Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić swoje pierwsze mieszkanie, by w przyszłości nie stało się źródłem kłopotów

Magda M. Maciejczyk
Polskapresse
Kupujesz nowy dom lub mieszkanie? Pamiętaj, czeka na ciebie wiele pułapek. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed nimi i co zrobić, by transakcja przebiegła bezpiecznie.

Zakup mieszkania to dla każdego duże przeżycie. Pamiętajmy jednak, by panować nad emocjami. Nie warto podejmować pochopnych decyzji. Dobrze jest wszystko dokładnie sprawdzić, aby później nie żałować zakupu mieszkania.

Czytaj także: Sprawdź dewelopera przed kupnem mieszkania

Pierwsza zasada, jaką powinniśmy się kierować podczas zakupu mieszkania, brzmi: traktujmy je jak inwestycję w przyszłość. Dlatego powinniśmy szukać takiego lokalu, którego wartość może wzrosnąć, a na pewno nie spadnie. W tym przypadku mieszkania na osiedlu z wielkiej płyty przegrywają z lokalami od dewelopera i w kamienicy. Solidne nowoczesne lub przedwojenne budownictwo zawsze będzie lepiej postrzegane na rynku.

Nigdy nie kupujmy pierwszego oglądanego mieszkania, nie mając jeszcze rozeznania w tym, jakie M i za jaką kwotę można nabyć. Nie bójmy się również negocjować ceny. Niepisana zasada sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym każe zawyżać cenę lokalu. Pamiętaj, że cena mieszkania to nie koniec, dolicz do niej wszystkie konieczne wydatki. Trzeba też uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych (ok. 2 proc. wartości), dodatkowe opłaty sądowe. Jeśli w całym procesie bierze udział pośrednik, oczywiście wliczamy jego prowizję. Badając dokumentację mieszkania, koniecznie dowiedz się o wszystkich opłatach. Kupując mieszkanie do remontu, od razu trzeba oszacować jego koszty. To jest prawdziwa pułapka, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy sporządzą kosztorys.

Umowę z deweloperem trzeba przed podpisaniem uważnie przeczytać, zabrać do domu, przeczytać znowu, dać do przeczytania komuś znajomemu (najlepiej prawnikowi). Dobry deweloper już w trakcie pierwszej rozmowy powinien wręczyć nam nie tylko wzór umowy przedwstępnej, ale też kopię umów potwierdzających tytuł prawny do gruntu, na którym ma stanąć budynek, pozwolenia na budowę oraz wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Czytaj także: Wybór mieszkania to ogromnie ważna decyzja - nie warto się z nią spieszyć

Warto wiedzieć

Podpisując umowę z deweloperem, warto zwrócić uwagę na kary umowne. Trzeba je negocjować. Kupujący i sprzedający mogą wspólnie określić w umowie wysokość kar umownych. Nie ma tu konkretnych zasad, muszą być one tylko ustalone na podobnym poziomie dla obu stron. Dodatkowo warto sprawdzić, czy w stosunku do firmy deweloperskiej, z którą chcemy zawrzeć umowę, nie toczy się postępowanie upadłościowe bądź egzekucyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto