18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy wałbrzyskie szkoły: W ZS nr 1 postawili na języki

Elżbieta Węgrzyn, fot. Dadriusz Gdesz
Wałbrzyski Zespół Szkół nr 1 uczy obowiązkowości, systematyczności i pomaga młodzieży w budowaniu systemu wartości. W szkole część przedmiotów wykładana jest w językach obcych, a za kilka lat będzie tu można zdawać międzynarodową maturę.

Duży gmach szkoły mieszczący się przy ulicy Ignacego Paderewskiego oddano do użytku w 1928 roku, czyli tuż przed wielkim kryzysem. Budynek przygotowywano na potrzeby niemieckiej szkoły. Postawiono w nim na funkcjonalność i użyteczność. - Na każdym piętrze mamy salę audytoryjną, laboratoria, obszerne zaplecza przy pracowniach przyrodniczych, aulę z teatralną sceną, garderobą i balkonem dla chóru, a nawet windy, którymi przysyłane były odczynniki chemiczne - wylicza Oksana Citak, dyrektor ZS nr 1. To tylko część udogodnień szkolnego gmachu, który mimo upływu 85 lat wciąż doskonale służy młodzieży. Władze placówki pielęgnują zabytkowe wnętrza dodając do nich nowoczesne pomoce dydaktyczne. W szkole mieszczą się też dwie sale komputerowe, dwie gimnastyczne, biblioteka z 30 tys. woluminów i czytelną multimedialną, siłownia i klub „OJO”, w którym młodzież może zjeść posiłek oraz przygotować się do lekcji.
- Tutaj jesienią 1945 roku otwarto pierwszą w Wałbrzychu polską szkołę ponadgimnazjalną, a od 1999 roku kształcimy gimnazjalistów i uczniów liceum - dodaje dyrektor. Szkoła co dekadę zaprasza w swoje progi polskich i niemieckich absolwentów, wydaje też rocznicowe monografie i pamiętniki. Niemieccy wychowankowie placówki odwiedzili jej mury w 1999 i 2005 roku.
Około połowy obecnej kadry profesorskiej była uczniami I LO, absolwentką jest też pani dyrektor, która dwa lata temu, jako czwarta z Dolnego Śląska, uzyskała zaszczytny tytuł honorowego Profesora Oświaty.

Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 600 uczniów z Wałbrzycha i okolic. Niegdyś, ich poprzednicy poznawali w „jedynce” prawdę o wypaczeniach komunizmu, dziś młodzi ludzie dowiadują się, jak ważna w życiu jest praca, szacunek i działanie w grupie. - Zawsze propagowaliśmy wartości „niepopularne”. Teraz obalamy propagowany przez kulturę masową skrajny indywidualizm, bezrefleksyjność, egoizm oraz mit o szybkim i łatwym zdobyciu bogactwa. Chcemy, by nasza młodzież świadomie wybierała drogę życiową – tłumaczy Citak. Kształtowanie charakterów wspierały silne osobowości szkolne, uznawane za filary. Osiągnięcie na tym polu efektów wymaga czasu, stąd konieczność utworzenia przy liceum szkoły gimnazjalnej. Jej absolwenci w większości zostają w ZS nr 1 na kolejne trzy lata.
Szkoła stara się o przyjęcie do Międzynarodowego Programu Edukacyjnego. Najważniejszym wynikiem przystąpienia do tego programu ma być pisanie przez jej młodzież międzynarodowej matury. Kadra nauczycielska przechodzi w tym celu wiele szkoleń, intensywnie uczy się też języków obcych. Pierwszym krokiem do międzynarodowej matury było wprowadzenie w szkole w 2002 roku dwujęzyczności. Polega ona nie tylko na starannej nauce dwóch języków obcych, ale też prowadzeniu w nich części zajęć. Dotyczy to w gimnazjum i liceum m.in.: informatyki, geografii, historii, wos-u i tańca. Młodzież uczy się języków nowożytnych, ale szkoła nie rezygnuje też z takich filarów humanistyki jak łacina.
Do tradycji szkolnych należy prowadzenie teatru, angażowanie się w akcje wolontariatu, organizowanie chóru, a także przeznaczenie części wychowania fizycznego na naukę tańca nowoczesnego i towarzyskiego. „Jedynka” ma też prężne koło fotograficzne, które korzysta z wydzielonej w holu galerii, młodzież angażuje się też w warsztaty z tłumaczenia i psychologii. Cyklicznie wyjeżdżają na międzynarodowe spotkania w Krzyżowej. Wkrótce zaczną się też działać w nowym studiu filmowym.

Szkoła współpracuje z Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Ekonomicznym i Wydziałem Nauk Społecznych UWr. W latach 2006 – 2008 uczniowie „jedynki” zostali laureatami międzynarodowych olimpiad. Placówka pojawia się też w ogólnopolskich rankingach najlepszych liceów. - Nigdy rankingi nie były dla nas najważniejsze. Chcemy, aby młodzież dążyła do wiedzy i samorozwoju. Jeśli przy okazji odniesie sukces, bardzo nas to cieszy – mówi Oksana Citak.
Do absolwentów I LO należy m.in. Joanna Bator, Danuta Marosz, orientalistka Lucyna Pruska, a także wielu wybitnych lekarzy i pracowników naukowych.

Więcej o wałbrzyskich szkołach przeczytaj w cyklu przedstawiamy szkoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto