Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ubierać dziecko zimą?

Joanna Owoc-Lempach
Fot. Dariusz Gdesz
Podczas zimowych spacerów trzeba bardzo unikać przegrzania dziecka, które może być gorsze w skutkach niż lekkie wychłodzenie. Przegrzanie się dziecka możemy sprawdzić, dotykając jego karku, głowy lub pleców.

RADZI:
Joanna Owoc-Lempach
dr n.med. specjalista pediatra

Jeśli te miejsca są wilgotne czy wręcz mokre, świadczy to o zbyt grubym ubraniu dziecka. Powinniśmy wtedy w miarę możliwości szybko wrócić do domu, rozebrać dziecko i zmienić wilgotną odzież. Przy ponownym wyjściu na zewnątrz powinno się ubrać malucha w o jedną warstwę mniej. Przegrzanie grozi szybkim złapaniem infekcji i chorobą.

W mroźne dni najlepiej ubierać dzieci na tzw. "cebulkę". Nakładamy podkoszulek, cieńszą bluzkę (np. T-shirt), rozpinany sweterek i kurtkę, najlepiej puchową. W tym okresie sprawdzają się ciepłe czapki, np. futrzane lub kominiarki, na które, jeśli są cienkie, można nałożyć jeszcze jedną, średniej grubości czapkę.
Zamiast tradycyjnego szalika wygodniejsze dla dzieci są tzw. kominy czy golfiki, które można włożyć pod kurtkę. Nie trzeba wówczas wiązać szalika na kurtce, co skraca czas ubierania. Ubranie "na cebulkę" zapewnia możliwość szybkiego rozebrania się zaraz po wejściu do mocno ogrzanego pomieszczenia, np. żłobka lub przedszkola. Dzięki temu unikniemy przegrzania dziecka.

Grubość zakładanych dzieciom warstw ubrania zależy oczywiście od wieku dziecka. Dzieci małe, jeżdżące w wózkach, powinny być ubrane zdecydowanie grubiej i zostać dodatkowo opatulone ciepłym kocem czy śpiworkiem. Dzieci do pierwszego roku życia nie powinny spacerować w temperaturach niższych niż -2 st.C. Dzieci chodzące, które są aktywne podczas spacerów, wystarczy ubrać w cienką bluzeczkę i sweterek, na które nakładamy zimową kurtkę. Wskazana byłaby wówczas średnio gruba czapka, ponieważ u dzieci łatwo dochodzi do przepocenia się główki.

Przed wyjściem na zimowy spacer warto zabezpieczyć bardzo delikatną skórę dziecka odpowiednim kremem ochronnym. Wybieramy kremy specjalnie przeznaczone do stosowania w zimie. Nawilżają one odpowiednio skórę i tworzą warstwę ochronną. Niezabezpieczona skóra może ulec odmrożeniu lub podrażnieniu przez zimne powietrze lub wiatr. Podczas przebywania na dworze w niskich temperaturach dzieci powinny w miarę możliwości spokojnie spacerować, a nie biegać, żeby uniknąć oddychania przez usta i działania mroźnego powietrza bezpośrednio na gardło.
PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto