, który pojawia się właśnie teraz, zimą.

Jeśli na poddaszu jest bardzo zimno, znaczy to, że izolacja jest niewystarczająca i trzeba ją poprawić. Jeśli widzimy zacieki na suficie, trzeba poprawiać pokrycie dachowe, bo są nieszczelności.

Odpowiednie zabezpieczenie dachu przed negatywnymi skutkami opadów śniegu wymaga wielu czynności na różnych etapach wznoszenia i użytkowania domu. Podczas budowy trzeba pamiętać o uwzględnieniu osłon przeciwśniegowych. W trakcie eksploatacji powinno się robić regularne przeglądy, by mieć pewność, że dach przed zimą jest w dobrym stanie. Kilka centymetrów śniegu na połaci nie stanowi zagrożenia. Gdy na połaci pojawi się dużo białego puchu, nie wolno zapomnieć o odśnieżaniu. To gwarancja, że nawet przy znacznych opadach śniegu dach pozostanie bezpieczny dla mieszkańców domu oraz osób przechodzących w jego pobliżu, a pokrycie nie ulegnie zniszczeniu. Szczególnie ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich. Zaniedbania mogą prowadzić do tragicznych w skutkach katastrof budowlanych, co niestety miało miejsce w poprzednich latach.

RADZIMY:
Odśnieżanie powinno się zlecić wyspecjalizowanej ekipie, która fachowo pozbędzie się warstwy śnieżno-lodowej. Nie można powierzać tego zadania przypadkowym osobom, ponieważ chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcji dachu. Śniegu z dachu nie powinno się więc "zeskrobywać" aż do pokrycia, lecz należy zostawić cienką wartwę śniegu. Wtedy mamy pewność, że nie uszkodzililiśmy pokrycia.

UWAGA!
Odśnieżanie dachu to nie kwestia dobrej woli - zgodnie z ustawą Prawo budowlane zimą zarządcy nieruchomości i przedsiębiorcy muszą usuwać nadmiar śniegu z dachu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna, kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto