Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co będzie z wydziałami zamiejscowymi Politechniki Wrocławskiej? Funkcjonują obecnie takie trzy.

Redakcja
Co będzie z wydziałami zamiejscowymi Politechniki Wrocławskiej? Funkcjonują obecnie takie trzy.

Co będzie z wydziałami zamiejscowymi Politechniki Wrocławskiej? Funkcjonują obecnie takie trzy: w Wałbrzychu, Legnicy i w Jeleniej Górze. Nie ma jednak pewności czy zostanie przeprowadzona tegoroczna rekrutacja do nich.
– Decyzję podejmie senat, ale władze uczelni będą rekomendowały żeby rekrutacji nie przeprowadzać. Wszystko powinno wyjaśnić się już do końca marca – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej.
Dodaje, że zmieniły się przepisy i zgodnie z nową ustawą wydziały w takiej formie jak obecnie, nie będą mogły funkcjonować. Trwają zatem przymiarki i dyskusje jak przeprowadzić reorganizację, żeby między innymi nie dotknęła ona obecnie uczących się na politechnice studentów. Teraz tych poza macierzystą jednostką jest niewielu. I to drugi powód rozważań nad zmianami. Z ponad 28 tysięcy osób studiujących na Politechnice Wrocławskiej, we wszystkich oddziałach zamiejscowych nie ma ich w sumie nawet pół tysiąca (to powoduje też, że koszt kształcenia jednego studenta jest w nich znacznie wyższy niż we Wrocławiu).

– W ostatnich latach obserwujemy też rosnącą tendencję do studiowania we Wrocławiu. Powodem takich wyborów młodych ludzi jest w dużej mierze łatwość znalezienia sobie w stolicy Dolnego Śląska dorywczej pracy. Po drugim roku wielu studentów ma już możliwość pracy kierunkowej – mówi rzecznik wrocławskiej uczelni.

Dodaje, że niewiele dały dotychczasowe rozmowy z samorządowcami i przedstawicielami biznesu. Szkoda. Wydział Techniczno-Przyrodniczy w Legnicy ma swój początek w 1966 roku. Na początku lutego 2019 roku odbyły się tam pierwsze obrony prac dyplomowych inżynierskich. Trzynastu absolwentów uzyskało tytuł inżyniera Politechniki Wrocławskiej na kierunku Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii w specjalności Konstrukcja Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. W Jeleniej Górze samodzielna filia uczelni powstała w 1975 roku. Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu powstał w 1968 roku. Później była to między innymi filia wrocławskiej „Polibudy”, a obecnie jest Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu (być może niedługo znowu będzie filią).
Kształcono tu przez lata między innymi na kierunkach: budownictwo, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, mechatronika pojazdów. zarządzanie i inżynieria produkcji.

– Obecnie w Wałbrzychu mamy kierunek, mechatronika pojazdów, w Jeleniej Górze informatykę przemysłową, a w Legnicy inżynierię odnawialnych źródeł energii oraz drugi kierunek, budowę maszyn i pojazdów – mówią na Politechnice Wrocławskiej.
Nie ma tego wiele, ale samorządowcy ze wspomnianych trzech miast nie wyobrażają sobie, żeby uczelnia miała u nich przestać istnieć. – Razem z prezydentami Legnicy i Jeleniej Góry umówimy się na spotkanie z rektorem. Chcemy porozmawiać o tej sytuacji. Mamy nadzieję, że na uczelni jest wola utrzymania i rozwijania tych ośrodków. Naszym zdaniem ich obecność jest kluczowa do rozwijania się miast południa Dolnego Śląska – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dodaje, że zdają sobie sprawę z regresu demograficznego, który dotyczy właściwie wszystkich uczelni w kraju, ale nie wyobrażają sobie rozwoju miast bez filii Politechniki na swoim terenie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto