Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy domy z wielkiej płyty posłużą przez lata?

KJ
Fot. Karolina Jurek-Bugla
Mieszkańcy żyjący w budynkach z tzw. wielkiej płyty nie mają powodów do niepokoju. Analiza techniczna nie wykazała uchybień, budynki jeszcze postoją

Pod skrzydłami Spółdzielni Zacisze mieści się 26 budynków w Oleśnicy oraz 5 budynków w Bierutowie, które można określić jako wybudowane w technologii wielkiej płyty. Są to budynki wybudowane w technologii Wrocławskiej Wielkiej Płyty (WWP - 19 budynków) oraz w tzw. technologii „kasetonowej” będącej modyfikacją systemu Wk-70 ( 12 budynków). Łącznie w tych budynkach mieszkają 4763 osoby. Budynki maja obecnie od 44 do 25 lat i jak zapewnia Wojciech Świtoń, prezes Zacisza, są one poddawane regularnym przeglądom wynikającym z przepisów prawa budowlanego.

Boją się o dach nad głową
Pani Maria w bloku z wielkiej płyty żyje już ponad dwadzieścia lat. - Wierzę, że doczekam tutaj spokojnej starości i że ten budynek jest bezpieczny - mówi nam kobieta, która usłyszała jednak, że domy te mają żywotność do około 60 lat. Później ma czekać je nawet wyburzenie.

Wojciech Świtoń z Zacisza zapewnia, że eksploatowane obecnie budynki należy zaliczyć do bezpiecznych i również, wbrew obiegowym opiniom dobrze zabezpieczonymi przed tzw. katastrofą rozprzestrzeniającą się. - Eksperci nie podali dokładnej żywotność budynków „wielkopłytowych” ale na pewno ich żywotność przekracza znacznie 60 lat - mówi prezes SM Zacisze i dodaje, że dotychczas nie stwierdzono w budynkach żadnych niepokojących zjawisk, które mogłyby świadczyć o zmianach w konstrukcji budynku czy stwarzać zagrożenie dla ich mieszkańców. W ostatnich dniach pojawiły się wyniki analiz i badań Instytutu Techniki Budowlanej prowadzonych w ramach pracy pt.: Ocena bezpieczeństwa i trwałość budynków wykonanych metodami uprzemysłowionymi. - Zgodnie z tymi badaniami stan techniczny budynków wykonanych w tzw. technologii wielkopłytowej jest dobry i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. - Budynki wykonywane w tej technologii nie należą do grupy specjalnie awaryjnej - mówi Świtoń i dodaje: budynki wielkopłytowe, nie należą do najwyższej klasy budownictwa, mają one swoje „bolączki” i ograniczenia, ale nie można ich traktować jako krótkotrwałe obiekty zagrażające ich mieszkańcom. Są to solidne budynki, które przy właściwym bieżącym utrzymaniu, dokonywanych remontach i modernizacjach powinny jeszcze długo służyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto