Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie zoo: To one ciągną sanie św. Mikołaja

Agnieszka Urbańczyk, kierownik sekcji kopytnych w zoo
Te specyficzne jelenie są gatunkiem wymagającym i bardzo trudnym w hodowli poza naturalnymi terenami
Te specyficzne jelenie są gatunkiem wymagającym i bardzo trudnym w hodowli poza naturalnymi terenami Polskapresse
Renifer jest jedynym gatunkiem jelenia, u którego zarówno samiec, jak i samica mają poroże. Zamieszkuje północną Europę, Syberię, Mongolię, Alaskę i północne stany USA. Renifery zostały udomowione około trzech tysięcy lat temu i są wykorzystywane przez człowieka jako zwierzęta juczne. Są też hodowane dla mleka, mięsa i skór.

Podgatunki reniferów, nazywanych w Ameryce karibu, mogą znacznie różnić się od siebie wielkością, jak i umaszczeniem. Te zamieszkujące tereny położone bardziej na południe są większe niż ich północni kuzyni. Samice są nieco mniejsze, a ich poroże nie jest tak okazałe. Samce zrzucają poroże tuż po rui, czyli w listopadzie lub grudniu. A samice mogą zachować je aż do wiosny.

Sierść renifera jest doskonałą izolacją przed ekstremalnie niskimi temperaturami, dlatego tak dobrze czują się zimą. Kolor sierści tych zwierząt waha się od bardzo ciemnego brązu w lecie do prawie białego zimą.

W skład ich diety wchodzą: trawy, zioła, porosty, kora drzew i grzyby. Racice reniferów są duże i szerokie, dzięki temu nie zapadają się w śnieg i miękką ściółkę tundry. Przydają się też podczas pływania i zimą, gdy muszą wygrzebywać pokarm spod grubej warstwy śniegu. W tym ostatnim pomaga im również doskonały węch. Podczas chodzenia racice wytwarzają charakterystyczny dźwięk, przypominający klikanie.

Młode rodzą się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Nowo narodzone cielęta są w stanie pić mleko już kilka minut po urodzeniu, a po godzinie biec za matką, która podąża za stadem. Bardzo szybko stają się samodzielne.

Stada reniferów mogą liczyć nawet dziesiątki tysięcy sztuk. Największe tworzą się latem. Te kopytne mogą pokonywać w ciągu roku nawet do 5 tys. km. Są też doskonałymi pływakami i łatwo mogą pokonać rzekę czy jezioro.

Wrocławskie stado reniferów liczy sześć sztuk. Od grudnia 2007 r., kiedy to przyjechała do nas grupa tych zwierząt z zoo w Wiedniu, urodziło się u nas już 12 młodych. Niezbyt dobrze znoszą upały i zdecydowanie lepiej czują się zimą. Jesienią i zimą wyglądają najpiękniej - mają wspaniałe poroża i sierść. Największe zainteresowanie budzą oczywiście w okresie Bożego Narodzenie, nieodłącznie kojarzone ze Świętym Mikołajem. Nasze niewielkie stadko reniferów jest już bardzo oswojone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto