Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywe bilety na Euro 2016. Oszuści szaleją w internecie

szym
Euro 2016 zbliża się wielkimi krokami, a ze święta wszystkich kibiców korzystają... cyberprzestępcy. Jak alarmują eksperci, w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości mailowe dotyczące konkursów, w których nagrodami mają być bilety na piłkarskie wydarzenie. Policjanci apelują o to, by ostrożnie i odpowiedzialnie poruszać się po sieci.

Przestępcy oszukujący "na Euro" działają sprytnie. Eksperci z firmy Kaspersky Lab tłumaczą, że zidentyfikowano już pierwsze szkodliwe wiadomości e-mail związane z piłkarskimi zawodami. Na portalu kasperky.pl czytamy, że wiadomości te często zawierają załączniki, którym wiarygodności mają dodawać elementy graficzne, takie jak oficjalne emblematy, logo Euro 2016 oraz nazwy sponsorów tego wydarzenia.

To jednak nie wszystko. Autorzy publikacji ostrzegają iż załączniki zawierają standardową treść. Wspomniana rzekoma loteria została zorganizowana przez autoryzowaną organizację, odbiorcę wylosowano spośród dużej liczby adresów e-mail, a żeby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail i podać kilka danych osobowych. Zdaniem ekspertów pojawiły się przypadki, w których ten sam załącznik był wysłany w wiadomościach o różnej treści, ale mających z reguły ten sam temat – „UEFA EURO 2016 Winning Notification!”.

Jak się chronić przed przestępstwami w sieci? Policjanci podkreślają, że tak jak w realnym świecie tak i w internecie możemy natknąć się na osoby, które chcą wyłudzone od nas dane wykorzystać w sposób nielegalny.

- Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nie uchroni nas od wszystkich ataków czy też prób wyłudzenia danych, jeżeli sami nie będziemy ostrożni. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek w trakcie korzystania z Internetu. Nieostrożne zachowanie internatów jest wręcz zaproszeniem dla oszustów i wyłudzaczy - mówi mł. asp. Michał Sienkiewicz z KWP w Gdańsku.

Tłumaczy, że kolejną ważną sprawą jest odpowiedzialne korzystanie z portali społecznościowych. - Często tam zamieszczane są informacje dotyczące planowanych urlopów, wyjazdów, nowych zakupów czy też rozmieszczenia w mieszkaniu wartościowego sprzętu. Tego typu informacje może wykorzystać potencjalny włamywacz. Osoba udostępniająca takie dane myśli, że udostępnia je znajomym, a tak naprawdę do końca nie wie do kogo przesłane zdjęcie trafi i jak zostanie wykorzystane - dodaje.

Gdańscy policjanci z cyberprzestępczością walczą już od dłuższego czasu. Specjalny wydział powstał w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w październiku 2014 roku. - Aktualnie pracuje w nim 11 policjantów, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości Internetowej oraz monitorowaniem sieci - mówi gdański policjant. W swojej pracy współpracują z policją innych państw oraz z podmiotami poza policyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto