Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Zakaz dotyczy jezdni czy całej drogi? Sprawa wcale nie jest tak oczywista

Dawid Samulski
Według policji, ci kierowcy łamią przepisy ruchu drogowego
Według policji, ci kierowcy łamią przepisy ruchu drogowego Zdjęcia: Dawid Samulski
Kierowcy jadący od strony miasta widzą po prawej strony ul. Kaliskiej, nieopodal Przedszkola nr 1, znak pionowy B-36 zakazujący zatrzymywania się. – Ale gdzie konkretnie? Po prawej stronie drogi, czyli także na chodniku, czy tylko po prawej stronie jezdni? – pytają nas kierowcy, którym za parkowanie na chodniku wzdłuż jezdni policjanci wlepili mandaty.

Co dokładnie oznacza znak B-36?
Według Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, na które powołuje się policja, znak wyrażony znakiem B-36 dotyczy tej strony drogi (nie jezdni, a więc także chodnika - dop. red), po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie.

Kodeks Drogowy z 10.08.2013 r. precyzuje:
Art. 47.1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Sprzeczność?
Znak B-36 w oderwaniu od art 47 ust 2 Kodeksu Drogowego wydaje się nie do zastosowania, gdyż czytać go należy bez ust 1 art 47 oraz art. 47.2. Bubel prawny?
– Znak B-36 znosi art 47 ust 2 – informuje nas rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy Aleksandra Pieprzycka. Dodaje, że zakaz dotyczy nie jezdni, a konkretnej strony drogi i tylko tabliczka „Nie dotyczy chodnika" pod B-36 dopuszcza parkowanie na chodniku.

Co z drogą dla rowerów?
Kierowcy ukarani mandatami na parkowanie na wspomnianym chodniku, pożalili nam się również, że stróże prawa imputowali im, że zajęli część drogi dla rowerów. – Jadąc od strony miasta, nie widać żadnego pionowego znaku drogowego C-13 „Droga dla rowerów” – zrobione przez siebie zdjęcie pokazuje nam jeden z czytelników „Gazety Sycowskiej”.
Co na to Aleksandra Pieprzycka? Zapewniła nas, że kierownik Rewiru Ruchu Drogowego w Oleśnicy wystąpi z wnioskiem do Zarządu Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu o prawidłowe oznaczenie ścieżki rowerowej, gdyż znak informujący o drodze dla rowerów umieszczony jest jedynie z jednej strony.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto