Dolnośląscy wolontariusze ratowali groby na Ukrainie

93 wolontariuszy z całego Dolnego Śląska uczestniczyło w programie "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia", akcji ratowania grobów na Ukrainie. Byli wśród nich nauczyciele, uczniowie i samorządowcy. Wczoraj spotkali się w urzędzie wojewódzkim, by wspólnie podziwiać wystawę zdjęć ze swoich dokonań.
W urzędzie wojewódzkim wystawiono zdjęcia z Ukrainy
 Tomasz Hołod

To pierwsza taka akcja prowadzona wspólnie przez Telewizję Wrocław i dolnośląskie kuratorium oświaty. Wolontariusze dwa wakacyjne tygodnie poświęcili na to, by zadbać o polskie nekropolie za Bugiem.

W akcję ratowania polskich cmentarzy na wschodzie włączyły się dolnośląskie szkoły. 1200 placówek z regionu łącznie zebrało 62 tys. zł.- Pieniądze pomogą odbudować nekropolie - opowiada Grażyna Orłowska--Sondej z Telewizji Wrocław, pomysłodawczyni akcji. Dziennikarka od 11 lat przybliża telewidzom losy Polaków mieszkających na wschodzie. - Ale równie ważna, jak wsparcie finansowe, jest świadomość Dolnoślązaków, że za Bugiem mieszkają ich rodacy, a na cmentarzach leżą ich przodkowie - dodaje Orłowska-Sondej.

Na Ukrainie znajduje się 16 cmentarzy polskich żołnierzy. - Policzyliśmy, że jest tam 5 milionów mogił, będących w katastrofalnym stanie. Nikt nie pamięta o grobach, a warto przypomnieć, że milion Dolnoślązaków ma wschodnie pochodzenie - mówiła Grażyna Orłowska-Sondej. Wśród wolontariuszy, którzy w czasie wakacji wyjechali na Ukrainę, byli Rafał Dobis i Konrad Michułka z technikum mechanicznego w Oławie.

- Pomniki były bardzo zaniedbane. Myliśmy je, zamiataliśmy. Pracowaliśmy codziennie od godz. 7 do 17 - opowiadają uczniowie. - Zdecydowaliśmy się na tę podróż, bo mamy wschodnie korzenie - opowiadają.
Na spotkaniu pojawili się też Wojciech Błaszczyk i Krzysztof Zając, uczniowie gimnazjum z Wiązowa, którzy byli na Ukrainie dwa lata temu, zanim rozpoczął się program. - To było dla nas ważne przeżycie. Dbaliśmy w końcu o groby rodaków - mówią.

Grażyna Orłowska-Sondej apeluje do Dolnoślązaków, by przynosili już do szkół znicze: - Do Wszystkich Świętych niedaleko. W ubiegłym roku udało nam się dostarczyć na Ukrainę 33 tys. zniczy. Mam nadzieję, że w tym roku mieszkańcy regionu uzbierają ich jeszcze więcej - mówi dziennikarka.

  • Polska Gazeta Wrocławska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.