Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wykorzystać kamień w ogrodzie

Joanna Lis, architekt krajobrazu, Galeria Ogrodnicza Zielone Centrum
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Dariusz Gdesz
Na pierwszy rzut oka ogród budują rośliny, jednak zanim przyjdzie czas sadzenia, w nowo zakładanym ogrodzie, należy zaplanować i wykonać cięższe prace, takie jak: budowa ogrodzenia, wytyczenie i utwardzenie podjazdów, ścieżek i placów pod małą architekturę, budowa tarasu i innych tzw. twardych obiektów ogrodowych.

I już na etapie planowania tych prac należy dokonać wyboru materiału, jaki zostanie użyty do budowy. Warto zwrócić uwagę na materiały naturalne, które łatwo będzie później spójnie komponować z roślinami. Na rynku dostępna jest ogromna paleta form, kolorów i faktur naturalnych kamieni, dzięki czemu w każdym ogrodzie znajdą one zastosowanie.

Pierwsze to podjazdy, które wykonuje się raz na wiele lat, przez co ich wielkość i kształt warto dobrze zaplanować, najlepiej tak, by pomieścił auta domowników i gości, a manewrowanie po nich było wygodne i wręcz odruchowe. Jako nawierzchnia najtrwalsza i praktycznie wieczna, sprawdza się granit. Może to być nawierzchnia układana z kostki, dostępnej w kilku rozmiarach, a także w kompozycjach z płytami granitowymi. Chociaż najpopularniejsze i najbardziej neutralne są odcienie szarości, to można także zastosować granit o czerwonym, różowym, rudym bądź żółtawym zabarwieniu.

Drugie to ogrodzenia, które mogą być budowane w formie litych lub ażurowych murów lub też klasycznie, jako kamienne słupy i przęsła z metalu lub drewna. Tutaj można zastosować praktycznie każdy rodzaj kamienia. Począwszy od kostki granitowej, przez bloki piaskowca czy łupka, aż po kamień polny oraz płyty marmurowe, jako okładzina słupów. Przy wyborze kamienia na ogrodzenie należy dopasować go do planowanej nawierzchni podjazdu, ścieżki do domu, koloru elewacji i dachu. Dla domów i ogrodów bardziej rustykalnych lepiej sprawdzą się nieregularne piaskowce czy łupek szary, a dla bardziej surowych budynków lepszy będzie równo cięty granit.

Trzecie to murki oporowe i ogrody skalne, które z powodzeniem funkcjonują wspólnie w ogrodach o dużych różnicach wysokości terenu. Do budowy murków oporowych najlepiej nadają się piaskowce i łupki. Pierwsze są w ciepłych, słonecznych kolorach, ale mają porowatą strukturę i "starzeją się" razem z domem i ogrodem, zmieniając kolor, porastając mchem. Natomiast łupek, w odcieniach szarości i brązów, długo pozostanie niezmieniony i "czysty" i równie dobrze komponuje się z roślinami. Jeśli warunki techniczne (nachylenie odcinanej skarpy) pozwalają na to, warto budować murek oporowy metodą "na sucho", czyli bez zaprawy cementowej, co pozwala na uzupełnianie szczelin między kamieniami ziemią i sadzenie w nie roślin skalnych. Dzięki temu po kilku latach murek oporowy stanie się skalnym ogrodem z roślinami kipiącymi spomiędzy bloków kamienia.

Kolejne zastosowania kamienia to ścieżki nieformalne, które doskonale zastępują utwardzone, trwałe szlaki komunikacyjne. W postaci luźno ułożonych "pod krok" płyt z piaskowca lub łupka mogą zawiłymi szlakami prowadzić do altany czy grilla, z tarasu w dalsze części ogrodu. Takie ścieżki można układać wśród roślin, najlepiej tych, które znoszą deptanie (macierzanki, karmnik ościsty) lub w trawniku. Ważne jest przy układaniu płyt kamiennych w trawniku, by zagłębiać je kilka centymetrów poniżej trawnika, co umożliwi bezpieczne koszenie.

Przeczytaj też: Kwiatowy savoir-vivre, czyli o jakich zasadach pamiętać wręczając kwiaty

Oczka wodne i fontanny - one też nie obędą się bez naturalnego kamienia. Przy nowoczesnych zbiornikach przydadzą się cięte płyty granitu lub piaskowca. W "naturalnych" oczkach wodnych najlepiej jest wykończyć brzegi nieregularnymi głazami, płytami lub otoczakami w różnych rozmiarach. Dno zbiorników wodnych także należy wysypać żwirem rzecznym i drobnymi otoczakami, by uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd. Kamień naturalny może być także głównym elementem fontanny, w formie np. pionowo ustawionej płyty (granity, marmury, piaskowce, łupek), po której cieknie woda. Także bloki skalne różnych rozmiarów częściowo zanurzone w wodzie, która bulgocze jak wrzątek, mogą być bardzo efektowną fontanną.

Ostatnie zastosowanie kamieni to ogrodowe ozdoby, czyli wszelkiego rodzaju rzeźby, które będą długo cieszyły oko, a szlachetność i naturalność materiału pozwoli na zestawienia z praktycznie każdą kompozycją roślin.
Jako rzeźby ogrodowe świetnie sprawdzają się też naturalne bloki skalne (marmury, granity, serpentynity, łupki) o ciekawym rysunku, zaskakujących kształtach i kolorach. Ustawione wśród krzewów i bylin nadadzą wyjątkowego, indywidualnego charakteru.

Jako ozdoby rabat, szczególnie trawiastych, można wykorzystać też granitowe otoczaki w rozmiarach od ok. 50 do 60 cm średnicy i mniejszych, które ułożone po kilka sztuk wśród roślin, rozjaśnią i ożywią kompozycje. Także w ogrodach inspirowanych stylem azjatyckim można wykorzystać różnego rodzaju żwiry i grysy, dostępne w wielu kolorach i frakcjach, by stworzyć swój własny ogród kontemplacyjny.

Więcej porad znajdziesz w serwisie dla każdego działkowicza: Z NAMI NA DZIAŁKĘ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto