Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń. Ponad 2 tysiące dzików do odstrzału. Decyzja także dla powiatu oleśnickiego

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Do odstrzelenia na Dolnym Śląsku, a także w powiecie oleśnickim jest ponad 2 tys. dzików. Wszystko przez Afrykański Pomór Świń
Do odstrzelenia na Dolnym Śląsku, a także w powiecie oleśnickim jest ponad 2 tys. dzików. Wszystko przez Afrykański Pomór Świń Anna Arent
W ramach zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podjął decyzję o odstrzale dzików. Do końca bieżącego roku z terenu Dolnego Śląska ma zniknąć ponad dwa tysiące zwierząt. Odstrzały odbywać się będą także w powiecie oleśnickim.

Dziki w powiecie oleśnickim do odstrzału. Panuje Afrykański Pomór Świń

Rozporządzenie wojewody dolnośląskiego weszło w życie 15 września bieżącego roku.

“Nakazuje się odstrzał sanitarny dzików na obszarach określonych w załączniku (…), nakazuje się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny dzików w liczbie określonej w załączniku (…)” – informuje wojewoda Jarosław Obremski.

W ramach zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zlikwidowane mają być zwierzęta z 17 dolnośląskich powiatów. Wśród nich znajduje się powiat oleśnicki. Odstrzał sanitarny dzików to konieczność. Jak tłumaczą specjaliści, depopulacja tych zwierząt jest konieczna, bo dziki "są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku".

W tym roku myśliwi z Dolnego Śląska odstrzelili już ponad 10 tys. dzików. Do końca grudnia mają odstrzelić kolejne ponad 2300 sztuk.

Odstrzałem sanitarnym objęte zostały wybrane powiaty, w których zagrożenie związane z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń jest największe. A tych, niestety, przybywa. W 2019 roku na liście były tylko powiat głogowski i polkowicki. Dziś tyle jest tych nie objętych restrykcjami związanymi z występowaniem ASF - wyjaśnia zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu Wojciech Gadziński.

Czym jest Afrykański Pomóc Świń? Czy jest niebezpieczny dla ludzi?

AFS to choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików nie groźna dla ludzi. Chorobę przenoszą głównie dziki prowadząc do spustoszenia w rodzimych hodowlach świń oraz ograniczenia eksportu mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski.

O zagrożeniu AFS w powiecie oleśnickim informowaliśmy na początku roku. Wówczas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oleśnicy Henryk Bajcar poinformował, iż teren powiatu oleśnickiego został podzielony na dwie strefy, tzw. różowa objęła gminę Bierutów, miasto Oleśnicę oraz część gminy wiejskiej Oleśnica położonej na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr S8. Strefa objęta ograniczeniami I, tzw. niebieska objęła gminy Dobroszyce, Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Syców, Twardogóra, część gminy wiejskiej Oleśnica położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr S8. Każde gospodarstwo utrzymujące świnie zobowiązane było do bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji. Dzięki temu liczba ognisk ASF w hodowlach trzody chlewnej zmniejsza się.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto