Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie cmentarze. Historia dwóch największych nekropolii w mieście

KZ
Cmentarz Grabiszyński
Cmentarz Grabiszyński Tomasz Hołod
Już niedługo Święto Zmarłych. Poznajcie historię dwóch największych wrocławskich cmentarzy: Osobowickiego i Grabiszyńskiego.

Cmentarz Osobowicki

To największa wrocławska nekropolia założona w 1867 r. Ma powierzchnię ponad 50 ha. Znajduje się tam ponad 100 tysięcy grobów, najstarszy jest grób szachisty Adolfa Anderssena z 1879 r.

Spacerując alejkami, trudno nie zwrócić uwagi na grobowce rodów cygańskich. Tu znajduje też się jedyna w naszym mieście kwatera muzułmańska (zmarli są w niej ułożeni twarzą w kierunku Mekki).

Na kwaterze wojskowej, gdzie pochowani są żołnierze z wrocławskich lazaretów, stoją żelazne krzyże z nazwiskami, stopniami wojskowymi i datami zgonu. W centrum tej kwatery zobaczymy trzy wysokie drewniane krzyże.
Obecna kaplica powstała w 1921 r. Zaprojektował ją twórca Hali Ludowej Max Berg. Po obu jej stronach znajdują się groby żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Tu znajdują się też mogiły straconych w czasach stalinowskich żołnierzy Armii Krajowej, członków WiN, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Batalionów Chłopskich. Po prawej stronie alei prowadzącej do kaplicy stoi symboliczny Krzyż Katyński.

Na Osobowicach spoczywają m.in. rektor uniwersytetu prof. Władysław Nehring, aktor Tadeusz Szymków, rzeźbiarz Eugeniusz Get-Stankiewicz, kolarz Stanisław Szozda i bokser Artur Olech.

Cmentarz Grabiszyński

Dzisiejszy cmentarz Grabiszyński to tylko jedna z trzech części stanowiących w pierwszej połowie XX w. duży kompleks cmentarny w tym miejscu.

W 1868 r. założono pierwszy cmentarz między ulicami: Hallera, Romera i Grabiszyńską. W 1945 r. podczas oblężenia Wrocławia został on zniszczony, a potem zlikwidowany. W jego miejscu utworzono park.

W 1881 r. powstał drugi cmentarz z kaplicą. To jedyna część dawnego kompleksu cmentarnego zachowana i używana do dziś.

Trzeci cmentarz założono w 1916 r. po wschodniej stronie ul. Grabiszyńskiej. Pośrodku stanęło wybudowane w 1926 r. krematorium. Rok później powstał tu cmentarz żołnierzy włoskich zmarłych w niewoli niemieckiej. Dziś, razem z kwaterą grobów dziecięcych (przy pętli tramwajowej) jest on jedynym zachowanym elementem ówczesnej nekropolii. Na pozostałym obszarze powstał park.

Na cmentarzu Grabiszyńskim pochowani są wybitni wrocławianie, m.in.: dyrygent Rafał Maszkowski, poeta i satyryk Andrzej Waligórski, satyryk Jan Kaczmarek i reżyser teatralny Jan Różewicz.

SPRAWDŹ, CO DZIŚ DZIEJE SIĘ W NASZYM MIEŚCIE: KLIK!

Nie przegap!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto