Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać odpowiedni sprzęt komputerowy (PORADNIK)

Mateusz Sulejczak, menedżer i informatyk w firmie Microtech
Kamil Wołoszyn
Obecnie wybór komputerów stacjonarnych, notebooków i ultrabooków jest niemal nieograniczony. Na rynku mocno ugruntowały swoją pozycję komputery kompaktowe, a coraz większą rzeszę klientów znajduje sprzęt all-in-one.

Sprzęt dla każdego
Ten ostatni jest szczególnie atrakcyjny dla osób ceniących sobie funkcjonalność opakowaną w małe, atrakcyjne dla oczu szaty oraz nieprzepadających za plączącymi się pod nogami kablami. Największą różnicą w porównaniu do innych komputerów jest ich często mniejsza wydajność. Ten rodzaj sprzętu przeznaczony jest przede wszystkim dla mniej wymagających użytkowników, którym wystarczy stabilna praca komputera z małą liczbą dodatkowych komponentów oraz minimalną możliwością rozbudowy.

Kompakt to niewielkich rozmiarów obudowa, pełniąca rolę radiatora, w której zintegrowany jest jednopłytkowy, miniaturowy komputer, zasilacz oraz nośnik danych. Ich zastosowanie to przede wszystkim sterowanie procesorami przemysłowymi, obróbce i transmisji danych.

Na co zwracać uwagę
Przed zakupem komputera warto zastanowić się do czego będzie nam służył. Gracze powinni zwrócić uwagę na rozbudowaną pamięć RAM. Obecnie za minimum określa się cztery gigabajty, jednak dla płynniejszego wyświetlania klatek oraz stabilnej pracy systemu zalecane są kolejne dwa lub cztery więcej.

Dla uzyskania jak naj-lepszych efektów w trakcie rozgrywki zalecana jest mocna karta graficzna (minimum dwa gigabajty) na kościach pamięci przynajmniej DDR3 oraz złączem DVI. Dobrym wyborem będzie na przykład Radeon HD 7870 OC lub Asus GeForce GTX660 (obydwie pozycje: 2 gigabajty pamięci DDR5). Karty dedykowane są specjalnie dla graczy i z pewnością nikt nie będzie zawiedziony ich wydajnością i szczegółową grafiką.

Warto zaopatrzyć się także w pojemny dysk twardy, który pozwoli na gromadzenie dużych ilości danych. Wcześniej korzystaliśmy z technologii dysków talerzowych. W tej chwili standardem stają się SSD (o mniejszych pojemnościach, ale zdecydowanie szybsze). Podobnie jak procesory dwu- oraz czterordzeniowe, bez których nie może się obejść żaden mocny sprzęt.

ADRESY SKLEPÓW ZE SPRZĘTEM KOMPUTEROWYM ZNAJDZIESZ W KATALOGU FIRM

Osoby, których wymagania są mniejsze, powinny zaopatrzyć się w klasę standard. Wystarczające dla korzystania z internetu będzie pamięć o pojemności 1 GB RAM i jedno-rdzeniowego procesora typu Pentium 4, Celeron D lub odpowiednika AMD. Dysk twardy w zależności od potrzeb może wystarczyć już od 20 GB dla użytkowników, którzy nie przechowują dużej ilości danych.

Składanie komputera od postaw polecane jest przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników lub osób, które zaczerpną porad informatyków. Bardzo często taki sprzęt jest źle zoptymalizowany, a poszczególne komponenty nie pasują do siebie. Może to powodować niestabilną pracę, zawieszanie się systemu lub wręcz uszkodzeniem komputera.

Oprac. Kamil Wołoszyn

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto