18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy okna zimą zaparują?

Alicja Charzyńska
Materiały promocyjne
Zimą bardzo często zdarza się, że nasze okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.

Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20 st.C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza z zewnątrz.

Wcześniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to niestety szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś na rynku stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna wyposażone są w okucia z funkcją mikrowentylacji.

- Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu - mówi Grzegorz Bułat z firmy Oknoplast. - Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Wiodące na rynku firmy wyposażają swoje okna w standardzie w funkcję mikrowentylacji.

W najpopularniejszych oknach tego drugiego producenta możliwe jest ustawienie klamki w dwóch położeniach, umożliwiających wietrzenie bez otwierania okna - prawie nieodczuwalne, chociaż wystarczające dla wymiany powietrza i dość intensywne, gdy chcemy je dobrze przewietrzyć

Nowoczesnym rozwiązaniem, którego zastosowanie producenci okien polecają w pomieszczeniach wilgotnych, są nawiewniki. To urządzenia montowane w górnej części okna. Umożliwiają one intensywną wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada, ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu - zapewniają producenci okien. W praktyce przy nawiewniku jest zdecydowanie chłodniej niż przy oknach nawet maksymalnie rozszczelnionych.

Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników - higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu (automatycznie zwiększają lub zmniejszają przepływ powietrza, zależnie od ilości pary wodnej w powietrzu).
Drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz (doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia).

WIĘCEJ PORAD - KLIKNIJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto