Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak na co dzień dbać o buty?

Marta Rondoś
Jak je przechowywać, jak konserwować, co zrobić, gdy farbują?

RADZI:
Marta Rondoś reprezentująca markę obuwniczą Lesta

Co robić, gdy buty farbują?
Aby nie mieć takiego problemu, warto kupować produkty wysokiej jakości z podszewką. Jest to dodatkowa warstwa skóry zabezpieczająca przed farbowaniem. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór butów, w których podszewka i wyściółka są w naturalnym kolorze.

Jeżeli jednak mamy już obuwie, które farbuje, to można skorzystać z kilku prostych, domowych sposobów. Pomóc może spryskanie wnętrza buta lakierem do włosów. Należy pamiętać, aby przed zabiegiem i po nim, wysuszyć obuwie. Inna metoda, polegająca na pomalowaniu farbujących elementów bezbarwnym lakierem do paznokci, nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zatyka się w ten sposób pory w skórze, co sprzyja utracie elastyczności. Niszczy także największą zaletę tego materiału, jaką jest umożliwienie oddychania stopie. W sklepach obuwniczych dostępne są też specjalne spreje zapobiegające farbowaniu.

Jeśli jedynym brudzącym elementem jest wyściółka, łatwo będzie się z tym uporać, kupując wkładki, które odizolują spód stopy.

Warto pamiętać, że najskuteczniejszą metodą na zminimalizowanie farbowania jest dbanie o właściwą higienę stóp i butów. Warto mieć w swojej szafie przynajmniej dwie pary obuwia, by po całym dniu noszenia dać każdej z nich czas na dosuszenie się i odpowiednią wentylację.

Jak przechowywać buty?
Aby buty zachowały swój fason, warto wkładać w nie prawidła. Prostują one zgięcia na skórze i zapobiegają odkształceniom.

Najlepiej do tego celu nadają się wyroby drewniane. Ale jest też możliwość wykonania prawideł domowym sposobem, np. z wykorzystaniem gazet czy kartonu. W przypadku butów z wysoką cholewą, bardzo ważne jest, by była ona cały czas w pozycji pionowej. Zapobiegnie to deformacji buta. Do przechowywania najcenniejszego obuwia można użyć płóciennych woreczków.
W przypadku pokaźnej i cennej kolekcji warto zainwestować w specjalną szafkę. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę, czy jest wystarczająco przewiewna i obszerna.

Dobrze sprawdzają się też pudełka, w których buty zostały kupione. Należy również pamiętać, by na co dzień, zwłaszcza w sezonie - gdy jest noszone - właściwie pielęgnować obuwie.

Co zrobić, gdy buty wpadły do wody?
Zmoczonych butów nie wolno kłaść na kaloryferze. Podczas wysychania, w rezultacie punktowego nagrzania powierzchni, skóra może się skurczyć, ściągnąć, a więc zdeformować. Zmoczone obuwie należy wypełnić papierem - ale nie gazetami, bo zafarbują wnętrze - w taki sam sposób, w jaki układa się w nim stopa. Podczas suszenia taki wkład powinno się wymieniać, częstotliwość zależna jest od stopnia zamoczenia obuwia. Metoda ta pozwala przyspieszyć proces suszenia i zachować optymalny kształt buta. Najlepszą metodą suszenia obuwia jest pozostawienie go w temperaturze pokojowej.
Oprac. BMK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto