18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się szpecących blizn

Monika Lelonkiewicz
Monika Lelonkiewicz
Monika Lelonkiewicz
Metoda leczenia zależy od wieku zmiany i indywidualnych cech skóry pacjenta. Nie zawsze konieczna jest ingerencja chirurga.

RADZI:
Monika Lelonkiewicz
specjalista dermatolog
Centrum Dermatologii Uroda,
ul. Szybka 7a, Wrocław

Leczenie blizn i zapobieganie narastaniu zmian bliznowatych może je całkowicie wyeliminować bądź spowodować, że staną się one mniej widoczne lub mniejsze - efekt jest uzależniony od rodzaju blizny i miejsca na ciele, w którym się pojawiła.Warto jednak podejść do problemu realistycznie i pamiętać, że jeśli blizna jest bardzo duża, wypukła i przerosła, wówczas nawet laserowe usuwanie nie będzie w stanie całkowicie jej zlikwidować.

Efekty leczenia są zależne również od wieku zmiany skórnej - im młodsza jest blizna, tym łatwiejsze będzie jej usunięcie lub zminimalizowanie jej widoczności. W przypadku blizny po oparzeniu lub powstałej na skutek operacji warto podjąć leczenie już wtedy, gdy rana zacznie się goić.

Najczęściej wykonywane zabiegi mające na celu usunięcie blizn to:
* laserowe usuwanie blizn,
* ostrzykiwanie sterydami,
* mikrodermabrazja,
* peelingi,
* mezoterapia,
* krioterapia,
* ultradźwięki,
* jonoforeza,
* biostymulacja laserowa,
* usunięcie chirurgiczne.

Blizny po oparzeniu wymagają stosowania specjalnych opasek uciskowych lub opatrunków z żelem silikonowym, co zazwyczaj trzeba łączyć z uciskaniem blizn opuszkami palców kilka razy na dzień. Leczenie uciskowe trwa od czterech miesięcy do roku.

W niektórych przypadkach dobre efekty można osiągnąć dzięki farmakologicznemu leczeniu powierzchniowemu przy zastosowaniu specjalnych preparatów. Są one dostępne na rynku pod postacią kremów, żeli i głębokich peelingów. Długość takiej kuracji trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od rozmiaru i lokalizacji blizny.

Dosyć skuteczne w leczeniu domowym są preparaty z zawartością silikonu, np. Dermatix i Veraderm. Są one przeznaczone do przyspieszania zaniku blizn zwykłych, pooperacyjnych, przerostowych i keloidów (bliznowce powstające po zagojeniu się rany, nad poziomem otaczającej je skóry). Po pokryciu blizny preparatem silikonowym tworzą na niej cienką, zasychającą warstewkę. Stosowane są jednocześnie z opaskami uciskowymi.

Kurację z ich użyciem można rozpocząć po około dwóch tygodniach od operacji. Są one bezpieczne dla dzieci i dorosłych, jedynie w przypadku ciąży i karmienia piersią wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Jednak często powyższe sposoby leczenia blizn okazują się niewystarczające. Wówczas można zastosować inne sposoby ich usuwania, np. chirurgiczne. W trakcie zabiegu uszkodzony fragment tkanki skórnej jest wycinany, a następnie zastępowany nową, zdrową skórą. Fragment skóry użytej do przeszczepu pobiera się z innej części ciała pacjenta.

Jeszcze innym chirurgicznym rodzajem usuwania blizn jest stosowanie rozciągaczy tkankowych (ekspanderów). Po naciągnięciu skóry można z niej pozyskać materiał potrzebny do zastosowania go na bliznę.

Czy możliwy jest nawrót wyleczonej blizny? Niestety tak. Może być to spowodowane przez nieprawidłowo przeprowadzony zabieg, nieodpowiednio dobraną metodę leczenia blizny lub jej naruszanie (np. drapanie) jeszcze przed zakończeniem procesu jej zanikania. W takim przypadku należy skonsultować się z dermatologiem i spróbować innej metody leczenia.

Obecnie za najskuteczniejsze uważa się połączenie dwóch lub kilku metod równocześnie. Najlepsze wyniki osiąga się, łącząc zabiegi laserowe z ostrzykiwaniem sterydami i stosowaniem żeli silikonowych i sterydów w maściach. Na świecie wykonuje się zabiegi laserem frakcyjnym CO2, przygotowując skórę do ingerencji chirurgicznej. Zauważono, że po takim przygotowaniu skóra goi się prawidłowo i nie ma powikłań - także nieprawidłowych blizn. Jest to także najskuteczniejszy laser w usuwaniu blizn zanikowych - np. potrądzikowych. Często już po pierwszym zabiegu obserwuje się widoczną poprawę. Zabieg laserowego usuwania blizn potrądzikowych jest bezpieczny, daje w porównaniu z innymi metodami leczenia, np. peelingami czy dermabrazją, lepszy efekt i często krótszy okres rekonwalescencji. Po zabiegu należy szczególnie zadbać o unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz regularnie pokrywać twarz kremami regenerującymi zaleconymi przez lekarza, w miesiącach letnich dodatkowo z wysokim filtrem ( minimum 30 SPF) przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu.

Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania blizn potrądziko-wych może być zażywanie niektórych leków, np. izotretinoiny czy steroidów. Wówczas należy odczekać około trzech miesięcy od zakończenia leczenia. Do innych przeciwwskazań zalicza się nowotwory skóry, ciążę i okres karmienia, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, choroby atopowe skóry, świeżą opaleniznę.
Oprac. BMK

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto