18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku! Nie bój się!

Małgorzata Szymańska
Zostań dawcą szpiku! Nie bój się! Oni długo się nie zastanawiali!
Zostań dawcą szpiku! Nie bój się! Oni długo się nie zastanawiali! materiały prasowe
Zostań dawcą szpiku! Nie bój się! Dołącz do grona dawców szpiku! Jeden mały gest, który Ciebie nic nie kosztuje, może uratować ludzkie życie. W przyszłości Ty możesz potrzebować pomocy... Pomóż Grzegorzowi Łukowskiemu znaleźć bliźniaka genetycznego. Przyjdź i zarejestruj się. To nic nie boli, a może uratować komuś życie!

Zostań dawcą szpiku! Nie bój się!

Dlaczego wciąż jest tak mało dawców szpiku?

Dwa podstawowe czynniki to niewiedza i finanse. Przede wszystkim ludzie, obawiają się wielkiej strzykawki i zastrzyku w kręgosłup. Tymczasem rejestracja w bazie dawców wiąże się z pobraniem 4 ml. krwi, bądź pobraniem wymazu śliny z policzka. Poza tym pobranie komórek macierzystych czy szpiku z talerza miednicy, nie wiąże się z utratą czy jakimkolwiek ubytkiem na zdrowiu. Komórki krwi wciąż się reprodukują i po krótkim okresie czasu odnawiają swoją liczbę. Również sam zabieg nie jest zagrożeniem dla naszego życia. Przeważająca większość przypadków kończy się na pobieraniu krwi, z której następnie wyodrębniane są komórki macierzyste. I dopiero owe komórki przeszczepiane są choremu. W ostateczności, każdy zarejestrowany dawca może się wycofać.

Czy dawca ponosi jakieś koszty?

Drugim czynnikiem są oczywiście finanse. Kandydat na dawcę nie ponosi żadnych kosztów, związanych ani z rejestracją, ani z zabiegami, jeżeli się okaże, że znalazł się biorca. To fundacja DKMS pokrywa koszty dojazdów, noclegów czy straty poniesione przez nieobecność w pracy.

Zobacz koniecznie: Zostań dawcą szpiku. Bierz przykład z najlepszych!

Czy można pomóc w inny sposób?

Badania potencjalnych dawców kosztują i nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, tylko ze środków własnych Fundacji (darowizny od instytucji i osób prywatnych). Jeżeli więc wahamy się czy zostać dawcą, zawsze możemy wesprzeć fundację i chorych finansowo.

Czy to decyzja na całe życie?

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4 ml krwi bądź wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Jednak lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród ponad 22 000 000 dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.

Zostań dawcą szpiku! Nie bój się!

Czy zabieg boli?

W przypadku pobrania komórek macierzystych, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek to zabieg przypominający autotransfuzję. Mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować.

Zostań dawcą szpiku! Nie bój się!

Pobieranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej (nie mylić z rdzeniem kręgowym) odbywa się za pomocą igły punkcyjnej. Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich nacięć, których proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko. W tym przypadku pobiera się około jednego litra mieszanki składającej się z krwi i szpiku kostnego. Pobrany materiał regeneruje się całkowicie w czasie 2-3 tygodni. Ze względu na znieczulenie ogólne dawca z reguły przyjmowany jest do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem i pozostaje tam około 2-3 dni. Procedura pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych z talerza kości biodrowej odbywa się w warunkach całkowitej sterylności (sprzęt i narzędzia są jednorazowe, wysterylizowane).

Zobacz koniecznie: Zostań dawcą szpiku. Pomóż Grzegorzowi Łukomskiemu znaleźć bliźniaka genetycznego

Czy wielu jest dawców?

900 osób jak wynika z danych statystycznych na styczeń 2014, które zarejestrowały sie w bazie dawców Fundacji DKMS Polska oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom zarówno w Polsce jak i na świecie. W Polsce dawców jest niewiele ponad 500 tys. osób, gdy w Niemczech liczba ta przekracza 4,5 mln.

Zostań dawcą szpiku! Nie bój się!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto