Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izolacja termiczna pomoże walczyć z wysoką temperaturą w mieszkaniu

Wiktor Sawiuk
Warstwa styropianu o grubości 12 cm chroni od upału lepiej niż gruby mur
Warstwa styropianu o grubości 12 cm chroni od upału lepiej niż gruby mur Fot. Termo Organika
Co zrobić, aby nasze mieszkanie się nagrzewało się zbytnio w upalne dni? Najlepszym rozwiązaniem jest jego... ocieplenie.

Wstawiając okna do nowego domu lub wymieniając stare na nowe, warto wybierać stolarkę o niskim współczynniku przenikania energii. Zimą pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, latem - pozostawi nieco chłodu we wnętrzu. O wysokiej izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K. Dodatkową ochronę przed wysoką temperaturą stanowią szyby przeciwsłoneczne.

Czytaj także: 7 sposobów na walkę z upałem w mieszkaniu

Szyby z warstwą srebra

- Chcąc ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do naszego domu, powinniśmy wybierać szyby refleksyjne z naniesioną od zewnętrznej strony warstwą srebra - mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA. - Szkło ze specjalną powłoką metalu szlachetnego działa niczym lustro. Odbijając promienie słoneczne, nie pozwala im wniknąć do wnętrza i ogranicza w ten sposób przegrzewanie się pomieszczeń - tłumaczy ekspert.

Drugim sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się mieszkania przez okna jest montaż zewnętrznych przesłon. Zawieszone od wewnętrznej strony rolety i żaluzje - nawet te z powłoką refleksyjną - nie są w stanie zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń latem. Promienie słoneczne, które wnikną do mieszkania przez okno, już się z niego nie wydostaną, dlatego jedyną skuteczną ochroną przed wysoką temperaturą jest zapewnienie cienia od strony zewnętrznej. Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, począwszy od tradycyjnych okiennic i markiz, po nowoczesne rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe.

Okiennice, wybierane głównie ze względu na wyjątkową, rustykalną estetykę, mają najmniejszy zakres regulacji dostępu światła. Otwierane ręcznie lub za pomocą korby, skutecznie chronią przed wysoką temperaturą panującą za oknem, jednocześnie jednak zaciemniając pomieszczenie.

Markizy stosowane są nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów i balkonów, ale i sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię słoneczną, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV. Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, ale także nie pozawalają przedostać się wysokiej temperaturze. Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła.

Najprostsze modele rolet regulowane są ręcznie, jednak coraz bardziej popularne stają się rolety sterowane za pomocą umieszczonego przy ścianie panelu lub pilota. Tego typu rozwiązanie umożliwia zasłonięcie wszystkich rolet w domu jednym przyciskiem, a także takie ich zaprogramowanie, aby otwierały się samoczynnie o określonej godzinie.

Zobacz także: Chroń dom przed słońcem

Gdy trzeba ocieplić

Wystarczy dotknąć w mieszkaniu ściany, ogrzewanej od zewnątrz przez letnie słońce, by wiedzieć, czy warto i trzeba ocieplać. Jeśli jest ciepła - czas pomyśleć o dodatkowej izolacji. Kto w letni upał miał okazję odwiedzić rodzinę lub przyjaciół mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie, w czym rzecz. Ściany takich budynków ze względu na swoją grubość tworzą solidną warstwę izolacyjną, dzięki temu są chłodne, tak jak chłodniejsze niż w tradycyjnych, nieocieplonych budynkach są mieszkania.

Na szczęście okazuje się, że również nowoczesne budynki ze zdecydowanie cieńszymi ścianami mogą oprzeć się upałom. Trzeba po prostu "otulić" ściany odpowiednio grubą warstwą izolacji, a wtedy osiągną walory izolacyjne, tak jak masywne mury. Na przykład, izolacja wykonana z pomarańczowego styropianu o grubości 12 cm, chroni skutecznie, jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

- W ocieplonym domu nie jest tak zimno jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej i przyjemniej niż w budynku, który nie ma odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. - Mieszkańcy, którzy chcą mieć odpowiedni komfort w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie - dodaje.

Letni sezon budowlano-remontowy w pełni, dlatego właściciele domów - jeśli chcą wykonać termomodernizację w tym roku - decyzję muszą podjąć możliwie szybko.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z wysoką temperaturą w mieszkaniu latem?

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto