Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmoteka Narodowa w Warszawie obchodzi 60. urodziny

Aleksandra Podgórska
Filmoteka Narodowa w Warszawie obchodzi 60. urodziny
Filmoteka Narodowa w Warszawie obchodzi 60. urodziny mat. pras. / Łukasz Gawroński
Filmoteka Narodowa w Warszawie istnieje już 60 lat. Działalność rozpoczęła 15 czerwca 1955 roku w budynku przy ul. Puławskiej 61. Jak wyglądały jej perypetie oraz czego życzy sobie z okazji sześćdziesiątki, przeczytacie w naszym tekście.

Filmoteka Narodowa w Warszawie obchodzi 60. urodziny

Początkowo Filmoteka Narodowa funkcjonowała jako Archiwum Filmowe. Taką nazwę nadano jej w Uchwale Prezydium Rządu z 29 kwietnia 1955 roku.
- Był to jeden mały pokoik, wypożyczony we frontowym gmachu przy ul. Puławskiej 61. W nim zagnieździło się trzech ludzi, a w oddali, w Państwowym Instytucie Sztuki przy ulicy Długiej, urzędował profesor Jerzy Toeplitz. On był projektodawcą, inicjatorem, przewodniczącym Rady Archiwum. Tak wspominał siedzibę Filmoteki Bolesław Michałek - filmoznawca, ówczesny pracownik Archiwum. („Duch filmoteczny”, Miesięcznik Kino).

Pod wieloma nazwami
W 1961 roku Archiwum Filmowe zostało przemianowane na Centralne Archiwum Filmowe, a w 1970 roku na Filmotekę Polską. Nazwę, pod którą funkcjonuje aktualnie, otrzymała 17 lat później, kiedy została wpisana do rejestru narodowych instytucji kultury.

Czołowe miejsce w Europie
Zbiory Filmoteki Narodowej należą do jednych z największych w Europie. Dzięki tej instytucji, polska kinematografia jest bogatsza o 75% taśm filmowych z polskimi filmami fabularnymi z lat 1930 - 1939 oraz 5% polskich filmów niemych w tym najstarszy polski zabytek kinematografii – film „Pruska kultura” z 1908 roku.

Czytaj też: Dawna fabryka Norblin powróci za trzy lata

Filmoteka Narodowa rozszerza swoją działalność, działając również na polu kulturalnym. Szereg wydarzeń organizowanych przez Filmotekę odbywa się w odnowionym w 2012 roku Kinie Iluzjon, które jest własnością Filmoteki i znajduje się w krajowym rejestrze zabytków. Filmoteka prężnie współpracuje również z innymi instytucjami kulturalnymi, nie tylko warszawskimi - Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Zachętą - Narodową Galerią Sztuki, Google Cultural Institute oraz festiwalami takimi jak: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, MFF T-mobile Nowe Horyzonty, MFF Camerimage, Cinema Ritrovato w Bolonii, Film Polska w Berlinie i wieloma innymi.

Analogowo i cyfrowo
Od 2008 roku realizowany jest projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych
w Filmotece Narodowej w Warszawie (NITROFILM)". W związku z tym przy ul. Chełmskiej 21 powstała Pracownia Restauracji Taśmy Filmowej, która, wyposażona w nowoczesny sprzęt, pracuje nad zabezpieczenie wieczyste najcenniejszych archiwaliów ze zbioru polskiej kinematografii okresu przedwojennego.

Czego Filmoteka życzy sobie po 60 latach istnienia? Przede wszystkim nowoczesnego archiwum, które spełniałoby jednocześnie wymogi analogowego i cyfrowego. To od początku istnienia Filmoteki jej niespełnione marzenie.

Czytaj też: Stacja Mercedes wraca na Powiśle. Oficjalne otwarcie w czerwcu


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto