Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre rady. Adwokat Jacek Jankowski odpowiada na pytanie: jak się pozbyć alimentów

Redakcja
Dobre rady adwokata Jacka Jankowskiego
Dobre rady adwokata Jacka Jankowskiego użyczone
Co tydzień na naszym portalu znajdziecie porady prawne mecenasa Jacka Jankowskiego. Adwokat odpowie na pytania także osobiście, w każdą środę od godz. 16.00 do 17.00 w redakcji w Wałbrzychu (Rynek 13) lub pod numerem telefonu 074 843 93 72. Dziś o tym, kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny.

1. Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci?

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie wygasa z chwilą uzyskania przez nich pełnoletności, ale trwa aż do momentu, kiedy dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Najczęściej będzie to sytuacja, kiedy dziecko zakończy edukację i zdobędzie odpowiedni zawód. Należy pamiętać, że w takim przypadku nie jest konieczne, żeby dziecko podjęło pracę zarobkową, ale miało możliwość zarobkowania. W przypadku rozpoczęcia przez dziecko kształcenia na studiach w systemie stacjonarnym oczywistym jest, że dziecko ze względu na konieczność uczęszczania na zajęcia nie będzie w stanie podjąć pracy zarobkowej w takim wymiarze, aby pozwoliło to na samodzielnie utrzymanie.

W przypadku jednak podjęcia studiów w systemie wieczorowym czy zaocznym sytuacja nie jest już tak oczywista albowiem wtedy należy zbadać czy dziecko ma możliwość samodzielnego utrzymania się czy też nie. Mogą jednak zdarzyć się takie sytuacje że, obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka istnieje, gdy dziecko zakończyło już edukację a nie ma środków utrzymania (np. z powodu choroby). Wówczas roszczenie alimentacyjne pełnoletniego dziecka jest uzasadnione tylko sytuacją niedostatku. Czasami może zaistnieć taka sytuacja, że pomimo tego że dziecko jest niepełnoletnie lub kontynuuje edukację a rodzice dziecka nie będą zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku kiedy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (np. dziecko otrzyma majątek w postaci spadku). Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

2. Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka?

Po pierwsze w każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy były małżonek wstąpi w ponowny związek małżeński. Dalsze przypadki uzasadniające wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka zależą od tego, w jaki sposób został orzeczony rozwód. Jeśli w wyroku sąd nie orzekał o tym, czy i kto ponosi winę za rozpad małżeństwa alimenty - o ile zostały zasądzone - wygasają w przypadku upływu 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Bardzo rzadko i w uzasadnionych wypadkach sąd może przedłużyć okres alimentacji (np. w przypadku ciężkiej choroby małżonka uprawnionego do alimentów).

W wypadku, gdy w wyroku rozwodowym sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozkład pożycia małżeńskiego tej granicy 5 letniej nie ma. W takim wypadku wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka jest możliwe tylko wówczas, gdy nie jest on już w niedostatku.

Należy pamiętać, że zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.

3. W jaki sposób domagać się sądowego wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?

Należy pamiętać, że jeżeli obowiązek, że jeżeli obowiązek alimentacyjny został stwierdzony wyrokiem sądowym to również wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego powinni domagać się w sądzie. W tym celu powinniśmy złożyć w sądzie pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Od takiego pozwu pobierana jest opłata w wysokości 5 % wartości dochodzonego roszczenia, które w przypadku alimentów jako świadczeń powtarzających się będzie stanowić wartość świadczeń za okres 12 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto