Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do prawdy z winem

Krzysztof Kucharski
Wywołując w szanującym się towarzystwie temat polskiego wina gronowego, można się narazić na "śmiech pokoleń". A tymczasem sprawy zaszły już dość daleko. Unia Europejska uznała nasz kraj za... winny.

Wywołując w szanującym się towarzystwie temat polskiego wina gronowego, można się narazić na "śmiech pokoleń". A tymczasem sprawy zaszły już dość daleko. Unia Europejska uznała nasz kraj za... winny.

I nie chodzi o to, że jesteśmy Unii coś winni, ale że stoimy w jednym szeregu z Francją, Hiszpanią, Włochami, Portugalią, Węgrami, Grecją, Bułgarią, Rumunią, Austrią, Niemcami... W tym szeregu sterczymy jako nieznani jeszcze na świecie hodowcy winorośli i producenci win.

Już słyszę, jak moim starszym rodakom wątroba się przewraca. Tymczasem Polski Instytut Winorośli i Wina założony w 2003 roku w Krakowie ma na swojej liście 75 winnic, produkujących ponad sto marek polskich win zrobionych z polskich winogron. Fachowcy twierdzą, że winnic i win jest znacznie więcej niż te oficjalnie znane i zarejestrowane. Różnym niedowiarkom rzucę w prześmiewczą twarz, że już w styczniu część tych win trafi na nasze półki sklepowe. Niektórzy polscy winiarze są na to przygotowani już od paru lat. Cały czas walczyli z kalekim prawem.

Do biesiady przy dolnośląskim stole zaprosiłem Teresę Kucharską, wicedyrektor hotelu Orbis Wrocław, oraz znawcę win, potocznie nazywanego u nas sommelierem, Pawła Góździa, product managera z firmy Bodega Marques. Oboje pod egidą hotelu Orbis Wrocław i naszym skromnym patronatem po raz drugi szykują nam Święto Polskiego Wina nieprzypadkowo w trzecim tygodniu listopada.

- Rzeczywiście, termin nie jest przypadkowy - podkreśla Teresa Kucharska. - W tym właśnie, trzecim tygodniu, 20 listopada, pojawi się w winiarniach niemal całego świata beaujolais nouveau 2008. My w sobotę (22 listopada) cały dzień poświęcimy winu, a próbować będziemy najlepszych polskich tegorocznych win. Zaprosiliśmy pięć zaprzyjaźnionych z nami winnic do hotelu Wrocław i od rana zapraszamy także wszystkich Dolnoślązaków zainteresowanych hodowlą, produkcją i smakiem win.

- Przypomnę tylko, że ubiegłoroczna konfrontacja win wytwarzanych w winnicach Dolnego Śląska i ziemi lubuskiej z beaujolais nouveau wypadła pozytywnie dla polskich win. Wina zgłoszone do konkursu oceniane były w ciemno przez komisję profesjonalistów sommelierów. W konkurencji młodych tegorocznych win czerwonych zwyciężyły wina z winnicy Jaspis: I miejsce marechal foch - 117 punktów na 150 możliwych, II miejsce regent. To wina o bardzo intensywnej barwie, gęste, owocowe w zapachu i smaku (porzeczka, wiśnia), taninowe, o dużym potencjale, zapowiadające interesującą ewolucję.

Rozpiętość ocen między najlepszym - marechal foch - a beaujolais, które uzyskało 63 punkty, ukazuje potencjał polskich winnic. Trzeba pamiętać, że zwycięskie wino jest z pierwszego roku owocowania winnicy i debiutem winiarza - nie bez satysfakcji dodaje Paweł Góźdź.

Spróbujmy krótko zaprezentować zaproszonych do Wrocławia winiarzy. Ale zanim to zrobimy, muszę zdradzić, że towarzyszące nam receptury pochodzą z winnicy Kinga w niewielkiej miejscowości na ziemi lubuskiej - Starej Wsi.

Skoro Kinga została wywołana, to zacznijmy od niej - proponuje mieszkający we Wrocławiu sommelier. - Winnica Kinga ze Starej Wsi koło Nowej Soli jest najstarszą z uczestniczących w imprezie, bo założoną już w 1985 roku. Po klęsce wielkiej powodzi w 1997, z której ocalał tylko jeden krzew winorośli - Aurora - właściciele, państwo Halina i Wojciech Kowalewscy, odbudowali winnicę, bazując na szczepach winorośli sprowadzonych z Mołdawii.

Obok win wytwarza się tu ocet winny, konfitury, kiszone liście winogronowe na gołąbki, sadzonki winorośli oraz winogrona deserowe. Położona jest pięknie tuż nad brzegiem Odry, gdzie stoi stuletni dom z cegły. Do głosu doszło młodsze pokolenie. Teraz winnicę prowadzi córka państwa Kowalewskich Kinga, z wykształcenia plastyczka, razem z mężem Robertem Koziarskim.

GOŁĄBKI WINNE W GRECKIM DUCHU

* 500 g mielonego surowego mięsa, najlepiej mieszanego - wołowina z baraniną
* 50 g ryżu
* 6 pomidorów
* 2 cebule
* 2 ząbki czosnku
* 2-3 łyżeczki oliwy
* 1 filiżanka siekanej świeżej pietruszki
* sól, pieprz mielony, szczypta papryki, łyżeczka oregano
* 375 ml wywaru z jarzyn
* 12-16 dużych liści winogronowych
* masło do smarowania formy

Do surowego mięsa i ugotowanego ryżu dodajemy posiekaną 1 cebulę, 2 ząbki czosnku i pietruszkę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i papryką. Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy. Masą napełniamy liście. Przygotowane gołąbki układamy w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym. Sos robimy na rozgrzanym oleju z pokrojonej drobno 1 cebuli, obranych i wypestkowanych pomidorów. Doprawiamy oregano. Tak przygotowanym sosem zalewamy gołąbki i zapiekamy w piekarniku przez 35-40 min. Pieczemy w temp. 180 st. C.

Teraz kolej na winnicę Stara Winna Góra w Górzykowie, którą prowadzą Danuta i Marek Krojcigowie.
- Wybrali miejsce, gdzie winorośl rosła już przed II wojną światową - podpowiada nam Paweł Góźdź. - W tej 3-hektarowej winnicy królują takie odmiany jak Riesling, Traminer, Pinot Noir, Regent.

Winnica jest dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających pięknie odremontowany pałac i towarzyszące mu zabudowania oraz park, a opiekuje się nią Łukasz Chrostowski.

SAŁATKA WINOGRONOWA

* jagody winogronowe, najlepiej odmiana białych deserowych o zwartym miąższu.
* czosnek
* cebula drobna
* świeża papryka czerwona i zielona

ZALEWA:
* Do 5 litrów przegotowanej wody dodajemy 1 kg cukru, 0,5 l octu oraz sól do smaku.

Czosnek i cebulę kroimy w plasterki, paprykę kroimy w kostkę. Jagody winogron i warzywa układamy warstwami w słoiku i zalewamy przygotowaną zalewą. Słoiki zakręcamy i krótko pasteryzujemy.

Na wrocławskim święcie przedstawią się nam dwie dolnośląskie winnice. Pierwsza to Jaspis ze wsi Dłużec, zaledwie 10 km na wschód od Lwówka Śląskiego. Nazwa winnicy pochodzi od znajdywanych w niej kamieni półszlachetnych - jaspisów. Animatorzy tego święta - duet Kucharska i Góźdź - są zapalonymi zbieraczami niezwykłych kamieni i przez kamienie tę winnicę odkryli. Uprawiane są tu 22 odmiany winorośli, w tym Riesling, Traminer, Muscat Odesskij, a wśród czerwonych Marechal Foch i Regent.

NAPÓJ WINNY Z MŁODYCH LIŚCI I PĘDÓW

* 10-litrowe wiaderko lekko ugniecionych młodych pędów winorośli
* 900 g cukru
* sok i skórki z 2 cytryn
* 5 g pożywki do drożdży

Liście i pędy zalewamy 2,8 l wrzącej wody. Wiaderko przykrywamy i odstawiamy na 48 godzin. Od czasu do czasu mieszamy. Po 2 dobach odciskamy. Płyn wlewamy do gąsiora. Cukier rozpuszczamy w 0,5 l wrzącej wody. Po wystudzeniu syropem uzupełniamy zawartość gąsiora. Następnie dodajemy cytrynę, drożdże i pożywkę. Gąsior dopełniamy ostudzoną przegotowaną wodą, szczelnie korkujemy (z rurką fermentacyjną) i ustawiamy w ciepłym miejscu. Gdy na dnie butli wytrąci się osad (około 1-1,5 miesiąca), napój zlewamy do butelek.

Najsławniejszą i najczęściej odwiedzaną przez dziennikarzy jest winnica w Miękini. Z centrum Wrocławia, biorąc pod uwagę koszmarne korki, dojedziemy samochodem w niecałą godzinę.
- To największa winnica w Polsce - akcentuje Teresa Kucharska. - Uprawa winorośli zajmuje 23 ha, w tym roku owocowało blisko 10 ha, z których zebrano winogrona przeznaczone na wino, a pojawi się ono w sklepach wiosną 2009 roku.

Właścicielami są państwo Ewa i Lech Jaworkowie. Winnica w Miękini jest ciągle eksperymentalnym poligonem, gdzie testuje się blisko 40 odmian winorośli. Już dziś wiadomo, że na Dolnym Śląsku istnieją dobre warunki klimatyczne dla odmian Riesling, Elbling, Pinot Noir, Cabernet, Merlot, Pinot Gris, Gewürztraminer, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Regent, Acolon, Dornfelder, Roesler. Niedługo razem z XVIII-wiecznym pałacem będzie to piękny punkt na agroturystycznej mapie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto