Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław zostanie bez telewizji cyfrowej?

Marcin Moneta
- Nie zawsze wystarczy antena pokojowa i trzeba kupić zewnętrzną - mówi Rafał Janowski
- Nie zawsze wystarczy antena pokojowa i trzeba kupić zewnętrzną - mówi Rafał Janowski Paweł Relikowski
Część wrocławian ma bardzo duże kłopoty z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej, a już za trzy miesiące wyłączą stare nadajniki.

Dolnoślązaków czeka 22 kwietnia rewolucja, bo nadawanie analogowe zostanie wyłączone. Aby odbierać programy cyfrowe, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w nowoczesny telewizor z dekoderem DVB-T lub w sam zewnętrzny dekoder. Problem w tym, że to może nie wystarczyć, bowiem nie można złapać sygnału w wielu miejscach Wrocławia. O problemach piszą nasi czytelnicy z całego miasta.

- Mieszkam na Polance. Na 10. piętrze, strona południowa. Mam antenę ze wzmacniaczem. Niestety, sygnał jest bardzo słaby - donosi jeden z naszych czytelników.

Kłopoty z odbiorem telewizji cyfrowej są w różnych częściach miasta, m.in. na Muchoborze, Stabłowicach, Różance, Psim Polu, Starym Mieście czy w Śródmieściu. Firma Emitel, która zajmuje się dostarczaniem sygnału cyfrowego, twierdzi, że problem może dotyczyć kanałów multiplexu 3, które są dostarczane za pośrednictwem nadajnika w Żórawinie, a ten ma czasowo zmniejszoną moc. Z informacji czytelników wynika jednak, że kłopoty dotyczą wszystkich multipleksów.

Kto o telewizji cyfrowej we Wrocławiu może tylko pomarzyć?
- Wszelkie przeszkody terenowe, duże bloki, budynki, takie jak Sky Tower, wzniesienia czy wreszcie samo położenie mieszkania mogą uniemożliwić odbiór. To sprawa bardzo indywidualna. Dosłownie kilkaset metrów dalej może nie być problemów z sygnałem - tłumaczy Tadeusz Dąbrowski, monter anten telewizyjnych.

Jeśli będziemy próbowali łapać sygnał na własną rękę, to musimy zaopatrzyć się w dobrą antenę oraz uwzględnić położenie mieszkania. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy bloków na niższych kondygnacjach - zwłaszcza jeśli chodzi o wysokie budynki.

- Można próbować łapać sygnał odbity, ale to nie zawsze się uda - tłumaczy Tadeusz Dąbrowski.

Rozwiązaniem dla takich osób byłaby antena zbiorcza na dachu budynku, ale w wielu spółdzielniach mieszkaniowych dawno je zlikwidowano. Spółdzielnie nie pozwalają również na montaż indywidualnej anteny na dachu. Tak wygląda sytuacja w spółdzielniach Metalowiec czy Gądów.

Kołem ratunkowym może okazać się umowa z operatorem telewizji kablowej, który oferuje w pakietach programy z multipleksów. Wtedy jednak będziemy musieli zapłacić za coś, co należy nam się za darmo.

Kto nie obejrzy telewizji
Od 21 do 23 stycznia pracownicy firmy Emitel będą sprawdzać siłę sygnału telewizji cyfrowej we Wrocławiu. Zdecydowano się na to po informacjach od naszych czytelników, że w wielu miejscach miasta nie można złapać kanałów z multipleksów cyfrowych. Sprawa jest pilna, bo termin przejścia na sygnał cyfrowy telewizji we Wrocławiu to 22 kwietnia.

- Przeprowadzimy pomiary pokrycia sygnałem w 15 punktach na terenie całego miasta. Jeżeli okaże się, że będzie ono niewystarczające, uruchomimy tzw. punkty doświetlające, czyli małe nadajniki wzmacniające sygnał - tłumaczy Waldemar Sromek z firmy Emitel, która zajmuje się dostarczaniem cyfrowego sygnału telewizyjnego i nadzoruje przejście na odbiór cyfrowy.

W mieście można już oglądać programy z trzech darmowych multipleksów. Warunkiem podstawowym jest posiadanie telewizora zaopatrzonego w dekoder DVB-T albo dokupienie samego dekodera i podłączenie go do telewizora. Następnym krokiem jest złapanie przez antenę sygnału telewizji cyfrowej. I tu zaczyna się problem.

- We Wrocławiu sygnał jest za słaby. Mówię o ulicy Sienkiewicza, lokal na drugim piętrze. TVP 2 zacina się, jedynka czasami też. Antena jest nowa, dobrze ustawiona i ze wzmacniaczem. Bez wzmacniacza w ogóle nie ma sygnału - donosi nasz czytelnik.

- Są miejsca, gdzie złapiemy sygnał tylko z nadajnika ze Ślęży. Na przykład w okolicach ul. Kamieńskiego - tłumaczy Tadeusz Dąbrowski, monter anten.

We Wrocławiu telewizja cyfrowa dociera z dwóch nadajników: na Ślęży i w Żórawinie. Ten ostatni na razie ma bardzo słabą moc (5 kW). On dostarcza sygnał telewizyjny z multiplexu 3 (dziś są to m.in. programy TVP 1, TVP Polonia i TVP Kultura). Według firmy Emitel, z odbiorem kanałów z tego multipleksu mogą być we Wrocławiu problemy, a sytuacja się zmieni po 22 kwietnia, kiedy telewizja cyfrowa w całości będzie nadawana ze Ślęży, a sygnał zostanie wzmocniony.

Eksperci mają kilka rad dla tych, którzy chcą odbierać telewizję za pomocą własnej anteny. Przede wszystkim powinna być ona zamontowana jak najwyżej, najlepiej na dachu. Najlepsza do odbioru telewizji cyfrowej jest antena kierunkowa.

- Mieszkańcy powinni stosować zewnętrzne instalacje antenowe, najlepiej anten wieloelementowych typu Yagi bez wzmacniaczy - doradza Waldemar Sromek z firmy Emitel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: OSZUŚCI CHCĄ MONTOWAĆ TELEWIZJĘ CYFROWĄ

Może się jednak zdarzyć, że jedna antena kierunkowa nie wystarczy, by odbierać wszystkie programy.
Tak może się dziać, jeśli kąt, jaki tworzy nasze mieszkanie z dwoma nadajnikami: na Ślę-ży i w Żórawinie, przekroczy15-20 stopni. Wtedy, by odbierać wszystkie programy, potrzebne mogą być dwie anteny albo jedna antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem. Ten problem zniknie, gdy - zgodnie z zapowiedzią firmy Emitel - sygnał wszystkich multipleksów będzie nadawany tylko ze Ślęży.

Jeśli mamy nowoczesny telewizor lub kupiliśmy potrzebny dekoder do odbiornika starszego typu, to możemy potrzebować jeszcze nową antenę. Wydamy na nią ok. 100 zł. Za wizytę montera trzeba zapłacić ok. 80 zł.

Oczywiście, te wszystkie kłopoty ominą tych wrocławian, którzy korzystają dziś z telewizji kablowej lub mają za oknem talerz telewizji satelitarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto