Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieżnia zostanie? Jest już wstępny projekt przebudowy stadionu w Głogowie [WIZUALIZACJE]

Kacper Chudzik
Już w przyszłym roku powinna ruszyć wymiana murawy na stadionie Chrobrego. W kolejnych latach budynek czeka całkowita przebudowa. Wiemy jak może wyglądać nowy stadion.

Na krótko przed zakończeniem kampanii wyborczej ze strony Rafaela Rokaszewicza padło zapewnienie, że bieżnia lekkoatletyczna zostanie na stadionie miejskim po jego przebudowie. Jednak zamiast ośmiu, będzie mieć cztery tory. Wcześniej pojawiały się informacje, że bieżnia ma zniknąć, co wzbudziło protesty środowiska lokalnych biegaczy. Jak sytuacja wygląda po wyborach?

- Mamy przygotowane dwie koncepcje przebudowy. Jedna zakłada zostawienie bieżni, druga nie. Nie jestem w stanie powiedzieć, która zostanie wybrana. Decyzja należy do właściciela, czyli miasta - mówi Emilia Szajowska, prezes spółki Chrobry Głogów S.A pokazując wizualizację planowanego obiektu. - Zaznaczam jednak, że ta wizualizacja to bardzo wstępna wizja - dodaje.

Poprzez portale społecznościowe prezydent zapewnia biegaczy, że zamierza obietnicy dotrzymać i zaprasza na rozmowy do ratusza.

- Czterotorowa bieżnia to swojego rodzaju kompromis i ja osobiście jestem z niego zadowolony. Pozwoli nam ona na treningi - mówi Przemysław Jażło, trener grupy Biegam Bo Lubię, który był zaangażowany w walkę o pozostawienie bieżni.

Podgrzewana murawa w przyszłym roku?

Dla głogowskiego stadionu modernizacja jest koniecznością. Musi on bowiem dostosować się do coraz bardziej wymagających zaleceń Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najpilniejszą potrzebą jest podgrzewana murawa. I to właśnie ona ma być pierwszym etapem przebudowy tego miejsca. Podczas prac zmieni się też oświetlenie stadionu.

- Podstawowe wymagania dotyczące udziału w pierwszej lidze spełniamy, choć też nie wszystkie - mówi dyrektor Chrobrego Zbigniew Prejs. - Przykład zwykłych toalet. Powinny być w sąsiedztwie trybuny głównej, w zasięgu kibiców, dziennikarzy, vipów, i tak dalej, a my się tłumaczymy toi toiami, które stawiamy obok, bo sanitariaty są przecież po drugiej stronie. To jest rozwiązanie, ale na zasadzie drogi na skróty. Wymagania będą rosły. Niedługo kluby ekstraklasy będą musiały mieć podgrzewaną drugą płytę, a za dwa lata do pierwszej ligi wejdzie obowiązek posiadania podgrzewanej tej głównej - zaznacza.

W kolejnych latach prace mają przejść na trybuny, zaplecze sportowe oraz nowy budynek klubowy. Wszystkie trybuny mają zostać zadaszone a projekt zakłada blisko pięć tysięcy miejsc dla kibiców.

Ciężko jeszcze mówić o kosztach. Te będą znane, gdy gotowy będzie już ostateczny projekt stadionu. Na pewno całość to wydatek kilkudziesięciu milionów zł. Sama wymiana murawy wraz z bieżnią orientacyjnie może kosztować blisko 6,5 mln złotych (według obecnych stawek).

Mecze tylko na wyjeździe?

Jak już wspominaliśmy, podgrzewana murawa to plan na nadchodzący rok. Jak to jednak wpłynie na przeprowadzanie rozgrywek?

- Będziemy się starać przeprowadzić prace tak, aby jak najmniej kolidowały one z ligą. Ale nikt nie jest w stanie wykonać takiego remontu tylko w okresie przerwy między rundami czy sezonami - dodaje Emilia Szajowska.

Choć obiekty sportowe Chrobrego posiadają więcej niż jedną płytę boiska, to jednak tylko ta główna spełnia odpowiednie wymogi. Spółka będzie musiała więc dogadać się z PZPN-em oraz klubami, z którymi będzie grać w okresie remontu. Prawdopodobnie wszystkie mecze będą musiały być rozgrywane na wyjeździe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto