Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Hali Ludowej w Rynku - niezwykła wystawa (ZDJĘCIA)

materiały prasowe
Historia Hali Ludowej - wystawa w Rynku
Historia Hali Ludowej - wystawa w Rynku Karolina Szypuła
Od 8 maja na wrocławskim rynku, w okolicy Pręgierza można oglądać wyjątkową wystawę opowiadającą stuletnie dzieje Hali Ludowej. Na 24 planszach zobaczymy historię oraz najbardziej doniosłe momenty i wydarzenia jakie miały miejsce w niezwykłym obiekcie klasy UNESCO.

W 1913 roku nikt nie wierzył, że nowatorskie rozwiązania architektoniczne zastosowane przy projektowaniu i budowie największej jak na owe czasy kopuły na świecie, mają szanse powodzenia. Dziś po stu latach, po zakończonym wielkim sukcesem remoncie Hala Stulecia wciąż służy mieszkańcom jako wyjątkowe miejsce spotkań i potwierdza tym samym geniusz twórcy Maksa Berga.

ZOBACZ: OŚWIETLENIE HALI LUDOWEJ W 2014 ROKU

Wsparcia merytorycznego przy opracowaniu wystawy udzieliło Muzeum Architektury we Wrocławiu, realizację umożliwiło m.in. wsparcie finansowe Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. Wystawa zagości na wrocławskim rynku do 21 maja, następnie zostanie przeniesiona na teren pergoli w kompleksie Hali Stulecia.

W 2013 roku z okazji stuletniej rocznicy otwarcia Hali Stulecia powstanie nowy pokaz specjalny fontanny multimedialnej na Pergoli, inspirowany wspomnieniami wrocławian i gości spoza Dolnego Śląska, którzy zechcieli użyczyć swoich prywatnych zdjęć z „Halą w tle”. Premiera odbędzie się 18 maja o godzinie 22.00.

SPRAWDŹ, HARMONOGRAM POKAZÓW SPECJALNYCH NA 2013 ROK

Wielki Piknik Retro na pergoli
Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy 100 lat powstania Hali będzie wielki piknik w dniu 29 czerwca br. Spektakularne wydarzenie plenerowe, przeznaczone dla mieszkańców Wrocławia i regionu będzie pełne atrakcji i doskonałej rozrywki familijnej.

W programie przewidziano m.in.
·

wystawę i performance na Pergoli – Hala Stulecia poprzez dekady
·

paradę konną
·

Koncert Bresalu Band oraz Dixie Band
·

spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek grany na scenie Bajkobusu, temat: Historia Hali Stulecia i wiele innych.

Hasłem imprezy będzie podróż w czasie: obchody 100 – lecia Hali Stulecia będą okazją do zabrania Wrocławian w symboliczną podróż poprzez dekady – począwszy od powstania Hali w 1913 r . aż po rok 2013. Dodatkowym walorem imprezy będzie więc jej charakter edukacyjny, przybliżający odwiedzającym zarówno historię Hali Stulecia jak przemiany kulturowe jakie miały miejsce w Europie na przestrzeni mijających dekad.

NIEDAWNO W HALI ODBYŁA SIĘ WIELKA DYSKOTEKA - DISCOTEX 2013 (ZDJĘCIA)

PRZECZYTAJ O HISTORII HALI LUDOWEJ

HALA STULECIA - HISTORIA
W pierwszych latach XX wieku Wrocław (w tamtym czasie – niemieckie miasto Breslau) zaczął aspirować do roli ważnego centrum spotkań i wystaw. Wtedy to przetoczyła się debata na temat potrzeby wybudowania nie tylko hali wystawowej służącej promocji lokalnego przemysłu, ale także kompleksu rekreacyjnego dla mieszkańców prosperującej metropolii o rosnącym znaczeniu.

Wrocław zaczynał już zdobywać reputację godnego uwagi miejsca do urządzania wielkich wydarzeń. Zorganizowana w roku 1904 Wystawa Przemysłowa zgromadziła 900 eksponentów – rzemieślników i producentów, którzy zaprezentowali innowacyjne produkty i osiągnięcia techniczne. Trwająca dwa i pół miesiąca ekspozycja przyciągnęła 625 tysięcy zwiedzających.

Właściwy bodziec do wybudowania Hali Stulecia pojawił się w roku 1910. Władze miasta podjęły decyzję o budowie stałej hali i terenów wystawowych, aby upamiętnić setną rocznicę wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mego ludu”, wzywającej do walki przeciwko Napoleonowi. Na miejsce wybrano zielone tereny we wschodniej części miasta.

W tym samym roku architekt miejski Max Berg rozpoczął szkicowanie głównej hali, którą usytuował w centrum terenów wystawowych. Zaprojektował monumentalną, wielofunkcyjną budowlę odpowiednią do organizacji wystaw, imprez kulturalnych i sportowych.

Ostateczny projekt Hali Stulecia zakładał:
• symetryczny, czterolistny plan konstrukcji z masywną, centralną kopułą o rozpiętości 65 metrów, większą niż Panteon w Rzymie (44 m) i Hagia Sophia w Istambule (32 m),
• wykorzystanie wzmocnionego betonu jako materiału konstrukcyjnego, który umożliwił Bergowi taką rozpiętość kopuły,
• główną, otwartą płytę pod kopułą wraz z czterema przylegającymi apsydami – powiększającymi przestrzeń wystawową lub umożliwiającymi ustawienie dodatkowej liczby miejsc dla widzów,
• dostęp do płyty głównej przez cztery wejścia i szerokie korytarze,
• szeroki, rozjaśniony dziennym światłem, kolisty korytarz z czterema przylegającymi pomieszczeniami w kształcie elips do wykorzystania jako powierzchnie wystawowe lub pokoje spotkań.

Budowa trwała tylko 20 miesięcy, uroczystość otwarcia odbyła się w maju 1913 roku.

Hala Stulecia szybko przyciągnęła duże wydarzenia, które pobudziły międzynarodowe zainteresowanie miastem oraz oferowanym organizatorom wystaw wyjątkowym miejscem.

Wystawa Stulecia (1913)
Na inauguracyjną ekspozycję złożyły się wystawy: historyczna, ogrodnicza i krajobrazowa, oraz wydarzenia kulturalne i rekreacyjne zorganizowane w głównej hali i na terenach wystawowych.

Wystawa Mieszkanie i Miejsce Pracy (1929)
W czasie specjalistycznego wydarzenia, znanego pod skrótem WUWA (Wohnung und Werkraum), zaprezentowano awangardowe rozwiązania w budownictwie i projektowaniu wnętrz.

Wystawa Ziem Odzyskanych (1948)
Pierwszą powojenną ekspozycję odwiedziło ponad 2,5 miliona gości w ciągu 100 dni. Poświęcono ją osiągnięciom polskich osadników na tak zwanych ziemiach odzyskanych.

Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju (1948)
Kongres, zorganizowany nieprzypadkowo w czasie trwania Wystawy Ziem Odzyskanych, zgromadził 400 delegatów z 46 krajów, wśród których znaleźli się: Pablo Picasso, Bertolt Brecht, Irène Joliot-Curie, Anna Seghers, Jorge Amado i Michaił Szołochow.

W roku 2006 Hala Stulecia została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedno z najważniejszych osiągnięć dwudziestowiecznej architektury. Oficjalna uroczystość odbyła się w czerwcu 2007 roku z udziałem dyrektora generalnego UNESCO Koïchiro Matsuury.

Intensywne prace rewitalizacyjne przeprowadzone w kompleksie w latach 2008-2012 przywróciły Hali dawny blask. Kosztem ponad 200 mln PLN dokonano szeregu prac inwestycyjnych, w szczególności zaś odnowiono elewację, stolarkę okienną, wymieniono szyby, wyremontowano wnętrze Hali. Utworzono również nowoczesne Wrocławskie Centrum Konferencyjne. Wyjątkową wartość miało przedsięwzięcie finalizujące remont – otwarcie Centrum Poznawczego, multimedialnej wystawy poświęconej historii Hali oraz przemianom Wrocławia na przestrzeni ostatniego stulecia.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z REMONTU HALI LUDOWEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto