Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ma dobre licea

Piotr Kanikowski
Paweł Matusz i Malwina Kowal, olimpijczycy z I LO w Legnicy
Paweł Matusz i Malwina Kowal, olimpijczycy z I LO w Legnicy Fot. Piotr Krzyżanowski
Ranking "Perspektyw": dolnośląskie licea wśród najlepszych szkół w Polsce

Spośród 400 najlepszych polskich szkół ponadgimnazjalnych 26 pracuje na Dolnym Śląsku. "Rzeczpospolita" i "Perspektywy" opublikowały właśnie najnowszy ranking. Porównano sukcesy w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Mniejszy wpływ na ostateczny wynik miała opinia kadry akademickiej. Co się okazuje?

Trzecie miejsce w kraju zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu z absolutnie najwyższymi notami od uczelni, rewelacyjnie zdanym egzaminem dojrzałości i liczną, piętnastoosobową grupą laureatów oraz finalistów olimpiad przedmiotowych.

Jaki jest przepis na dobre liceum? - Mamy system wspierania uzdolnień, szeroko rozwiniętą współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, dobrych nauczycieli i zdolną młodzież, która chce osiągać sukcesy - mówi dyrektor Marek Łaźniak. - To się opłaci. 100 procent naszych absolwentów podejmuje studia, często na najlepszych uczelniach w kraju i za granicą.

Wysoko w ogólnopolskim rankingu są też inne wrocławskie szkoły (III LO im. Mickiewicza jest 11., VII LO im. Baczyńskiego - 33., V LO im. Jasińskiego -48., XII LO im. Bolesława Chrobrego - 68., IV. Liceum Dwujęzyczne - 71., XIII LO im Fredry -98., a IX LO im. Słowackiego - 167.).

Doceniono też II Liceum Ogólnokształcące im Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (5. szkoła na Dolnym Śląsku, 66. w kraju). - To praca, praca i jeszcze raz praca - komentuje dyrektor Robert Wróbel. - Owszem, mamy dobrych uczniów, ale to nie wystarczy. W ubiegłym roku wydaliśmy 5,6 tysiąca złotych na książki niezbędne, by przygotować ich do olimpiad. Są koła zainteresowań, dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów, powiat wspiera najzdolniejszych systemem stypendiów.

Z Wałbrzyskiego wysoko w rankingu umieszczono też I LO im. Paderewskiego w Wałbrzychu (185. miejsce), I LO im. Śniadeckiego w Świdnicy (192.) i Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Kłodzka (200.).

Od lat wśród najlepszych jest I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy. Ubiegłoroczne sukcesy szkoły (3 laureatów i 12 finalistów olimpiad na szczeblu centralnym, bardzo dobre wyniki matur) zaowocowały 91. pozycją w rankingu. - Trzeba mieć dobrą ofertę, zrobić rekrutację gwarantującą, że młodzież trafi do klas , które jej odpowiadają, i przy ogromnym zaangażowaniu całej kadry realizować ambitny program - mówi Halina Tamioła, dyrektor I LO.

142. miejsce w rankingu zajęło I LO im. Kościuszki w Lubinie, 156. - I LO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, 170. - LO im. Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Co sądzicie o poziomie dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych? Zapraszamy do dyskusji

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto