Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy powinni dbać o komfort cieplny budynku

Andrzej Janas
Według raportu Home Brokera tak niskie temperatury, jakie panowały podczas tegorocznej zimy, oznaczały dwu-, a nawet trzykrotny wzrost kosztu ogrzewania względem średniej dla całego okresu grzewczego. Czy kupując nowe mieszkanie, mamy szanse na niższe rachunki?

Na pewno tak. Przykładem tego jest fakt, że jeszcze kilka lat temu średnia grubość warstwy izolacyjnej na ścianach nowo budowanych i termomodernizowanych domów wynosiła około 5 cm.

W 2011 roku Polacy decydowali się na docieplanie o grubości 10 cm. Również sama technologia znacząco się poprawiła. W rezultacie mieszkania w nowym budownictwie z reguły po prostu lepiej utrzymują ciepło.

Niezależnie, czy jest to nowe, czy używane mieszkanie, warto pamiętać o podstawowych zasadach oszczędności energii podczas zimy.
Jedną z nich jest niezasłanianie grzejnika gazowego ani kaloryfera meblami, firanami czy zasłonami. Dzięki temu po prostu nie blokujemy ciepła i zyskujemy wyższą temperaturę w danych pomieszczeniu.

Po drugie, warto wietrzyć pomieszczenia częściej, ale krócej, na przykład przez 10-15 minut. Powinno się również pamiętać o utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Jest to od 20 do 22 stopni podczas dnia i 17-19 stopni w nocy. Aby zadbać nie tylko o skuteczność, ale także o nasze bezpieczeństwo, trzeba również pamiętać o regularnym przeg-lądzie i czyszczeniu urządzeń grzewczych. To jest wręcz nie-zbędne.

Coraz częściej deweloperzy pomagają nam w utrzymaniu niskich rachunków przez wprowadzanie różnych rozwiązań energooszczędnych. Dobrym pomysłem jest zastosowanie okien z pakietem termoizolacyjnym potrójnych szyb. Wypełnione są one argonem o bezkonkurencyjnym współczynniku przenikania cieplnego wartości 0,6 W/(m2). Gwarantuje to brak wychładzania zimą, nieprzegrzewanie latem oraz komfort ciszy i spokoju.

Wykonanie ścian technologią markowej ceramiki szlifo-wanej, murowanej na klej, podwyższa parametry termiczne budynku. Gruby na 25 centymetrów system ścian wraz z dodatkowym ociepleniem (12 cm styropianu) oraz podwój-ny mur z dylatacją (52 cm) od sąsiada są gwarancją komfortu akustycznego i cieplnego.
Górny strop powinien być dodatkowo ocieplony wełną mineralną (20 cm), a posadzka wykonana z dwuwarstwowej izolacji i warstwy akustyczno-termicznej. Wszystko razem tworzy sześcienny, dobrze izolowany lokal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto