Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie lasy pełne grzybów - sprawdź, gdzie ich szukać (MAPY)

Bogumiła Nehrebecka
Mapka powstała we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu. Szefowie sześciu nadleśnictw zdradzili nam, w których lasach każdej jesieni jest najwięcej grzybów.
Mapka powstała we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu. Szefowie sześciu nadleśnictw zdradzili nam, w których lasach każdej jesieni jest najwięcej grzybów. Tomasz Frączek
Pora jest już odpowiednia - czas wyruszyć na grzyby. Dolnośląscy leśnicy podpowiedzieli nam, gdzie ich szukać. Sprawdź mapki i ruszaj na grzybobranie!

Pstryknij grzyba i weź udział w zabawie!

W Nadleśnictwie Pieńsk miejsca atrakcyjne dla grzybiarzy to rejon pomiędzy miejscowością Pieńsk a wsią Jagodzin. Najbardziej dogodnym miejscem do zatrzymania się jest miejscowość Bielawa Dolna oraz parking na trasie Pieńsk - Ruszów, przy wieży przeciwpożarowej, a także Zielonka znajdująca się od strony południowo-wschodniej regionu. Teren południowy to zróżnicowany obszar leśny, położony na ponad 500 kompleksach leśnych. Rejonem, gdzie można zatrzymać się, jest parking zlokalizowany na trasie Zgorzelec - Lubań, w okolicy miejscowości Białogórze, przy cmentarzysku kurhanowym.

Grzyby na terenie Nadleśnictwa Węgliniec można zbierać w okolicach miejscowości: Węgliniec, Stary Węgliniec, Czerna, Zagajnik, Ołobok, Tomisław i Osiecznica. Postoje: jeden przy wyjeździe ze Starego Węglińca w kierunku Żagania i w Osiecznicy, przy trasie na Zebrzydową.

Nadleśnictwo Bolesławiec. Grzyby można znaleźć najszybciej w lasach wokół miejscowości: Kliczków, Brzeźnik, Krępnica. Postoje: Kliczków przy drodze nr 350 Bolesławiec - Osiecznica, oraz w Brzeźniku, przy drodze nr 297, Bolesławiec - Zgorzelec.

Na terenie Nadleśnictwa Świętoszów najlepszymi miejscami do grzybobrania są okolice miejscowości: Parowa, Przejęsław i Ławszowa. Przy głównych drogach, między Osiecznicą a Parową oraz między Osiecznicą a Świętoszowem, istnieje kilka miejsc postoju pojazdów. - Prosimy o ostrożność na terenie byłego poligonu wojskowego, a także o nieprzekraczanie granicy czynnego poligonu wojskowego w Świętoszowie, na którym odbywają się regularne ćwiczenia wojsk, także z użyciem ostrej amunicji - ostrzega Wojciech Moskaluk, nadleśniczy ze Świętoszowa.

Nadleśnictwo Przemków. Grzybów można szukać w lasach wokół miejscowości: Biernatów, Wilkocin, Piotrowice i Ostaszów. Postoje: parking leśny przy trasie Chocianów - Przemków i przy zajeździe w Piotrowicach oraz przy gospodarstwie agroturystycznym w Ostaszowie.

Nadleśnictwo Chocianów.
Grzybowe lasy to te w okolicach miejscowości Trzebień oraz Stara Oleszna (dawne tereny poligonowe). Jest tam pięć miejsc postoju zlokalizowanych pomiędzy miejscowościami Golnice i Stara Oleszna, na trasie relacji Bolesławiec - Szprotawa (dwa miejsca pomiędzy wiaduktem nad autostradą A4 a miejscowością Trzebień, dwa w okolicach miejscowości Trzebień oraz jeden w okolicach stacji paliw za miejscowością Trzebień, w kierunku Starej Olesznej). Miejsca postoju są oznaczone, a na niektórych umieszczono tablice dydaktyczne, które mniej wprawnym amatorom grzybów pomogą w odróżnianiu grzybów jadalnych od trujących.

Nadleśnictwo Oleśnica. Lasy w miejscowości Ostrowina położone na trasie Oleśnica - Międzybórz. Znajdują się tam miejsca parkingowe dla samochodów przy leśniczówce Ostrowina. Przeważają lasy sosnowe i mieszane. W miejscowości Sokołowice znajduje się punkt gastronomiczny.
Lasy w miejscowości Gola Wielka - jest tam oznaczony parking leśny. Miejscowość ta położona jest na trasie Twardogóra - Drołtowice. Przeważają tam lasy mieszane bukowo-sosnowe.
Lasy położone na trasie Ludgierzowice - Złotów. Znajdują się tam oznaczone dwa parkingi leśne, przeważają lasy sosnowo-dębowe.
Lasy położone na trasie Zawonia - Czeszów. Znajdują się tam dwa parkingi leśne, w miejscowości Grochowa jest ścieżka edukacyjna, a w miejscowości Złotówek znajduje się Ośrodek Hodowli Zwierzyny Leśnej oraz Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Przeważają lasy sosnowe i mieszane dębowo-sosnowe. W miejscowości Czeszów znajduje się punkt gastronomiczny oraz hotel.

Nadleśnictwo Żmigród. Na trasie Trzebnica - Sułów - 2 miejsca postojowe (najbliższa miejscowość Gruszeczka).
Na trasie Gruszeczka - Pracze - 1 miejsce postojowe.
Na trasie Żmigród - Milicz przy miejscowości Łąki nad Stawami Milickimi na granicy Pole - Las.
Na trasie Wrocław- Poznań przy miejscowości Dębno naprzeciw stacji paliw.

Nadleśnictwo Wołów.
Okolice miejscowości Rudno położonej przy trasie Wołów - Ścinawa. Przy drodze wiodącej z Wołowa do miejscowości Rudno zlokalizowane jest i oznaczone miejsce postoju, na którym umieszczona jest tablica edukacyjno-przyrodnicza o walorach danego terenu, jak również regulamin miejsca postoju. Teren szczególnie uczęszczany podczas grzybobrania ze względu na przebieg drogi wojewódzkiej 340.
Lasy w okolicy miejscowości Wodnica, położone również na trasie drogi wojewódzkiej Wołów - Ścinawa (340). W pobliżu oznakowane miejsce postoju z umieszczonymi tablicami informacyjnymi.
Kompleks leśny przy odcinku drogi wiodącej ze wsi Pełczyn do wsi Nieszkowice to przede wszystkim siedliska borowe. Przy drodze zlokalizowane jest miejsce postoju z tablicami informującymi odwiedzającego o prawidłowym zachowaniu się podczas pobytu w lesie.
Lasy położone w sąsiedztwie miejscowości Miłcz Leśny to drzewostany głównie sosnowe. Dogodny dojazd od miejscowości Garwół, jak również położone w sąsiedztwie miejscowości Miłcz Leśny miejsce postoju, gdzie można zostawić samochód, udać się na grzyby czy wypocząć w otoczeniu natury.
Nadleśnictwo Milicz.
Okolice miejscowości Skoroszów. Miejsca postoju zlokalizowane są wzdłuż drogi krajowej nr 15 między miejscowościami Skoroszów a Lasowice.
Okolice miejscowości Stawiec. Miejsce postoju pojazdu zlokalizowane jest przy drodze krajowej nr 15 między miejscowościami Stawiec i Dziadkowo.

Nadleśnictwo Złotoryja .
To teren bardzo zróżnicowany przyrodniczo. W części północnej dominują uboższe siedliska borowe, obfite w podgrzybki, maślaki, kurki, niekiedy borowiki. Amatorzy grzybobrania mogą zaparkować przy kwaterze myśliwskiej w Michałowie 54 (oznaczony dojazd od wsi Rokitki lub od Jaroszówki). W poszukiwaniu grzybów warto także odwiedzić okolice parkingu między wsią Stary Łom a wsią Patoka, czy obie zalesione strony przy szosie Chojnów - Chocianów.

Dla amatorów innych rodzajów lasów i grzybów proponujemy wycieczkę w południową część nadleśnictwa, w Krainę Wygasłych Wulkanów. Z uwagi na większy udział lasów liściastych częściej na swoich ścieżkach spotkamy prawdziwka ukrytego w zakamarkach starej dąbrowy. W gęstym, świerkowym młodniku mamy szansę na zebranie mleczaja świerkowego - popularnie zwanego rydzem. Starsze drzewostany iglaste jesienną porą są wymarzonym miejscem dla amatorów zbioru opieńki miodowej - grzyba, który należy do jednego z największych organizmów w przyrodzie. Dla zmotoryzowanych grzybiarzy proponujemy leśny parking w miejscowości Gozdno (dojazd od strony Świerzawy). W przypadku słabego urodzaju grzybów trud wycieczki zrekompensują wspaniałe widoki na Góry i Pogórze Kaczawskie lub wizyta w XIII-wiecznym kościele św. Katarzyny w Świerzawie.Polecamy także leśny parking oraz las w okolicach Ostrzycy Proboszczowickiej - najbardziej znanego wulkanu, którego specjalnie rekomendować nie trzeba. » Dla grzybiarzy preferujących wyższy poziom zbierania (mowa o poziomie n.p.m.) proponujemy leśną wycieczkę na szczyt Okole (716 m n.p.m.). Dojazd od wsi Sędziszowa.

Nadleśnictwo Legnica
Okolice Zimnej Wody - dojazd na trasie Legnica - Lubin, w miejscowości Karczowiska odbijamy na Jaroszówkę. Zaparkować można na parkingu leśnym po prawej stronie przed Zimną Wodą. Okolice Michałowa - dojazd na trasie Legnica - Lubin, w miejscowości Karczowiska odbijamy w kierunku na Jaroszówkę, a następnie na Michałów. Przy przystanku w Michałowie jest zjazd, gdzie można zaparkować samochód.W centrum miejscowości Karczowiska znajduje się parking, z którego jest już blisko do okolicznych lasów. Tutaj można również przenocować.

Przy wyjeździe z Lubina w kierunku Legnicy, po prawej stronie znajduje się duży parking, z którego już tylko krok do lasu. Na trasie Lubin - Chocianów, przed miejscowością Brunów, po prawej stronie jest parking, gdzie można zostawić auto i wybrać się na grzybobranie. Na trasie Legnica - Lubin, w miejscowości Kochlice (w kierunku na Lubin), po prawej stronie znajduje się zajazd z parkingiem.

Nadleśnictwo Jawor
-Przy drodze krajowej nr 3 w pobliżu miejscowości Sokola. Samochód można zostawić w miejscu postoju pojazdów przy drodze. Miejsce to wyposażone jest w urządzenia turystyczne. Otoczone jest lasami dębowymi.
-Przy drodze krajowej nr 3 w pobliżu miejscowości Świny. Samochód można zostawić w miejscu postoju pojazdów. Miejsce to wyposażone jest w urządzenia turystyczne, gdzie można odpocząć i rozpalić ognisko. W pobliżu znajdują się zamki: Świny oraz Bolków.
-Przy drodze biegnącej z miejscowości Męcinka do wsi Pomocne. Uroczysko zwane "Małpi Gaj", położone centralnie w środku kompleksu leśnego przy drodze. Miejsce wyposażone w urządzenia turystyczne, palenisko i tablicę edukacyjną. W pobliżu znajduje się Góra Górzec położona około 400 m n.p.m. Na szczycie góry stoi kapliczka wzniesiona na ruinach zamku z XVII w. Jest to miejsce kultu religijnego, oznaczone w 1615 roku na mapie Księstwa Jaworskiego trze-ma krzyżami. W lesie otaczającym górę rozproszone są stacje drogi krzyżowej z 1740 roku, noszące nazwę skarbu mnichów.
-Kompleks leśny "Góra Krzyżowa", położony w granicach administracyjnych Strzegomia. Samochód można zostawić przy drodze publicznej przy ogródkach działkowych. Lasy mają charakter wzniesienia o wysokości 354 m n.p.m. Na szczycie znajduje się platforma widokowa oraz krzyż upamiętniający bitwy wojen śląskich (1740-1763).
-Przy drodze biegnącej z miejscowości Siedmica do wsi Nowa Wieś Mała. Samochód można zostawić w planowanym miejscu postoju pojazdów przy "Drodze Pożarowej nr 13". Droga przebiega przez duży kompleks leśny. Są tam różnorodne typy lasów w różnym wieku. W pobliżu jest kwatera łowiecka "Pod Czarnym Bocianem" w Siedmicy, która oferuje zakwaterowanie z wyżywieniem.


Nadleśnictwo Zdroje

-Kompleks leśny po obu stronach drogi międzynarodowej nr 8, pomiędzy miejscowościami Polanica-Zdrój i Szczytna. Przy drodze znajduje się oznaczone miejsce postoju, gdzie można pozostawić samochód i udać się na grzybobranie. Na miejscu ustawione są stoły z ławami, przy których można spożyć posiłek bądź odpocząć.
-Lasy w okolicy miejscowości Lasówka, na trasie Duszniki-Zdrój - Zieleniec - Mostowice (droga nr 389). Przy drodze w miejscowości Lasówka znajduje się oznakowane pole biwakowe, wyposażone w drewnianą wiatę z ławami i stołami, w której można schronić się przed deszczem; wyznaczone są też miejsca na ognisko, gdzie można przygotować i spożyć gorący po-siłek.
-Lasy okoliczne w pobliżu miejscowości Chocieszów, położone na trasie Polanica-Zdrój - Wambierzyce (droga 388). Zjeżdżając w miejscowości Chocieszów z drogi 388 w kierunku Karłowa, dojedziemy do miejsca postoju.
-Lasy w okolicach Dusznik-Zdroju, do których można dojechać, skręcając w tej miejscowości z drogi nr 8 w lewo. Jadąc od strony Kłodzka, przy Muzeum Papiernictwa, dojedziemy do oznakowanego miejsca postoju, które wyposażone jest w infrastrukturę turystyczną. Udając się dalej tą drogą, dojedziemy do następnego miejsca postoju, skąd dojdziemy oznakowanym szlakiem turystycznym do rezerwatu przyrody "Torfowiska". Na miejscu znajduje się wieża widokowa, skąd można podziwiać krajobraz, oraz wiele tablic informacyjnych na temat występującej fauny i flory.

Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka
-Okolice miejscowości Młoty, położonej przy trasie Bystrzyca Kłodzka - Lasów-ka. Przy leśniczówce Młoty znajduje się oznakowany parking i przystanek autobusowy oraz tablice informacyjne.
-Okolice miejscowości Spalona, położonej przy trasie Bystrzyca Kłodzka - Mostowice, otoczonej lasami. Tam też znajdują się 3 miejsca, w których można zaparkować auto i udać się na grzyby:
-Przy Leśniczówce Spalona Dolna, położonej poniżej przełęczy w kierunku miejscowo-ci Młoty, znajduje się parking i zbiornik retencyjny z miejscem wypoczynkowym oraz tablicami informacyjnymi.
-Przy Schronisku Jagodna znajduje się parking z miejscem wypoczynkowym. Jadąc od Schroniska Jagodna w kierunku miejscowości Mostowi-ce, natrafimy na parking z miejscem wypoczynkowym oraz tablicami informacyjnymi.
-Okolice miejscowości Wyszki, położonej przy trasie Bystrzyca Kłodzka - Ponikwa; znajduje się tu miejsce parkingowe i ścieżka edukacyjna.
-Okolice miejscowości Pokrzywno, położonej nad Polanicą-Zdrojem (trasa w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej). W miejscowości położonej na granicy lasu można zaparkować i udać się stąd na pobliski punkt widokowy lub wybrać się na zbieranie grzybów .

Nadleśnictwo Bardo Śląskie
-Trasa Bardo - Kłodzko, nr drogi E8 ( przed miejscowością Dębowina), 5 km od Barda. Parking oznaczony, z wiatą i karczmą. W pobliżu trasa turystyczna: Kaplice różańcowe - Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy" Obryw Skalny".
-Trasa Złoty Stok - Paczków, nr drogi 46 (1 km za miejscowością Złoty Stok). Parking oznaczony, z karczmą Darz Bór. Muzeum "Kopalnie Złoty Stok" w miejscowości - 1 km od rynku.
-Trasa Żdanów - Wilcza, nr drogi 3148 D (około 2 km przed miejscowością Wilcza). Parking oznaczony, z wiatą turystyczną.
-Trasa Złoty Stok - Lądek Zdrój, nr drogi 390 (około 5 km od Złotego Stoku). Parking oznaczony, z wiatą turystyczną. Można zwiedzić w pobliżu park rozrywki "Małpi Gaj" - stary kamieniołom.
-Srebrna Góra - Nowa Wieś Kłodzka, nr drogi: 385 (3 km za miejscowością Srebrna Góra). Parking oznaczony, z miejscem wypoczynku. Do zwiedzenia Forteczny Park Srebrnogórski, punkty widokowe, liczne lokale gastronomiczne w miejscowości i na obrzeżach.

Nadleśnictwo Lądek-Zdrój
-Jadąc od Złotego Stoku do Lądka-Zdroju, przejeżdżamy przez Przełęcz Jaworową (u podnóża szczytu Jawornika Wielkiego), i właśnie na przełęczy znajduje się parking dla samochodów, wiata turystyczna, gdzie można się zatrzymać i rozpocząć grzybobranie.
-Drugim miejscem jest parking w miejscowości Nowy Gierałtów przy placu wiejskim, z którego idąc ścieżką na grzybobranie, możemy zwiedzić ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Nadleśnictwa Lądek-Zdrój. W razie niepogody można się schronić w przestronnej drewnianej wiacie, z miejscem na ognisko. Do tego miejsca możemy dojechać ze Stronia Śląskiego, kierując się do Bielic. Po drodze przejeżdżamy przez Nowy Gierałtów.

Wybrałeś się na grzyby, a Twoje poszukiwania zakończyły się powodzeniem? Wyślij nam zdjęcie i weź udział w zabawie "Pstryknij grzyba"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto