Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długowieczna żałobnica we wrocławskim zoo

Opowiada Tadeusz Drazny, opiekun ptaszarni zoo
Jedyna żałobnica palmowa we wrocławskim zoo to samiec, który dożył już 37 lat
Jedyna żałobnica palmowa we wrocławskim zoo to samiec, który dożył już 37 lat fot. archiwum zoo wrocław
Żałobnica palmowa należy do rzędu papugowych, rodziny kakadu i podrodziny żałobnic - kakadu o czarnym ubarwieniu. Występuje w krainie australijskiej na Nowej Gwinei i kilku przyległych wysepkach oraz w północno-wschodniej Australii na półwyspie York.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

"Żałobnica palmowa" jest to nazwa w tej chwili obowiązująca w Polsce, a w naszych ogrodach zoologicznych używana jest też nazwa gatunkowa - arara. Kiedyś funkcjonowały też inne nazwy: kakadu palmowa i arakakadu. W wielu krajach obowiązuje nazwa " kakadu palmowa".

Ptak ten jest jedną z największych papug Australii, samiec osiąga do 60 cm długości i 1,2 kg masy ciała. Samica jest mniejsza. Posiada czarne upierzenie i czarny długi czub podnoszony w zależności od nastroju. Jedyną odróżniającą się od ciemnego ubarwienia częścią ciała są czerwone, nieopierzone policzki. Jeżeli ptak jest podekscytowany, przybierają one intensywny czerwony kolor. Papuga ta charakteryzuje się też potężnym, spiczasto zakończonym dziobem, którego dolna połowa jest szersza od górnej. Żałobnica potrafi nim rozłupać najtwardsze orzechy.

Ptak ten odżywia się również owocami, jagodami, nasionami oraz owadami i ich larwami. W naturze żeruje już od wczesnych godzin porannych, np. na owocach pandanusa i orzechach drzewa Canarium australasicum. Później ze względu na temperaturę i nasłonecznienie udaje się w miejsca odpoczynku. Są to dobrze zacienione drzewa w głębi lasu. Spotyka się ją w niewielkich grupach - maksymalnie do 6 osobników.

Kakadu ta składa jedno jajo co drugi rok. Gniazdo położone jest w naturalnej dziupli dość wysoko - do 10 metrów. Rzadkie lęgi rekompensuje długowiecznością. Samica w londyńskim zoo w roku 1966 złożyła jajo w wieku 40 lat. Lęgi tych papug w warunkach wiwaryjnych są niezwykle rzadkie. Udały się np. w zoo w Lipsku w 1980 i 1981 roku.

Żałobnica ma niespotykany u innych papug taniec godowy. Polega on na bębnieniu w suchy konar drzewa patykiem o długości do 15 centymetrów. Bębnienie jest słyszalne na odległość stu metrów. Jest ono prawdopodobnie ostrzeżeniem dla innych samców, że terytorium jest zajęte. Jak dotąd tylko u kilku gatunków ptaków stwierdzono posługiwanie się narzędziami.

W naszym ogrodzie posiadamy jedną żałobnicę palmową dość zaawansowaną wiekowo - jest to samiec i ma 37 lat! Przebywa ona w głównym pawilonie ptaszarni.

Notowała Weronika Skupin

Poczytaj też o
Kapodziobach - australijskich gęsiach
Kama - ostatnia taka antylopa we wrocławskim zoo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto